Spoiler Alert

Okładka książki Spoiler Alert Olivia Dade
Okładka książki Spoiler Alert
Olivia Dade Wydawnictwo: Avon Cykl: Spoiler Alert (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Spoiler Alert (tom 1)
Spoiler Alert
Avon
2020-10-06
2020-10-06
spoiler alert

Po 50% wystawiam białą flagę. Niestety, to mój drugi już DNF tego roku.

Książka nie jest napisana fatalnym językiem, ale nie daje absolutnie żadnej przyjemności czytania. Mnóstwo irracjonalnych zachowań bohaterów służących tylko temu, aby iść dalej z fabułą.

Główna bohaterka, April, to dziewczyna plus size. Sama tego jestem, więc sądziłam, że mając wreszcie swoją reprezentację w książce, będę w stanie z nią sympatyzować. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z kontekstu, April to młoda kobieta z już nie nadwagą, a poważną otyłością. Ciągle powtarza, że lubi siebie, nie ma problemu ze swoim wyglądem, ale jednocześnie propozycję randki w barze z sałatkami interpretuje jako jedną wielką obrazę, więc ghostuje gościa, bo przecież m ó g ł s i ę d o m y ś l i ć. I jeszcze te wszystkie opisy tego, jak typ zachwyca się tym, że April ma utłuszczone od kurczaka palca, albo że na jej ustach widać resztki jedzenia. No fuuuuj.

Totalnie nie polecam.

Po 50% wystawiam białą flagę. Niestety, to mój drugi już DNF tego roku.

Bohaterowie irytujący.

Główna bohaterka wplątuje swoje kompleksy w każde siłowo jakie wypowiada druga storna. Dziewczyna zadaje skonkretyzowane pytanie, a potem się obraża bo czyjś styl życia nie powinien jej być narzucany (sama zapytała).

Określenie "KOGUT DOMOWY" mnie skręciło.

Bohaterowie irytujący.

Określenie "KOGUT DOMOWY" mnie skręciło.

Słodki, ale totalnie 'inny' romans z wątkiem fat-shamingu.
Jestem totalnie zauroczona sposobem prowadzenia akcji i niesztampowym podejściem autorki.
Nie mówię wiele więcej, mam nadzieję, że kolejne części też doskoczą do poprzeczki :)

Słodki, ale totalnie 'inny' romans z wątkiem fat-shamingu.

Romans z fandomem w tle. Trochę za dużo tu marnego fan fiction trochę za mało prawdziwych emocji. Przyznam - czytało się łatwo choć miałam w pewnym momencie wrażenie że autorkę bardziej od romansu interesują rozmowy o nie istniejącym serialu. Szczerze rozbawił mnie wątek dysleksji jako wielkiej, porażającej tajemnicy. Ale w ramach podgatunku „romanse z bohaterką plus size jak najbardziej do lektury”

Słuchajcie, to świetna książka o samoakceptacji. Przedstawia nam losy pewnej dziewczyny, która robiąc sobie zdjęcia pragnie spełnić swoje marzenie. Niestety jak to w naszej erze teraz jest obecne, wylewa się na nią stado złych i obrażająca ją komentarzy. Wytykają jej jak obfitych jest kształtów nie myśląc o tym, że to ją rani. Jednak znajdzie się ktoś, kto będzie chciał jej pomóc. Pewna znana osoba pokaże się z nią u boku robiąc tym samym szum w mediach. Uwierzcie mi, że to naprawdę może się skończyć w dwojaki sposób. Jednak oprócz tego faktu mamy też wiele innych cennych uwag, które powinny dać czytelnikowi do myślenia. Pierwszą z nich jest utrzymanie tajemnicy. Wielu ludzi tego nie potrafi i na swoje tłumaczenie paplania jęzorem tłumaczą się w sposób co najmniej dziecinny. Mamy też temat bycia dyslektykiem. W obecnym świecie jest ogrom takich osób, tylko dzielą się na dwie grupy. Tą, która czuje się skazana na porażkę i nic z tym nie robi i drugą, która ten fakt ukrywa i stara się wciąż spełniać swoje marzenia. To ludzie bardzo odważni, którzy potrafią mierzyć się ze swoim problemem i sięgają ponad to. Bardzo takie osoby podziwiam, bo pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Kolejna rzecz, która mi się spodobała była podkreślona niemal do samego końca. Chodziło o to, że nie ważne jak się wygląda, bo to wnętrze człowieka jest najgłówniejszym pięknem. Ludzie nie powinni osądzać innych na podstawie ich wyglądu. Sama często spotykam się z oceną w oczach innych, gdyż wydaje im się, że każdy ma prawo do bycia szczupłym, a kto ma jakieś mankamenty, to oznacza, że jest leniem i wszystkożernym potworem. Nikt nie pomyśli, czy ktoś nie jest chory, czy ma skłonności genetyczne, czy też bierze leki i do wyboru ma albo one z nadmiarem wagi albo straci życie. Każdy z nas jest inny i każdy jest wyjątkowy. Pamiętajcie, że nie ważne jak się wygląda, bo dla kogoś możemy być najpiękniejsi na świecie. Jeśli komuś coś przeszkadza, to niestety to tylko jego problem:-) Książka czyta się sama, ma dużo dialogów, szczere przesłania i potrafi podbudować czytelnika. Polecam przeczytać!

