Atlas historii świata

Post Factum
2020-12-02
2020-12-02
historia atlas mapy

Korzystać, gdy nie ma innego wyjścia.

Zalety:
- szczegółowa historia francji
- tasiemka-zakładka.
Wady:
- ciężka, wyjątkowo ciężka jak na 600 stron w formacie B5
- małe, trudno czytelne mapy, zbytnie ich nagromadzenie, zbytnio schematyczne w wyniku czego czasami trudno zorientować się w położeniu geograficznym, w dodatku duże mapy dzielone na 2 strony a w efekcie - dane na łączeniu nieczytelne
- atlas skupiony bezpośrednio na historii francji i pośrednio też - głównie Europa Zachodnia również w kontekście wpływu na francję; Europa Wschodnia 'wspomniana' a historia polska - jak ktoś trafnie zauważył - ma się wrażenie, że zaczyna się od rozbiorów
- połowa atlasu to wiek XX, neolit-średniowiecze 1/3 przy czym ogólnikowo, trudno szukać szczegółowszych danych
- dodatkowe opisy - pomysł teoretycznie dobry lecz wymuszona lakoniczność kończy się licznymi nieścisłościami: od atlasu historycznego oczekuje się dobrych i rzetelnych map a nie bardzo-bardzo-bardzo krótkiej historii świata
- w ramach epok układ map chaotyczny - mapy kompilujące długookresowe (kulturowe, gospodarcze) rozrzucone wśród stricte historycznych, co utrudnia znalezienie potrzebnych informacji
- ilością błędów można obdzielić kilka atlasów i na opracowania zwarte jeszcze zostanie, nie sposób wszystkie wypisać; aż starch, że na Zachodzie atlas może być podstawowym źródłem informacji.

Cena 21 złotych, za którą można było okresowo nabyć ten atlas, jest zdecydowanie za wysoka.

Korzystać, gdy nie ma innego wyjścia.

Zalety:
- szczegółowa historia francji
- tasiemka-zakładka.
Wady:
- ciężka, wyjątkowo ciężka jak na 600 stron w formacie B5

super atlas, ogrom map, niestety są błędy... karygodne jest wpisac na 33 stronie, że pojawienie się pierwszych majów było w 650r n. e. Dobrze wiemy, ze było to przynajmniej 2000 lat p. n. e. Po za tą małą wzmianką nie napisali więcej, ale ok to jest atlas

Jako pasjonat, a nie historyk z wykształcenia nie mogę w stu procentach napisać, że atlas nie posiada żadnych błędów... z mojej jednak wiedzy wynika, że jest bardzo dobrze opracowany. Praktycznie wszystkie mapy, a jest ich bardzo dużo, okraszone są komentarzami nakreślającymi pobieżnie zagadnienia na nim pokazane. Poczynając od pierwszych wędrówek ludów, a kończąc na czasach współczesnych. Mamy wgląd nie tylko w ówczesne granice państw, ale również w działania wojenne, główne ośrodki wydobywania surowców i produkcji innych wyrobów na ich bazie, szlaki handlowe, skład narodowościowy i wyznawane religie w każdym zakątku świata itd. Atlas już od dłuższego czasu towarzyszy mi nie tylko przy lekturze literatury faktu, ale także przy powieściach osadzonych w historycznych realiach jak np. podróże wikingów czy mongolskie podboje itp. Polecam, bardzo przydatna pozycja i bardzo pięknie wydana.

Atlas ten to niesamowita historia ludzkości ukazana z perspektywy XXI wieku. Został przygotowany na podstawie publikacji, które najpierw zamieszczane były we francuskim czasopiśmie L’Histoire. Zawiera on ponad pięćset map, wraz z dokładnymi opisami i informacjami, na które trzeba zwrócić uwagę. Pokazują one najważniejsze przemiany od samych początków ludzkości, tworząc coś w rodzaju skompresowanego podręcznika ukazującego naszą długą i skomplikowaną historię w sposób konkretny i przystępny.

A to jest w tym przypadku najważniejsze. W dzisiejszych czasach trudno bowiem przyciągnąć młodych ludzi do nauki historii. Z drugiej strony mało kogo nie fascynują odpowiednio ukazane mapy. Wzbudzają one dużo większe zainteresowanie niż historia pisana. Pomysł ukazania dziejów ludzkości w takiej formie jest więc strzałem w dziesiątkę. Liczyć się trzeba z tym, że wszystkiego nie da się tu pokazać, ale autor najważniejsze wydarzenia zawiera, skupiając się głównie na kontynencie Europejskim. Najwięcej zaś miejsca poświęca oczywiście najnowszej historii Europy, a szczególnie Francji. Polska jest tu wspomniana, głównie przez pryzmat rozbiorów i drugiej wojny światowej.

Atlas jest zbiorem paruset map opatrzonych komentarzami. Ładne i porządne wydanie uprzyjemnia studiowanie. Szczególnie podobały mi się mapy pokazujące gospodarcze i kulturowe oddziaływania różnych regionów świata na siebie nawzajem na przestrzeni wieków, które w innych atlasach spotykałem dosyć rzadko. Niestety w opisach jak i na mapach wkradło się trochę błędów (np. Kraków zamieniony miejscem z Wiedniem, złe daty wydarzeń itd). Opisy przez swoją skrótową formę mogą trochę zakłamywać rzeczywisty obraz dziejów, ale z racji formy atlasu jest to w pewnym sensie zrozumiałe. Widać również, że autor jest Francuzem - sporo map dotyczących Francji, dosyć szczegółowych i ciekawych, więc raczej nie należy tego traktować jako wadę, ale w efekcie niektóre okresy historyczne zostały przedstawione bardzo skrótowo lub niekompletnie (np. starożytność). Mimo to uważam, że atlas wart jest polecenia dla każdego fana historii, a jego bardzo przyjazna forma jest dostosowana dla czytelnika niekoniecznie już posiadającego szczegółową wiedzę historyczną.

• Rozważam kupno
  • Mam - geopolityka
  • Do Zdobycia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Atlas historii świata