Atak paniki

Okładka książki Atak paniki Tammi Kirkness
Okładka książki Atak paniki
Tammi Kirkness Wydawnictwo: Buchmann nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Buchmann
2021-02-24
2021-02-24

To nie jest książka do czytania. Poradnik w sposób przejrzysty, konkretny i atrakcyjny graficzne wyjaśnia, co zrobić, gdy .... życie nas przerasta.
Pozycja zrodziła się z osobistych przeżyć autorki.
Według mnie nie ma lepszego specjalisty nuż ten, który zna teorię i praktykę zagadnienia.

Pozycja zrodziła się z osobistych przeżyć autorki.

Kupując książkę zawsze czytam opis na okładce. Jeżeli on mnie zainteresuje, to być może i cała książka będzie ciekawa. Często bywa tak, że po opisie mam mieszane uczucia, więc wchodzę na strony internetowe, w których inni opisują daną książkę - zupełnie tak samo jak ja teraz. W tym przypadku i opis i recenzje innych zainteresowały mnie. Niestety w rzeczywistości okazało się zupełnie inaczej... Ale tak to jest jak kupuje się książki przez internet, gdzie nie ma możliwości zobaczyć osobiście zawartości książki.

I tu zaczynają się schody, bo sama nie wiem co mam napisać. To chyba najgorsza książka rozwojowa jaką kiedykolwiek miałam w dłoniach. Oczekiwałam jakiś porad, wskazówek czy nawet ćwiczeń odnośnie paniki, zmagań z nią. Myślałam, że znajdę w niej przykłady z życia wzięte, które można dopasować do siebie... Oczekiwałam wiele, lecz nic nie dostałam.

Książka kosztuje prawie 40 zł i już teraz powiem Wam, że nie kupiłabym jej nawet gdyby była warta 5 zł. Nie ma w niej nic co może pomóc walczyć z napadami niepokoju, lęku, paniki. Osoby, które mają depresje i zmagają się z różnymi trudnościami nie mają po co na darmo wydawać pieniądze, bo naprawdę ta książka nic im nie da.

Podam Wam taką sytuację z książki - pytanie: Czujesz się jak sparaliżowany? Odpowiedź autorki, specjalistki - Wstań. Potrząśnij ramionami. Potrząśnij nogami. Zakręć biodrami, Zrób piruet. Spójrz w niebo i wchłaniaj pozytywną energię.

Serio? To jest pomoc? Wyobraź sobie, że masz jakieś przemówienie w pracy, przed Tobą siedzi mnóstwo ludzi. Ty się bardzo stresujesz.. A co za tym idzie masz czasami wrażenie, że nie możesz nic powiedzieć, ruszyć ręką, nogą i tak jak to w przykładzie jest czujesz się jak sparaliżowana.. I według autorki masz wykonać jakieś wygibasy by poczuć się lepiej..

Kolejny przykład - Pytanie: Zaschło Ci w gardle? Odpowiedź: Znajdź kran. Napełnij szklankę. Wypij całą jej zawartość.

No durniejszej książki nie widziałam jeszcze! Autorka jest psychologiem i mówczynią motywacyjną, dodatkowo w swoim gabinecie zajmuje się głównie pacjentami z napadami lękowymi... I jak ona pomaga w ten sposób, to chyba ma niski procent skuteczności.

Osobiście nie polecam książki. Te pieniądze wydajcie na coś lepszego!
Daje ocenę 1, chociaż najchętniej dałabym na minusie...

Jako osoba zmagająca się z atakami paniki od osiemnastu lat, będąca w przewlekłym stanie lęku i w depresji, łapię się wszystkiego, co może mi pomóc. Myślałam, że w tej książce znajdę jakieś dobre porady, albo ćwiczenia, o których nie wiem, a które to mogłyby mi pomóc, jakże się pomyliła! Ta pozycja to kompletna pomyłka i strata pieniędzy. Autorka chyba nie ma pojęcia, czym jest tytułowy problem.

