Olimpijczycy Drugiej Rzeczypospolitej

sport
Nauka i Innowacje
2015-01-01
2015-01-01

Książka jest podzielona na dwie częśći. Pierwsza z nich opisuje sportowców pod kątem biografii zbiorowej. Autor analizuje takie kwestie jak struktura wieku, pochodzenie społeczne oraz terytorialne, wykształcenie, struktura zawodowa, następnie bada ich działalność podczas II wojny światowej czy w czasach powojennych. Druga część składa się już z biogramów 327 sportowców, którzy reprezentowali Polskę przed wojną na letnich oraz zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Biogramy zawierają dane metrykalne, informacje o wykształceniu, przebiegu pracy zawodowej, karierze sportowej, działalności w ruchu sportowym oraz o losach podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Ponadto do każdej osoby przypisana jest bibliografia, z której korzystał autor. Cieszy także duża liczba zdjęć opisywanych osób. Niektóre życiorysy są zaiste imponujące, chociażby takich sportowców jak Wanda Dubieńska czy Adam Wolff. Dla osób zainteresowanych historią sportu okresu międzywojnia jest to pozycja obowiązkowa.

• II wojna światowa
  • Posiadane