Marzyliście kiedyś by umawiać się ze swoim idolem? A może zdarzyło wam się coś takiego naprawdę?
Bohaterka książki Spoiler alert nawet nie przypuszczała, że takie coś jest możliwe….
Krótko o treści: Fangirl niespodziewanie umawia się na randkę z aktorem, w którym podkochuje się od lat.
Marcus Caster-Rupp coś ukrywa. Podczas gdy cały świat zna go jako Eneasza, główną postać topowego serialu, w fanfikowym środowisku udziela się jako Książkowy!EneaszByNigdy
– popularny twórca opowiadań z ulubionym shipem internautów, czyli Lawineaszem.
April Whittier również ma swoje sekrety. Chociaż jest zagorzałą fanką Lawinii, w „prawdziwym życiu” nie przyznaje się do swojego fanfikowego i cosplayowego hobby.
Postanawia opublikować swoje zdjęcie na Twitterze, które staje się viralem. Wszyscy komentują jej cosplay Lawinii w wersji plus size.
Żeby utrzeć nosa hejterom, Marcus postanawia zaprosić ją na randkę.
Chociaż ich pierwsze spotkanie to katastrofa, Marcus szybko się orientuje, że chciałby od April czegoś więcej niż tylko jednorazowej pokazówki przed opinią publiczną.
Kiedy jednak odkrywa jej internetowe alter ego, ma przed nią do ukrycia jeszcze jeden sekret.
Czy Marcus i April odważą się odsłonić swoje tajemnice, gdy na szali znajdą się miłość i kariera?

Książka od pierwszych stron bardzo mnie urzekła. Jest niezwykle ciepła i komfortowa. Podobało mi się to, że autorka porusza tu bardzo ważne tematy. Nie jest to głupiutki romans jakiś mamy na rynku bez liku. Nie brak w książce emocji, tajemnic i bardzo dobrej treści. Każdy z bohaterów jest bardzo realistyczny, autorka postarała się przy ich kreacji. Bardzo polecam tę książkę, nie mogę się doczekać kolejnych tomów 😉

Kocham. Kocham. Kocham. Historia o April i Marcusie to książka, której jestem modelową czytelniczką:
- motyw plus-size i pokazanie, że samoakceptacja to proces, a czasem i walka, zwłaszcza kiedy najbliżsi wciąż rzucają nam kłody pod nogi;
- świat fandomu i pokazanie, że wiek nie ma tam znaczenia;
- właśnie, wiek! Bohaterowie 30+, którzy mają pasje, uczucia i nieprzerobione traumy. Bo to nie jest tak, że kiedy przestajesz mieć naście lat, magicznie zamieniasz się w ogarniającego życie i siebie, nudnego dorosłego <3
- relacja Marcusa i April, wzajemne wsparcie, uczenie się siebie (i sceny łóżkowe, kiedy bardzo seksownie upewniają się, że wszystko jest okej i nie przekroczyli granicy)
- bohaterowie poboczni (ALEX!!!! <3)
- język: niezbyt wymyślny, ale żywy, gęsty, różne rejestry w zależności od tego, czy mamy narrację, czy fragmenty scenariuszy lub fanfików.
- relacja fanki z idolem

Jeżeli większość romansów, które już przeczytałyście, nie spełniała waszych oczekiwań, spróbujcie "Spoiler Alert". Bo to książka właśnie dla tych czytelniczek, które chcą czegoś innego, czegoś nowego.

