Clear and Muddy Loss of Love

Okładka książki Clear and Muddy Loss of Love 请君莫笑
Okładka książki Clear and Muddy Loss of Love
2020-05-06
2020-05-06
chiński
LGBT Chiny

Lubię dodawać na lubimyczytać perełki takie jak ta książka. Z góry muszę zaznaczyć, że jest to lektura długa - około 307 (długich) rozdziałów. Ale nie byłabym sobą, gdybym dała jej jakąkolwiek ocenę niższą od 10 i nie zdecydowała się na napisanie tej opinii, bo chyba nigdy jeszcze nie czytałam tak dobrej powieści z wątkiem lesbijskim.

Książka opowiada historię bardzo szczegółowo, a przez wzgląd na jej długość, bardzo łatwo jest przywiązać się do bohaterów i przedstawionego w niej świata. Miejsce akcji to historyczne Chiny, a fabuła opiera się na intrygach politycznych, w które zawikłana jest główna bohaterka, Qi Yan. Qi Yan sama w sobie ma charakter jak na postać kobiecą wyjątkowy - jest ona postacią złożoną, inteligentną, a przy tym moralnie szarą i mającą na celu wywołać w czytelniku mieszane odczucia. Jest silną postacią kobiecą w prawdziwym tego słowa znaczeniu, a nie tym tak często znanym nam z popkultury (#girlboss). Nade wszystko, Qi Yan jest człowiekiem.

Wątek romansu lesbijskiego nie jest zepchnięty na drugi tor, ale nie stanowi także głównego wątku powieści, zachowując w ten sposób odpowiedni balans. Poprowadzony bardzo dobrze, jest on zdecydowanie dodatkowym atutem i ważną częścią książki, ale jednocześnie nawet gdyby go nie było, sama główna bohaterka i reszta fabuły wystarczyłyby, aby uczynić tę książkę ponadprzeciętnie dobrą.

To powiedziawszy, JWQS z pewnością jest powieścią trudną do przeczytania; nie tylko ze względu na jej długość, ale także na to, jak ciężka jest i jak negatywne uczucia w czytelniku wywołuje. To czysty angst - ale ten rodzaj angstu, który naprawdę wywoła w twoim sercu ból i sprawi, że będziesz mieć ochotę wyłączyć czytnik i nigdy nie wrócić do lektury. Dla mnie jest to dodatkowy plus, gdyż trudno znaleźć książkę, która potrafiłaby wywołać we mnie tak silne emocje; ale z pewnością sprawia to, że nie jest to lektura dla wszystkich.

A poza tym, największy minus? Polskie tłumaczenie nie istnieje i nie łudziłabym się, że kiedykolwiek powstanie.

Książka opowiada historię bardzo...

• Po angielsku
  • [LGBT] Literatura saficka