These Violent Delights. Gwałtowne pasje

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki These Violent Delights. Gwałtowne pasje
Chloe Gong
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Wydawnictwo: Jaguar Cykl: These Violent Delights (tom 1) Seria: Secret Shanghai fantasy, science fiction
These Violent Delights (tom 1)
Secret Shanghai
Inne

Wyróżniona opinia i

These Violent Delights. Gwałtowne pasje

przeczytanych książek 1822 napisanych opinii 984

Retelling Romea i Julii, rozkręca się bardzo wolno. Z początku mamy mało akcji, pojedyncze sceny mają miejsce co kilka dni. Rozkręca się przy ostatnich 60-100 stronach, ale pierwsze 500 jest trochę nudne. Romansu bardzo mało jak na moją ocenę, w całej książce mamy ze 2-3 pocałunki i tyle samo emocjonalnych rozmów. Autorka skupia się na temat intrygi potwora i ogólnej sytuacji gangów w Shanghaiu. Nie sięgnęłabym ponownie po tą książkę, aczkolwiek nie żałuje jej przeczytania. Podejmę się przeczytania kolejnej części, ale głównie z powodu spotkania z autorką na Targach Fantastyki w przyszły weekend.

Pokochałam historię Romy i Juliette ❤. Chloe Gong tak cudownie potrafi tworzyć bohaterów, tak pięknie przedstawiać świat. Szanghaj jest tu opisany tak, jakby był żyjącą istotą. Tyle emocji jest w tej historii, nienawiści, smutku, miłości 🥺💔

Stworzenie retellingu 'Romea i Julii' w mieście rządzonym przez gangi było świetnym pomysłem. Dodało tej historii i bohaterom pazura oraz wyrazistości, a wątek potworów wprowadził trochę fantastycznego klimatu 😍

Cudowna ! Ta książka to prawdziwe arcydzieło,jeszcze nigdy nie czytałam nic w podobnym klimacie. Gorąco polecam

Jak ja jestem rozczarowana 😢 Nie umiem podać powodu dlaczego ta książka, w ogóle mnie nie zaangażowała i nie wciągnęła. Odbiłam się od niej całkowicie. Miały być 2 ⭐️ jednak końcówka była naprawdę dobre, jednak przez brak zaangażowania w najmniejszym stopniu nie zależało mi na bohaterach i nie umiałam przeżywać z nimi tego co się wydarzyło w finale. Stoję przed wielkim dylematem czy kontynuować tą serie, ponieważ choć finał mnie do tego zachęcił to jednak przez 450 stron czułam przez większość czasu znużenie i dlatego nie umiem stwierdzić czy podejmę ryzyko, że drugi tom tez mnie nie zaangażuje w swoją historie. Jest mi bardzo przykro, że ta książka mi się nie podobało, bo miała wszystkie składowe które mogły dać książkę napisaną idealnie dla mnie a jednak nie zaskoczyło 😢

Chloe Gong to autorka, która w ubiegłym roku szturmem podbiła moje serce książką "Nikczemna Fortuna". Przygodę z jej twórczością zaczęłam trochę od końca, ale po tak pozytywnych wrażeniach uznałam, że czas zobaczyć, jak to się wszystko zaczęło. Tym oto sposobem po prawie roku w końcu zabrałam się za "These Violent Delights"- niesamowity retelling "Romea i Julii".

Lata 20. w Szanghaju to czas niepewności, podziałów politycznych i wahających się nastrojów społecznych. Rosnący niepokój pogłębia pojawienie się potwora i tajemniczej epidemii, która powoduje pomieszanie zmysłów i w konsekwencji śmierć. Sytuacja ta jest nie na rękę gangom, które pełnią w mieście nieoficjalną władzę, a jednocześnie toczą między sobą zażarty pojedynek. W tym wszystkim mamy dwójkę głównych bohaterów, którzy, aby zapobiec dalszemu rozlewowi krwi, postanawiają odkryć, kto stoi za przerażającym potworem i chorobą. Droga do prawdy nie będzie jednak prosta, a podczas jej odkrywania na bohaterów czekać będzie wiele niebezpieczeństw oraz konieczność konfrontacji z niechcianymi uczuciami.

To była prawdziwa literacka uczta! Doceniam niesamowity klimat Szanghaju ubiegłego wieku, który autorka oddała naprawdę realistycznie. Jednocześnie umożliwiła mi zapoznanie się lepiej z tamtym okresem historii, bo są to tematy, które w europejskiej kulturze nie są poruszane zbyt często. Miasto było wówczas skrajnie podzielone, rządziły w nim przemoc i wpływy, a Anglia i Francja rozdzielały między siebie jego fragmenty, wypierając rodowitych mieszkańców i tworząc miejsca, gdzie Chińczycy nie mieli wstępu. Te aspekty polityczne w książkach autorki są zawsze bardzo mocnym i fascynującym punktem i nieodłączną częścią fabuły.