- świat fandomu i pokazanie, że wiek nie ma tam znaczenia;

[współpraca reklamowa Wydawnictwo Hype]

2/5 ⭐
2/5 🌶️

Każdy z nas chociaż raz miał obsesję na punkcie jakiegoś aktora, serialu bądź artysty i marzył o spotkaniu z nim. April niespodziewanie dostaje szansę od losu i zostaje zaproszona na kolację przez Marcusa Caster-Ruppa, który odgrywa rolę Eneasza w topowym serialu. Oboje skrywają sekrety, które mogą znacząco wpłynąć na ich związek, ale również życie publiczne aktora.
Niestety, dla mnie “Spoiler Alert” nie był do końca czymś, na co liczyłam i mam sporo zarzutów względem książki. Cieszę się, że autorka zdecydowała się poruszyć temat plus-size, który jest dosyć omijany w romansach, jednak zrobiła to dosyć nieumiejętnie i główna bohaterka w prawie każdym zdaniu o sobie podkreśla fakt, że jest plus-size, ale odniosłam wrażenie, że zupełnie tego nie akceptuje, co jest odwrotnością tego, co chciała osiągnąć Olivia Dade.
Wątek dysleksji Marcusa został już o wiele lepiej poprowadzony i pomógł nam zrozumieć, że ta trudność nie jest wynikiem braku inteligencji osoby, która ją posiada; osoby z dysleksją mają pełnię zdolności intelektualnych, ale mogą potrzebować specyficznych strategii i wsparcia w nauce, którego Marcus nie otrzymał od najbliższych mu osób. Jest to tym bardziej bulwersujące, że jego rodzice uczyli na uniwersytecie, a nie byli w stanie pomóc swojemu synowi.
Historia sama w sobie jest urocza i gdyby nie fakt, że niesamowicie mi się dłużyła, mogłabym ocenić ją trochę wyżej. Drażnił mnie również fakt, że główni bohaterowie “Spoiler Alert” są przed czterdziestką, a zachowywali się jak infantylni nastolatkowie. I odnosząc się do wieku April i Marcusa muszę również wspomnieć o tym, że definitywnie jest to książka 18+, a tej informacji zabrakło ze strony wydawnictwa. Szczególnie, że sama okładka powieści wygląda jak typowa młodzieżówka.
Mam nadzieję, że moje pierwsze spotkanie z twórczością Olivii Dade nie było ostatnim i będę miała możliwość przeczytania czegoś jeszcze spod jej pióra, ponieważ sam styl autorki i pomysł, który ma na swoje książki, ma ogromny potencjał.

[współpraca reklamowa Wydawnictwo Hype]

2/5 ⭐
2/5 🌶️

Zacznę od tego że historia naprawdę mi się podobała i uśmiałam oraz wzruszyłam na wielu fragmentach. Bardzo cieszę się że coraz więcej książek romantycznych jak i fantasy porusza tematy plus-size (i to nie tylko jako ogromną wadę) i tutaj ten wątek był taki pół na pół. Z jednej strony mamy ciałopozytywność ale z drugiej ilość hejtu jest tutaj przeważająca. Miałam też mieszane uczucia co do samej fabuły która czasami szła bardzo szybko a czasami mocno zwalniała. Mimo tego bardzo spodobała mi się sama relacja bohaterów i to ona sprawiła że bawiłam się przy tej książce naprawdę dobrze.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Z jednej strony podobała mi się, z drugiej czasami za bardzo mi się ciągnęła. Z jednej strony wątki bardzo ciekawe, z innej wątek plus size za mocno wychodził przed szereg i to w odwrotny sposób niż miało być w fabule. Przynajmniej ja mam takie odczucia. Książka według mnie miała ukazać osoby większych rozmiarów jako osoby, które też mają coś do powiedzenia, że nie mają powodu do wstydu, że też mogą coś osiągnąć. Jednak niektóre kwestie były bardzo negatywne w ich kierunku, co w ogóle zmieniło moje nastawienie do tej książki. Fabuła jest ciekawa, ale dla mnie są zgrzyty, które popsuły mi radość z czytania.
Mimo tego podobało mi się, że autorka poruszyła także ważne tematy typu brak akceptacji w środowisku rodzinnym, jak też koleżeńskim. Hejt w internecie, który odbija się mocno na życiu człowieka.
Całość nie jest zła, bardziej dziwna, która powoduje, że tak naprawdę sama nie wiesz, jak masz ocenić tę pozycję. Pióro autorki przyjemne, lecz chyba pogubiła się trochę w głównym wątku, co później spowodowało te całe zamieszanie i zmiany w zachowaniu bohaterów i w całej fabułę. Tak jakby zamysł na książkę zmienił się w jednej sekundzie.
Hm pozostaje mi jedynie napisać, żebyście przeczytali i sami ocenili czy Wam się podoba, czy też nie.
Ja jestem całkowicie zmieszana i mogę jedynie stwierdzić, że na pewno dam autorce drugą szansę i chętnie przeczytam jeszcze coś spod jej pióra. Jednak ta pozycja jest pół na pół dla mnie.

• Romans
  • Storytel