Utonęła

Wydawnictwo Pauza
2021-03-03
2021-03-03
Justyna Czechowska
Skania kobieta na okładce debiut literacki dyskryminacja literatura skandynawska literatura szwedzka namiętność obsesja podwójna moralność pożądanie przemoc seks zdrada

Zakończenie mnie rozczarowało. Nie uwiodła mnie.

Zakończenie mnie rozczarowało. Nie uwiodła mnie.

Moja najlepsza Bohman do tej pory. Niełatwa sytuacja, ciągły niepokoju, podskórne drapanie sprzeciwu.

Wciągająca jak... wodorosty.

Wciągająca jak... wodorosty.

Wow. Nie sądziłam, że tak dobrze będzie mi się słuchać książki o bohaterce, którą gardzę na wszystkie możliwe sposoby. Marina ma wszystkie te cechy, które w innych ludziach doprowadzają do białej gorączki. Zazdrość, zawiść, dwulicowość... No i idzie do łóżka z facetem swojej starszej siostry. I mimo to słuchałam tego audiobooka totalnie zafascynowana. Wiecie, dlaczego? Autorka ma talent do pięknego pisania. Tak cudownie opisała upalne lato we Włoszech, że właśnie dla tych opisów nie odpuściłam sobie słuchania : )

Sądziłam, że to będzie książka z wyższej półki, ale się rozczarowałam. Książka nudna, banalna, temat oklepany. Dwie siostry uzależnione od przemocowego mężczyzny, który je fascynuje i któremu ulegają. A to wszystko spowite atmosferą tajemniczości, właściwie nie wiadomo po co, bo czytelnik domyśla się wszystkiego niemal od razu. Przemocowe doświadczenia erotyczne opisane z taką emfazą, jakby nikt nigdy nie słyszał o BDSM. Na dodatek opisane są jak w Harlequinnie czyli mdło. Początek był obiecujący - rozdział 1 zapowiadał ciekawą intrygę, ale potem wszystko siadło i utonęło w banale. Miałam wrażenie, że czytam zwykłą obyczajówką, a nie, jak nagłaśniało to wydawnictwo Pauza, "ambitną powieść z wyższej półki". Jedyne, czego nie można odmówić autorce to sprawność językowa, ładny, "delikatny" styl, umiejętność poetyckiego opisu przyrody oraz kreowania atmosfery. Nie wykluczam jednak, że sięgnę po następną powieść Bohman, bo, mimo powyższych zastrzeżeń, autorka ma talent.

Pasował mi klimat książki. Nic się nie dzieje, a czuć napięcie choć tytuł nie pozostawia wiele wyobraźni.

Powieść zdecydowanie za krótka. Wciągnęła mnie, owinęła wokół swojej pajęczej siedzi i chociaż od samego początku dokładnie wiedziałam, gdzie to wszystko zmierza, a zachowanie głównej bohaterki było przewidywalne, tak jak i ona sama. Koniec pozostawia więcej niż niedosyt i właśnie dlatego zaniżyłam ocenę. Potrzebowałam czegoś więcej, chciałam, by wreszcie prawda wypłynęła na powierzchnie, a nie została pogrzebana w niesmaku. Szkoda, liczyłam, że otrzymam to, na co tak długo czekałam. Pomimo tego, fantastyczna lektura. Może nie odkrywcza, ale ukazująca to, co czasami w nas siedzi.

Bardzo denerwująca, jakaś taka bezwolna ta główna bohaterka Marina. Nieco "ślepawa" życiowo, mówiąc kolokwialnie, nie chciałabym takiej siostry:) Książka opisuje toksyczny związek pewnego pana z dwiema kobietami, jedna po drugiej i naraz. Obie zamiast zwiewać, gdzie pieprz rośnie, hołubią swoje wątpliwe bożyszcze. No, dobrze to się nie kończy taki układ, ani w życiu ani w książce, więc niespodzianki nie było. Pierwsza część o pierwszej wizycie Mariny u siostry taka trochę nudnawa. Potem fabuła się rozkręciła. W sumie można przeczytać, ale żeby tak koniecznie to chyba nie.

Bardzo polecam!
Pożarłam w jeden wieczór. Jak to jest napisane! Niemal poczułam te kwiaty, zioła, perfumy... (!)
Ok. 170 stron tylko, a opowieść pojemna, z dygresjami z innych "bajek", unikatowymi portretami psychologicznymi. Mrocznie i tłoczno od domysłów, zmysłów i zapachów.
A jednocześnie proza ta podana jest lekko - jakby na eleganckim lawendowym talerzu.
Wydawnictwo Pauza - bardzo dobra książka! Kolejna Bohman już czeka w kolejce! Dziękuję!

Bardzo polecam!
Wydawnictwo...

Był dobry pomysł na książkę, ale strasznie krótka. Nie zdążyłam się wciągnąć, a już się skończyła. Niedosyt

Ta książka totalnie mnie pochłonęła, melancholijny klimat, poczucie niepewności, bycie w ciągłym spięciu, te emocje towarzyszyły mi podczas tej lektury. Od samego początku było wiadomo, jak to się skończy, a mimo tego było wciągająco i zaskakująco.

• Audiobooki
  • Literatura piękna