Do tego mamy głównych bohaterów, których dynamika spodoba się fanom relacji enemies to lovers. Ich uczucia wypadały przekonująco, a powód antypatii budził zrozumienie. Mimo wszystko nie dało się odrzucić nadziei w sercu, że w końcu wszystko skończy się dla nich dobrze, mimo niesprzyjających okoliczności. Bardzo podobały mi się ich sylwetki, szczególnie Juliette, która była konsekwentna w swoich działaniach. Po przeczytaniu "Nikczemnej Fortuny" ciężko było mi patrzeć na Rosalind, bo w tej książek działała mi na nerwy, a wcześniej bardzo ja lubiłam. Mimo wszystko cieszę się, że potem trochę zmądrzała. Postacie poboczne wzbudzają sympatię, moje serce skradł szczególnie Marshall.

Zakończenie pozostawiło mnie z szokiem wypisanym na twarzy i spowodowało, że po zamknięciu książki od razu zakupiłam kolejną część. Było idealnie wyważone i niesamowicie wciągające. Ja muszę wiedzieć, co będzie dalej!

Ani się spostrzegłam, a 560 stron minęło. Owszem, zauważam momenty, w których historię można by lekko skrócić, ale i tak zajmuje szczególnie miejsce w moim sercu. Chloe Gong po raz kolejny mnie zachwyciła. Czekam na spotkanie z nią w Warszawie.

Lata 20....

Czytało się bardzo szybko i przyjemnie. Bardzo ciekawy koncept i szybko mnie wciągnęła!

Świetna książka, a ostatnie 100 stron wręcz połknęłam na raz, ponieważ nie mogłam się od nich oderwać z przejęcia co się za chwile wydarzy.

Szanghaj, rok 1926. To miasto nigdy nie zazna spokoju. Od lat na jego ulicach toczą się spory między dwoma gangami, przez które wielu musiało się już pożegnać ze swoim życiem. Do tego dołączają jeszcze inne ugrupowania, komuniści, a także inne narodowości, m.in. Francuzi oraz Brytyjczycy. Niestety oprócz lokalnej wojny dopada ich coś jeszcze. W mieście zaczyna dochodzić do dziwnych zgonów - w okolicach Huangpu znajdowane są zwłoki ludzi z rozerwanymi gardłami. Nie dokonują tego osoby zewnętrzne, a wręcz sami poszkodowani. Okazuje się, że za wszystkim może stać pewien potwór, jednak udowodnienie tego wymaga pogodzenia się dwóch zwaśnionych rodów, a właściwie gangów. Ich reprezentanci - Juliette Cai oraz Roma Montagow będą zmuszeni do chwilowego opuszczenia broni wobec siebie. Czy uda się im uratować ludność przed śmiercią?

Patrząc na gatunki, które z reguły czytam, fantastyka ma swoje wzloty i upadki. Niestety raczej nigdy nie plasowała się ona w mojej “topce”. Ten tytuł zmienił jednak wiele! Książka ma szansę zostać moim ulubieńcem, a przypominam, że recenzja ta jest pisana w połowie stycznia. Mimo dosyć powolnej akcji, wielu opisów, odnoszę wrażenie, że zostało to zrobione w tak wyważony sposób, że jakkolwiek przyspieszone tempo mogłoby tutaj wszystko zepsuć. Ponadto kto zna mnie trochę bliżej, ma świadomość, że Romeo i Julia nie należą do moich ulubionych klasyków, a wręcz śmiałabym powiedzieć, że nie przepadam za tą historią. Jak pewnie wiecie, przeżycia Juliette oraz Romy są wzorowane na wcześniej wspomnianym klasyku, jednak tutaj zrobiono to z takim smakiem, że wręcz się nad tym rozpływam! Nie dostajemy romansu na tacy, tylko musimy dopatrywać się delikatnych nawiązywania do Shakespeare’a. Fakt, że jest to debiutancka książka Chloe Gong, sprawia że tym bardziej jestem pod ogromnym wrażeniem.

Choć pomysł bardzo wyrożniający się. I motyw romansu również nieprzesadzony jednak nie mogłam przebrnąć do końca. Jakby bohaterowie mnie nie porwali.

Nic dodać nic ująć, bardzo dobra książka. Z zaciekawieniem czytałam co będzie dalej. Bardzo ciekawy wątek z panującą zarazą i potworem w tle. Relacja między bohaterami bardzo napięta, tak, że momentami leciały iskry. Dużym zaskoczeniem okazało się zakończenie, dużo wątków zostało rozwianych i niedokończonych. Dlatego jestem bardzo ciekawa kontynuacji dalszych przygód Romy i Juliette. Polecam jak najbardziej.