Poza czasem

Okładka książki Poza czasem Beth Flynn
Okładka książki Poza czasem
Beth Flynn Wydawnictwo: Wydawnictwo Papierówka Cykl: Dziewięć minut (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Dziewięć minut (tom 2)
2015-07-24
Julia Gumowska
dark romans badboy

Ofc he has a sad background 🙄
I absolutely hate how this story unfolded but it was really well written, especially with so many perspectives and timeliness.

Ofc he has a sad background 🙄

Im dalej, tym bardziej przepadam w tej historii. Uwielbiam 💙

Im dalej, tym bardziej przepadam w tej historii. Uwielbiam 💙

Dobra kontynuacja,poznajemy kolejne elementy układanki,tym razem mniej tu perspektywy Ginny,a więcej jej ukochanych mężczyzn.Oczekiwałam więcej po duecie Ginny i Grunta,brakowało mi bardziej dosłownego romansu.Niestety niedosyt w tej kwestii i do tego te niepokojące zakończenie...Oczywiście jeszcze zostało trochę sekretów do odkrycia i ciężko przewidzieć jak dalej potoczą się losy bohaterów tej historii.Przede mną trzecia,ostatnia część.

Serio myśleliście, że śmierć Grizza sprawi, że cała historia się skończy? Tak zwyczajnie? Absolutnie. Beth Flynn przygotowała dwa kolejne tomy cyklu „Dziewięć minut”, który swoją niecodzienną fabułą sprawił, że polskie czytelniczki pokochały tę historię.

Choć minęło kilka dni od egzekucji Grizza, Ginny nie ma czasu na odpoczynek. Na wierzch zaczynają wychodzić brudne tajemnice, które jej mąż trzymał w ukryciu. Wracamy na rozpaloną Florydę, do czasów młodości Grizza, która ani trochę nie była kolorowa. Poznajemy jego przeszłość. Życie, które nie rozpieszczało go, ani przez chwilę. Ciężką pracę, jaką wykonywał oraz uczucie straty, z którym musiał cały czas żyć. Przede wszystkim zaś poznajemy impuls, który sprawił, że stał się on najniebezpieczniejszym człowiekiem w tym stanie. Mogłoby się wydawać, że po śmieci Grizza, Ginny i Tommy odpoczną od przeszłości i zaczną prawdziwe życie. Nic bardziej mylnego. Grizz nawet po śmierci, nie zamierza odpuścić. Chce, aby wszyscy poznali prawdę, która choć bolesna jest po prostu prawdziwa. A co gorsza tworzy nowe pytania, które nadal pozostają bez odpowiedzi.

„Poza czasem” to książka, która faktycznie jest poza czasem. Wychodzimy poza wszelkie ramy czasowe. Raz znajdujemy się w przeszłości Grizza, innym razem odkrywamy z Ginny brudną prawdę, której chyba nie chcieliśmy poznać. Jest to pozycja pełna retrospekcji. Pozycja, która wymaga bardzo dużego skupienia, aby odnaleźć się w tym, gdzie się znajdujemy i co czytamy.

Beth Flynn stworzyła historię, która jest istną układanką. Wraz z kolejnymi rozdziałami puzzle wskakują na swoje miejsce, ale te, które już ułożyliśmy, czasami wychodzą z obrazu i stwierdzają, że to nie ich miejsce. Cała fabuła, wszystkie wątki mielą się w głowie czytelnika i budzą wiele podejrzeń, które zazwyczaj są nietrafione. Autorka miesza nam w głowie kolejny raz i tak naprawdę nic nie staje się łatwiejsze.

Jakby tak popatrzeć, to druga część budzi jeszcze większe zainteresowanie i chrapkę na kontynuację, niż „Dziewięć minut”. „Poza czasem” to zdecydowanie bardzo udany drugi tom trylogii, która zabiera nas w naprawdę brutalny i krwawy świat klubu motocyklowego oraz zależności kobiet i mężczyzn do niego należących. Jeżeli liczycie na kwiatki i serduszka – zapomnijcie. Nic takiego tutaj nie znajdziecie. Beth Flynn nie zamierza rozpieszczać ani nas, ani bohaterów swojej powieści. Razem z Kit musimy przejść przez prawdę, która choć kusi, raczej powinna zostać w ukryciu. Oczywiście zakończenie drugiego tomu jest szokujące i wzbudza apetyt na trzeci tom.