Trzydzieści parę złotych za sto dwadzieścia stron, na których znajdują się teksty typu: "Zaschło ci w gardle? Znajd kran i napij się wody". Serio? Tego właśnie autorka życzy osobie, która w momencie ataku ma problem ze skupieniem myśli, problem z mową i problemem z przełknięciem czegokolwiek? Albo rada by pomyśleć o jądrze ziemi, albo jak czujesz się sparaliżowany, to wchłaniaj energię przestworzy (!) No super, dzięki... od razu mi lepiej...

Jak można w tak podły sposób zarabiać na pseudo poradniku, który dotyczy zdrowia. Raczej nie sięgają po niego zdrowe osoby, tylko takie, dla których każdy dzień jest walką z lękami.

Szkoda, że autorka nie może zobaczyć, jak się czuję w momencie ataku, jakie mam myśli, jak lęk utrudnia mi życie. Mój mąż, który często towarzyszy mi w tych ciężkich chwilach, gdyż tylko przed nim jestem w stanie się otworzyć i to dopiero od niedawna, powiedział, że ta książka to kpina.

Bardzo rzadko daję jedną gwiazdkę, ale ta pozycja na więcej nie zasługuje.

Zaburzenia lękowe są mi bliskie nie tylko ze względu na (prawie skończone!) studia psychologiczne. Są mi bliskie przede wszystkim dlatego, że sama mówię o sobie, że jestem lękowa. Nie wchodząc w szczegóły i diagnozy, lęk towarzyszy mi w codziennym życiu. Oznacza to, że często na wydarzenia, albo zadania traktowane generalnie jako neutralne, wcale nie stresogenne, ja reaguję lękowo. To może wydawać się nieco odległe i brzmieć jak rzadkie zaburzenie ale poczekajcie.

Kto z Was nie odczuwa czasami lęku przed ważną rozmową? Albo przed odebraniem telefonu? A może przyjmujesz na siebie współodczuwanie emocji innych? Lawina katastroficznych scenariuszy, deadline'ów, nieodbytych rozmów i niewykonanych zadań piętrzy się, napędzając lękową lawinę. A gdyby tak na chwilę się zatrzymać? Wziąć głęboki wdech? I sięgnąć po książkę...

"Atak paniki" to przepięknie wydany przewodnik po trudnych sytuacjach. Na podstawie doświadczeń zawodowych i prywatnych, autorka stworzyła listę algorytmów, w jaki sposób postępować, gdy lęk zaczyna przejmować nad nami kontrolę. Zatrzymaj się, weź do ręki książkę i spróbuj wykonać krótkie zadanie.

Przepiękne, kolorowe wydanie zachęca do przeglądania i jednoczesnego obserwowania swojego wnętrza. Już na samym początku zauważyłam co najmniej kilka sytuacji, w których mogłabym skorzystać z pomocy tej książki. Może na zasadzie eksperymentu, sprawdzenia, czy to faktycznie działa. Jestem bowiem bardzo sceptycznie nastawiona do...cudzych pomysłów. Przy całej posiadanej przeze mnie wiedzy wiem natomiast, że zatrzymanie się w sytuacji lękowej i przyjrzenie jej się z dystansu, a także zrobienie czegoś zupełnie odmiennego od sposobów (nie)radzenia, jest w stanie realnie pomóc.

Z zaufaniem sięgnęłam po tę książkę między innymi dlatego, że autorka jest psychologiem. Pamiętajcie o tym, że nie wszystkie tego typu książki są poparte czyjąś wiedzą. A ona jest niezbędna do tego, by móc mówić o tym, co działa, czy nie. Książka nie zastąpi również wizyty u psychologa lub psychiatry. Jeżeli lęk wiąże się z realnym cierpieniem, pamiętajcie, można sobie pomóc. Są od tego specjaliści.

