Kobiety w Biblii Słownik-konkordancja

religia
W drodze
1995-08-14
1995-08-14
Biblia Stary Testament Nowy Testament kobieta rola kobiety religia chrześcijańska

Porządnie opracowany słownik wszystkich imion żeńskich, które pojawiły się w Biblii - czy to w Starym czy w Nowym Testamencie. Jak wskazuje pierwsze zdanie wstępu "Spośród około 3150 osób występujących na kartach Pisma Św., jedynie 194 to postacie rodzaju żeńskiego." W dodatku większość to po prostu imiona wskazane na zasadzie "matka tego i tego" czy "żona tego i tego" itp. Ale duży ukłon za merytorykę opracowania - jest pochodzenie i znaczenie imienia, jest najpierw wyjaśnienie i opis postaci (coś w rodzaju skrótu od autora),a potem dokładne cytaty z każdego fragmentu Pisma św., gdzie było wspomniane dane imię (wraz oczywiście z odnośnikami do danego miejsca w tekście). Nie jest to powieść do czytania, ale zebrane w jednym miejscu cytaty pozwalają lepiej zrozumieć rolę danej kobiety i jej ewentualny wpływ na rozwój wypadków (np. Estera i święto Purim). Na końcu krótkie opracowanie wskazujące zmianę roli kobiety między Starym a Nowym Testamentem, wynikającą po prostu głównie z czynników społecznych oraz nauki Chrystusa.

• Z_2020

Dodaj cytat z książki Kobiety w Biblii Słownik-konkordancja