rozwińzwiń

November

Okładka książki November Jakub Woynarowski
Okładka książki November
Jakub Woynarowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art komiksy
104 str. 1 godz. 44 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ha!art
Data wydania:
2020-11-30
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-30
Liczba stron:
104
Czas czytania
1 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366571235
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Brakujący element Wątki ezoteryczne w sztuce współczesnej Zofia Krasnopolska-Wesner, Marta Kudelska, Zbigniew Łagosz, Izabela Trzcińska, Jakub Woynarowski
Ocena 0,0
Brakujący elem... Zofia Krasnopolska-...
Okładka książki Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci Anna Boguszewska, Tomasz Broda, Małgorzata Cackowska, Aleksandra Cieślak, Jacek Friedrich, Elżbieta Jamróz-Stolarska, Krystyna Rybicka, Piotr Rypson, Anita Wincencjusz-Patyna, Jakub Woynarowski, Michał Zając, praca zbiorowa
Ocena 9,2
Admirałowie wy... Anna Boguszewska, T...
Okładka książki Krzesło w piekle Rafał Bogusławski, Paweł Dunin-Wąsowicz, Krzysztof Gawronkiewicz, Pierre-Marrie Grille-Liou, Grzegorz Janusz, Michał Kalicki, Dawid Karpiuk, Irek Konior, Wojciech Kozłowski, Piotr Machłajewski, Maciej Parowski, Sławomir Rogowski, Marzena Sowa, Dominik Szcześniak, Mateusz Szlachtycz, Wojciech Szot, Dennis Wojda, Jakub Woynarowski
Ocena 7,2
Krzesło w piekle Rafał Bogusławski,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
525
116

Na półkach: ,

Dziwny komiks, bardzo dziwny...

Dziwny komiks, bardzo dziwny...

Pokaż mimo to

avatar
266
237

Na półkach:

Opowiedziana głosami oraz językiem oświecenia i ryciny wizualna niehistoria niebyłej "rewolucji polskiej 1794", która dała podwaliny insurekcji (a raczej rewolucji właśnie?) kościuszkowskiej. Mimo minimalistycznej treści Woynarowskiemu zaskakująco gładko i sprawnie udaje się doprowadzić do wsiąknięcia czytelnika w świat ostatnich lat I Rzeczypospolitej. To buzujący i tętniący moment w dziejach polskości, pozostającej na progu rozpoczynających się nowoczesności i długiego wieku XIX - Woynarowski cennie i celnie chwyta ulotne i krótkotrwałe, bo zduszone zaborami, emocje tamtego czasu. Zarazem, mimo minimalizmu, jego wgląd jest głęboki i dotkliwy, zabawny i porażający, ale przede wszystkim frapujący. Chciałoby się więcej, bardziej szczegółowo, bo pomysł autora jest bardzo ciekawy i wciągający, koniec końców jednak "November" pozostaje jednak pracą dość szkicową, pozostawiającą pewien niedosyt. Warto więc chyba liczyć na to, że to nie ostatnie słowo Woynarowskiego w tekstowo-wizualnych, insurekcyjnych, oświeceniowych eksploracjach. W tej materii drzemie chyba jeszcze znacznie więcej do odkrycia.

Opowiedziana głosami oraz językiem oświecenia i ryciny wizualna niehistoria niebyłej "rewolucji polskiej 1794", która dała podwaliny insurekcji (a raczej rewolucji właśnie?) kościuszkowskiej. Mimo minimalistycznej treści Woynarowskiemu zaskakująco gładko i sprawnie udaje się doprowadzić do wsiąknięcia czytelnika w świat ostatnich lat I Rzeczypospolitej. To buzujący i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
700
618

Na półkach:

Pierwsze spojrzenie - naprawdę piękna okładka. Czerwona, twarda oprawa ozdobiona jest tłoczonymi na biało literami oraz stylowym, budzącym respekt symbolem. Estetyczna, minimalistyczna grafika przedstawiająca skrzyżowane kosy i pikę zapowiada nam, czego możemy się spodziewać w środku. Przynajmniej po części, gdyż zawartość tego krótkiego dzieła Jakuba Woynarowskiego jest bardzo niespotyka i z pewnością będzie zaskoczeniem dla wielu, tak jak była nim dla mnie. Sam autor jest artystą interdyscyplinarnym - tworzy komiksy, pisze książki, jest także wykładowcą na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego zdolności plastyczne są widoczne już od pierwszych stron “November”. Czym jednak jest ta jakże nietypowa książka?