„Poza czasem” to książka, która zamiesza jeszcze bardziej, niż „Dziewięć minut”. Beth Flynn przemyślała fabułę swojej trylogii, co widać na każdym kroku. Historia Grizza i Ginny to prawdziwe uczucie, które wypływa ze stron lektury. Sam Grizz nie zawsze był taki, jakim go znamy, ale życie wychowało go na twardego zawodnika, którego wszyscy dookoła się boją. Czy prawda sprawi, że życie Ginny diametralnie się zmieni? Czy dziewczyna po raz kolejny odnajdzie miłość? „Poza czasem” odpowie na te pytania, a przede wszystkim sprawi, że poczujecie się, jakbyście byli w prawdziwej czasoprzestrzeni.

Choć minęło kilka dni od egzekucji...

Jestem niesamowicie zaskoczona całą tą serią! Podchodziłam do niej z dystansem, ale każda kolejna część jest coraz to lepsza od poprzedniej.
Bardzo podobna mi się pomysł na fabułę, ale zachwycona jestem tymi plot twistami. Dawno nie czytałam książki, która tak bardzo bawiłaby się moimi emocjami. U Beth Flynn czytam coś i z niedowierzania muszę odłożyć na chwilę książkę i odetchnąć, bo nie wierzę, że nie wpadłam na to co właśnie się dzieje, albo że fabuła poszła w tym kierunku, historia absolutnie nie do przewidzenia.

Uwielbiam też to, że książka nie pozwala mi wyłączyć głowy, nie przynudza zbędnymi opisami, tutaj dzieje się tak wiele, jest wiele różnych wątków, pojawia się wiele retrospekcji i to z wielu punktów widzenia (co nie oznacza, że książka jest chaotyczna, za co ogromne chapeau bas),że trzeba skupić się na każdym przeczytanym zdaniu.

Przy niektórych książkach łapię się na tym, że przez pewne określne już schematy nie przeżywam tych książek tak jakbym chciała, bo mam wrażenie, że czytałam to już przynajmniej pięć razy, a tutaj jestem tak pobudzona tą historią, że chłonę ją całą sobą.

2050

Beth Flynn po raz kolejny udowodniła, jak zdolną i niesamowitą jest autorką! Potrafi oczarować Cię swoim tekstem i postaciami! Jeśli uważasz, że poprzednia książka była emocjonująca, poczekaj i poczuj co ta książka zrobi z Twoimi uczuciami!

Kończąc czytać pierwszą część myślałam sobie, że wszystko tu się pięknie skończyło, więc o czym mogą być następne dwa tomy?
Druga część historii jest dopełnieniem tomu pierwszego i pozwala lepiej zrozumieć co się działo w życiu bohaterów. Mamy tutaj przeskoki między trzema okresami - młodości Grizza, czasu przed i po poznaniu Kit oraz życia Ginny i Tommy’ego. Lubiłam Grunta, jednak nie potrafiłam polubić Tommy’ego. Grizz od początku wzbudził moją sympatie i tak już pozostało do końca.
Czytając czułam się zagubiona, wkurzona, zadziwiona i co pare stron miałam ochotę rzucić książke w kąt. Moje wyobrażenia autorka doszczętnie zmiażdzyła i musiałam całą historie ułożyć sobie od nowa. Odczucia jednak wobec bohaterów się nie zmieniły.

Wielokrotnie musiałam się cofać o naście stron i jeszcze raz wczytywać w to co już wcześniej przeczytałam, bo łatwo umykało mi w tym morzu informacji to i owo lub wymagało konfrontacji z tym co przeczytałam teraz.

Nie przypominam sobie bym czytała wcześniej tak wymagająca historie i jestem nią zachwycona.
Bardzo polecam, jednak czytajcie mając pod ręką całość. Będziecie chcieli czytać i czytać do końca.

Czy druga część może być lepsza od pierwszej? Może. Czekam na ostatni tom. Bardzo dobra książka.

Co się tutaj wydarzyło!!!
Musiałam w pełni skupić się na książce, bo miałam wrażenie, że niemal każde zdanie zawiera tak istotne informacje, że nic nie można przegapić.
Pojawiają się liczne retrospekcje bez kolejności chronologicznej, mnóstwo wątków i wyjaśnień przy których umysł działa na pełnych obrotach. Nie ma szans na zawieszenie, bo zbyt wiele można przegapić.
Autorka fantastycznie to wszystko poskładała.
Dawno nie czułam się tak mocno pobudzona pod kątem czytelniczym, zmuszona do ciągłej uwagi.
Ciekawość była tak silna, że zastanawiałam się czy w ogóle iść spać 😬
Odliczam godziny do części trzeciej.

