Okładka książki Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani Henryk Jerzy Chmielewski
Henryk Jerzy Chmielewski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Z wyobrazni Papcia Chmiela (tom 10) Seria: Tytus, Romek i A'Tomek komiksy
komiksy
Z wyobrazni Papcia Chmiela (tom 10)
Tytus, Romek i A'Tomek
Prószyński i S-ka
2021-01-28
2021-01-28
Tytus Romek A'Tomek Papcio Chmiel Chmielewski Mieszko I Chrzest komiks

Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 4 - Bogini bez oblicza Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...
Okładka książki W krainie pingwinów Giorgio Cavazzano, Bruno Concina, Sandro Del Conte, Tito Faraci, Andrea Ferraris, Marco Gervasio, Pier Giuseppe Giunta, Lino Gorlero, Alessandro Gottardo, Manuela Marinato, Roberto Marini, Marco Mazzarello, Paolo Mottura, Sisto Nigro, Claudio Panarese, Gabriele Panini, Alessandro Sisti, Pietro Zemelo
W krainie ping... Giorgio Cavazzano, ...
Okładka książki Bakemonogatari #5 Nishio Ishin, Ito Oogure
Bakemonogatari #5 Nishio Ishin, Ito O...
Okładka książki Bambi. Tam, gdzie słońce zachodzi seledynowo. Podróże Jamesa Cooka. Koncert kaprala. Janusz Christa, Tibor Cs. Horváth, Stefan Weinfeld
Bambi. Tam, gd... Janusz Christa, Tib...
Okładka książki Yakari i Wielka Nora Derib, Job
Yakari i Wielk... Derib, Job
Okładka książki Smerfy i świat emocji. Smerf, który bał się ciemności Thierry Culliford, Antonello Dalena, Falzar, Paolo Maddaleni
Smerfy i świat... Thierry Culliford, ...

Nietypowy komiks należący do serii historycznej Papcia Chmiela, jednej z 10 ksiąg , wydanie pośmiertne ,,Tytus, Romek i A`Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”. Autor odszedł kilka dni przed premierą, na którą czekał niecierpliwie.
Zmarł z 21/ 22 stycznia 2021 roku, dożywszy 97 lat .

Format książki bardzo duży, otwiera się w przeciwną stronę . Jest trochę utrudnione oglądanie z dzieckiem. Twarda lakierowana oprawa.

Ta część , jak inne spośród całej serii dotyczy tematyki kluczowych wydarzeń historycznych.
Komiks jest dla dzieci , więc potraktowany został z przymrużeniem oka, z dystansem.

Różni się od komiksów zeszytowych choćby tym, że nie jest to jedna opowieść zwarta w całości.
Zawiera plansze całostronicowe , a na marginesie opisany został w prosty sposób wątek historyczny i nie tylko. Są to epizody z tamtego okresu. Wytłumaczono co robi Tytus i jego koledzy w sposób zgoła bardzo humorystyczny, żeby bardziej dotrzeć do dzieci. Jest to forma edukacyjna, bardziej zabawowa. Na pewno autor miał obiekcje przedstawiać małpie dowcipy Tytusa na tle tak poważnych wydarzeń historii Polski, władców, przywódców, bohaterów i tle religijnym.

Jak sam mówił na niejednym spotkaniu, że nie jest to dokument historyczny tylko fantazja, fikcja literacka w tle prawdziwych historycznych wydarzeń. Papcio Chmiel reprezentował swoisty typ humoru. A wszystko to dla dzieci, by poprzez zabawę lepiej rozumiały i pamiętały. Małe dziecko nie jest w stanie pojąć historii Polski w wieku przedszkolnym. Autor chciał by jedynie młody człowiek zapamiętał datę 966 rok jako chrzest Polski Mieszka I ,że takie wydarzenie się odbyło, skutkujące powstaniem Państwa Polskiego.
Reszta to jest tylko odjechana bajka dla dzieci , która nie musi w pełni pokrywać całej historii jak i religii katolickiej. Papcio Chmiel na pewno z nikogo się nie naśmiewa ani z Polski ani z religii.
Fantazjuje i stawia naszych bohaterów w absurdalnym świecie , po części prawdziwym.
Nic złego się nie dzieje. Przeciwnie , jest wesoło i śmiesznie.
To był cudowny człowiek, żywotny jak na swój wiek , optymista, uśmiechnięty , którego miałam okazję poznać osobiście w 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, jak odbierał razem z moim teściem Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy podczas uroczystej sesji Rady Miasta .Nagroda przyznawana jest w uznaniu szczególnych zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Papcio Chmiel spróbował pokazać na rysunkach wierne odwzorowanie strojów ówczesnych wojów,
chłopów, Amazonek,rytuały obrzędów świąt pogańskich, żeby sam rysunek był wiarygodny i pokrywał się z czasami historycznymi. To dzieci chłoną najbardziej.

Pozwolę sobie zacytować fragment z marginesów z jednej z kart dla orientacji, że to jest bajka a nie naśmiewanie się czy nieznajomość faktów historycznych bądź religijnych.
,,Może nas zdziwić , że osioł mówi po ludzku mając do tego wybitną świadomość rodową.
Podważamy więc sentencję głupi jak osioł. Dlaczego Tytus mówi po ludzku , a osioł nie może?
Osioł odegrał w historii ludzkości wybitną rolę spokojnego wędrowca – tragarza, co możemy zauważyć w niniejszym albumie.’’

Polecam dorosłym, dzieciom, całym rodzinom, wielbicielom komiksów a w szczególności Tytusa.
Komiks jest ponadczasowy.
Już więcej autor nic dla nas nowego nie napisze i nie narysuje niestety. Skończyła się złota era polskiego komiksu.

Zmarł z 21/ 22 stycznia 2021 roku, dożywszy 97 lat .

Format książki bardzo duży, otwiera...

Komiks, nie za długi, dlatego opinia nie wybitna, ale jestem usatysfakcjonowany przeczytaniem tego dzieła.

Niestety zawiedliśmy się. Książka ani nie jest śmieszna, ani ciekawa, a miejscami wręcz niesmaczna. Do wierzeń ludzi, w tym do chrześcijaństwa, odnosi się z lekceważeniem, znajdują się w niej błędy dotyczące wiary katolickiej. Może to miało być śmieszne? Ale nie wyszło. Żałuję wydanych pieniędzy, nie polecam.

Wysoka ocena tylko ze względu na to, że to pożegnalny, definitywnie ostatni album jaki wyszedł spod ręki Papcia Chmiela. Żegnaj Mistrzu. To było kilkadziesiąt niesamowitych lat wraz z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem.

• Komiksy
  • 🍱 Komiksy