Historia wypraw krzyżowych i frankijskiego Królestwa Jerozolimy. Tom II. Monarchia frankijska i monarchia muzułmańska: równowaga

Okładka książki Historia wypraw krzyżowych i frankijskiego Królestwa Jerozolimy. Tom II.  Monarchia frankijska i monarchia muzułmańska: równowaga
René Grousset Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2021-01-01
2021-01-01
wojskowość powszechna krucjaty

Co tu dużo gadać, książka utrzymuje poziom znany z poprzedniej części i jest to rewelacyjne dzieło. Ten tom rozpoczyna się panowaniem Fulka Andegaweńskiego (1131-1143), a kończy katastrofą pod Hittinem w 1187 roku. Mimo, że praca ma już swoje lata, wciąż jest kapitalną lekturą. Autor przedstawia całą sieć powiązań politycznych na Bliskim Wschodzie: łacińsko-muzułmańskich, łacińsko-ormiańskich, łacińsko-bizantyjskich, stosunki wewnątrz państw islamskich. Więzy te często się przenikały, sojusznicy się zmieniali, ale Grousset kapitalnie odmalowuje mozaikę tych stosunków i ich wzajemne zależności. Doceniam też obiektywizm, chyba bardziej widoczny niż w tomie pierwszym, krytykę niektórych postaci i działań czynionych przez łacinników. Autor potrafi barwnie przedstawić postacie o których mówi, podobnie czyni w stosunku do bitew jakie się wówczas dokonywały. Całość jest niezwykle plastyczna, nie brak różnych spojrzeń na dane zagadnienia, z perspektyw źródeł łacińskich, muzułmańskich, syryjskich czy ormiańskich. Pod względem polityczno-militarnym mamy do czynienia ze świetną lekturą i już nie mogę się doczekać premiery kolejnego tomu.

Ciekawostki historyczne