Najpiękniejszy cytat pochodzący z tej książki, który wzruszył mnie do łez. I przekonał do tego, by zajrzeć do środka: "Myślę, że osoby cierpiące na zaburzenia lękowe to najodważniejsi i najsilniejsi ludzie na świecie. Chociaż wydaje im się, że grozi im niebezpieczeństwo, często potrafią się opanować i robić dobrą minę do złej gry". Pamiętajcie, można sobie pomóc. Ślę największy uścisk dla wszystkich Najodważniejszych Ludzi na Świecie.
Lucyna Tomoń/ https://today-ornever.blogspot.com/2021/03/o-moim-leku-i-ataku-paniki-tami-kirkness.html

Książka „Atak paniki” autorstwa Tammi Kirkness, to tak naprawdę niewielki poradnik, który zawiera praktyczne ćwiczenia odnoszące się do radzenia sobie z lękiem (oraz innymi emocjami) w trudnych i stresujących sytuacjach. Książka ta nie zawiera „normalnych” stron zapełnionych tekstem. Jak zatem wygląda?
Na jednej stronie mamy konkretne pytanie/trudną sytuację, w której możemy się znaleźć (np. „Czy porównujesz się do kogoś innego?”) i zaraz obok, na kolejnej kartce, widnieją propozycje ćwiczeń, refleksji, które mogą okazać się pomocą w radzeniu sobie z danym problemem.
Książka ta jest podzielona na kilka sekcji tematycznych - odnosi się do codziennego życia, pracy, związków (romantycznych oraz innych relacji w społeczeństwie) i rodzicielstwa. Porusza takie podstawowe zagadnienia, z którymi spotykamy się w naszym codziennym życiu (np. poczucie przemęczenia, ciągłe „wałkowanie” w głowie jednej sytuacji, martwienie się tym, co jest poza naszą kontrolą itd.).

Myślę, że ten poradnik może okazać się pomocny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rozpoznawaniem swoich emocji, z wsłuchiwanie się w siebie i w swoje ciało, z dawaniem sobie przestrzeni na zrozumienie siebie, swoich reakcji. Ja osobiście poznałam już wcześniej wiele z ćwiczeń przedstawionych na kartach tej książki (np. technikę EFT, oddychanie pudełkowe, potrząsanie różnymi częściami ciała w celu uwolnienia złości itp.),więc ta pozycja jest dla mnie bardziej przypomnieniem tego, co już znam (np. z terapii, czy książek Lowena). Ale dla kogoś, kto dopiero zaczyna i potrzebuje takiej prosto przedstawionej wiedzy, ta książka może być praktyczną pomocą.

Bardzo cieszy mnie, że powstają właśnie takie proste poradniki, ponieważ prezentują niezbyt skomplikowane i darmowe (oraz cały czas dla nas dostępne),przystępnie opisane sposoby, które możemy zastosować w wielu trudnych dla nas codziennych sytuacjach, aby w jakiś sposób sobie pomóc i je sobie ułatwić.

Na jednej stronie mamy konkretne pytanie/trudną sytuację, w której...

Przepięknie wydana książka w kolorowych barwach! „Atak paniki. Jak pokonać lęk, napad niepokoju i trudne emocje” Tami Kirkness to poradnik dla każdego. Książka skonstruowana jest w bardzo ciekawy sposób z wykorzystaniem modelu tzw. drzewek, gdzie szczerze musimy odpowiadać na zadawane nam pytania, aby poradzić sobie z trudami codzienności. W książce znajdziemy podział na kategorie takie jak: życie i praca, życie społeczne, związki czy rodzicielstwo. Do każdej z kategorii znajdziemy porady, jak radzić sobie z atakami paniki i jak pracować nad nimi długookresowo.
Książka bardzo mi się spodobała od pierwszego „użycia”. Pozwoliła mi ona zajrzeć w głąb siebie i uświadomić sobie z jakimi problemami na codzień się zmagam. Kirkness pomaga nam nad tymi problemami zapanować i lepiej sobie z nimi radzić.

Widzę w tym bardzo ładny prezent psychoedukacyjny, ale bez dużej wartości dodanej. Zawiódłbym się licząc na pomoc, ale jako wsparcie i podsumowanie - okej.

• Nauki społeczne
  • Poradniki