“November” jest książką eksperymentalną. Zawartość wydania można nazwać fabularyzowanym esejem, ukazanym jednak w formie graficznej. Wydarzenia opisywane w pozycji to wydarzenia poprzedzające upadek I Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku. Jakub Woynarowski używa w swojej pracy wypowiedzi postaci historycznych (opatrzone portretami),dokumentów oraz rycin tworzących opowieść o całkowicie alternatywnej historii polskiej wielkiej rewolucji, która nigdy nie nastąpiła. Zawartość została podzielona na kilka części, w tym prolog i epilog, porządkujące opowieść przekazywaną przez autora. Niektóre z przedstawionych w książce cytatów i sentencji potrafią skłonić do refleksji, a nawet wzbudzić grozę. Jak chociażby ten, “Liberte, Egalite, Fraternite”, wzbogacony jednak o końcówkę “Ou la mort”... (z fr. “Wolność, Równość Braterstwo”, “Albo Śmierć”). Woynarowski nie opowiada się za żadną ze stron rewolucji, zarówno francuskiej, jak i tej alternatywnej, polskiej. Wyciąga on na światło dzienne grzechy zarówno dawnej władzy, jak i rewolucjonistów, stając się swojego rodzaju bezstronnym kronikarzem - a tylko takich należy czytać i słuchać!

Największą siłą “November” są piękne ryciny w historycznej stylistyce. Wprowadzają one klimat epoki, ukazują czytelnikowi świat rewolucji i dawnego języka. Autor, jako twórca komiksów, świetnie wykorzystał ilustracje jako nie tylko wzbogacenie, ale wręcz fundament dla swojej książki. Grafiki przedstawiają nie tylko wydarzenia, które opisuje Woynarowski, ale przedstawiają także tok myślenia wszystkich stron w nie zaangażowanych. Poznajemy myśli rewolucjonistów, władców, żołnierzy, myślicieli epoki. Jak już wspomniałem wcześniej, pojawiają się tu też portrety postaci historycznych, które pozwalają nam poznać osoby, o których istnieniu większość z nas nie miała dotąd nawet pojęcia! Dodaje to “November” sporego waloru estetycznego, jakby wielka wartość estetyczna i artystyczna nie wystarczały!

Mimo wszystkich tych niewątpliwych zalet, “November” jest dziełem bardzo skomplikowanym. Piękne ryciny i cytaty porozmieszczane na stronach wedle pomysłu autora nie tworzą spójnej historii, która była łatwa w odbiorze dla czytelników. Z pewnością w głowie Jakuba Woynarowskiego “November” jest całkowicie stabilną opowieścią, jednak dla szarego odbiorcy książka ta jest jak nietypowe dzieło sztuki, otwarte na indywidualne interpretacje. Ciężko jednak dla tej interpretacji znaleźć klucz, przez co nie do końca wiadomo, o co w tym wszystkich o pewnego momentu chodzi.

“November” jest pozycją tak samo piękną, jak i nietypową. Warto ją przeczytać dla samych tylko grafik i rycin, które wprowadzają w klimat epoki i mogą z powodzeniem zastąpić nawet wypad do galerii sztuki. Robią one niesamowite wrażenie, można się w nich dopatrzeć nawet sporej wartości historycznej i edukacyjnej. Całość jest esejem na temat alternatywnej historii, który miejscami jest jednak naprawdę ciężki w odbiorze i interpretacji, mimo że ilustracje trochę osładzają lekturę. Nie ma jednak co zrażać się tymi minusami książki, która jest niezmiernie ciekawa, bardzo estetyczna i wyjątkowo “artystyczna”.

Książkę miałem przyjemność zrecenzować dzięki portalowi Sztukater.pl - https://sztukater.pl/

Pierwsze spojrzenie - naprawdę piękna okładka. Czerwona, twarda oprawa ozdobiona jest tłoczonymi na biało literami oraz stylowym, budzącym respekt symbolem. Estetyczna, minimalistyczna grafika przedstawiająca skrzyżowane kosy i pikę zapowiada nam, czego możemy się spodziewać w środku. Przynajmniej po części, gdyż zawartość tego krótkiego dzieła Jakuba Woynarowskiego jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1730
360

Na półkach: ,

Wyjątkowej urody książka graficzna, opowiadająca mało znany epizod historii Polski z czasów Oświecenia. Grafiki z epoki kos, gilotyn i szubienic rzucają inne światło na okres klasycyzmu.

Wyjątkowej urody książka graficzna, opowiadająca mało znany epizod historii Polski z czasów Oświecenia. Grafiki z epoki kos, gilotyn i szubienic rzucają inne światło na okres klasycyzmu.

Pokaż mimo to

avatar
93
37

Na półkach:

Bardziej obiekt dyskursywno-estetyczny niż książka, tak też oceniam.

Bardziej obiekt dyskursywno-estetyczny niż książka, tak też oceniam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    14
  • 2021
    5
  • Posiadam
    4
  • Rezerwa
    1
  • Historia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Biblioteka Główna
    1
  • Powieść graficzna
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki November


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,3
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Zatracony w innym świecie #1 Hiroshi Noda, Takahiro Wakamatsu
Ocena 10,0
Zatracony w in... Hiroshi Noda, Takah...

Przeczytaj także