Co się tutaj wydarzyło!!!
Autorka...

Aktualizacja (22.03.2022)

#reread
Tak jak w przypadku pierwszego tomu, tak i tutaj moje zdanie na temat książki się nie zmieniło, ale opinia również została odświeżona 😊

"Poza czasem" 2 tom serii Dziewięć mintu - Beth Flynn
11 /10

Co to była za lektura, no po prostu wow, wow, wow 🔥
Jeśli miałabym krótko określić ten tom to z pewnością byłoby to słowo majstersztyk, fenomenalna, mistrzostwo 😍

Latem 2000 roku odbyła się egzekucja Jasona Williama Talbota-"Grizza". Od tego zdarzenia mija kilka dni. Wydawać by się mogło, że Ginny w końcu będzie mogła zostawić przeszłość za sobą i żyć dalej. Niestety na światło dzienne wychodzą sekrety, które nie pozwalają jej zapomnieć o tym co było. Okazuje się, że nikt nie jest tym, kim się wydawał że jest, a wiele spraw o których miała świadomość, zaczyna postrzegać zupełnie inaczej.

"Ci, którzy myśleli, że wraz ze śmiercią Grizza wszystko się skończy, byli w błędzie."

Po przeczytaniu "Dziewięciu minut" miałam niezły bałagan w głowie, ale po przeczytaniu "Poza czasem" mój mózg pracował na najwyższych obrotach i nadal pracuje. 540 stron informacji. Jestem przytłoczona tak wieloma myślami, że nie sposób jest je wyrazić krótko i klarownie, a przy tym nie zdradzać fabuły 🤯

Porównałabym tą historię do układania puzzli.
O co dokładnie mi chodzi, mianowicie o to, że czytając "Dziewięć minut", tak jak układa się puzzle i poszczególne kawałki stworzą całość, tak z każdym kolejnym rozdziałem poznawałam historie Ginny i kiedy dobrnęłam do końca, dostałam pełen obraz, i wydawało mi się, że to co miałam wiedzieć już wiem.
Jednak kiedy sięgnęłam po "Poza czasem" nagle cała ta historia zwyczajnie mi się rozsypała. Myślałam, że wiem wszystko i nagle okazało się, że nic nie wiem.
"Poza czasem" jest jak zestaw kilku różnych rodzajów puzzli i wszystkie kawałki są ze sobą pomieszane. Nic do siebie nie pasuje a Ty musisz się nieźle nagłówkować aby stworzyć całość. To co zrobiła w 2 tomie autorka to po prostu jedna wielka zagadka, i niby dostajemy odpowiedzi, ale im dalej zagłębiamy się w fabułę tym pojawia się więcej wątków.

"Chciałem być z tobą odkąd pamiętam. Właściwie nie pamiętam czasu, kiedy na ciebie nie czekałem."

W tym tomie teraźniejszość przeplata się z przeszłością, autorka serwuje ogrom informacji.
Dzięki częstym przeskokom w przeszłość autorka dała czytelnikom możliwość na nowo poznania Grizza, jak wyglądała jego młodość i co sprawiło, że stał się najniebezpieczniejszym człowiekiem w stanie Floryda.
I taka rada ode mnie, jeśli już weźmiecie tą serię w ręce, starajcie się czytać uważnie, w dużym skupieniu, a najlepiej zabrać się za całość. Wierzcie mi, dzięki temu łatwiej jest połączyć fakty z nazwiskami (a jest ich sporo) i ogarnąć cały przebieg zdarzeń.
Autorka bardzo dobrze wykreowała ten świat i w przemyślany sposób czytelnik prowadzony jest przez fabułe odkrywając szczegół po szczególe a jednocześnie zaczynają pojawiać się kolejne pytania.

Jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna historia. Tego nie da się porównać z żadną inną książką, więc jeśli lubisz oryginalność i nieszablonowość to to jest dla Ciebie pozycja must read 😊
Jednak nie spodziewaj się tu kwiatków, romantyzmu i wszelakiej słodyczy, to nie ten adres 😉
P O L E C A M

Aktualizacja (22.03.2022)