The Jungle Book

Okładka książki The Jungle Book Rudyard Kipling
Okładka książki The Jungle Book
Rudyard Kipling Wydawnictwo: North Parade Publishing Ltd. Cykl: Księga dżungli (tom 1) Ekranizacje: Księga dżungli (2016) Seria: Bath Treasury of Children's Classics powieść przygodowa
powieść przygodowa
Księga dżungli (tom 1)
Bath Treasury of Children's Classics
North Parade Publishing Ltd.
2019-01-01
2019-01-01
Ekranizacje:
Księga dżungli (2016)

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Był sobie koń George Bird Grinnell, Rudyard Kipling, Eugeniusz Małaczewski, William Murray, Mirosław Rościszewski, Ernest Thompson Seton, Lew Tołstoj
Był sobie koń George Bird Grinnel...
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...

Opowiadania są adekwatne do czasów kolonializmu, w których przecież zostały napisane. Abstrahując od tego i skupiając się na treści - autor pokazuje, że świat zwierząt opiera się na współpracy, wzajemnym zrozumieniu, empatii ale też rywalizacji i jest to uniwersalny obraz. Klasyk, po który warto sięgnąć niezależnie od wieku.

1966

Pamiętam mgliście z dzieciństwa VHS z kreskówką Księga Dżungli. Niewiele z niej pamiętam, poza ogólnym motywem dziecięcego Tarzana, chyba dostał też szlaban (?). Książka jest zbiorem opowiadań, adekwatnych do epoki, w których powstały.

Dalej aktualna. Miło było do niej wrócić po latach. Podobało mi się przedstawienie tam zwierząt w dżungli jako współpracujących i mądrych, chociaż też rywalizujących.

Nie dałabym tej książki dziecku do przeczytania/odsłuchania. Przede wszystkim jest to stek bzdur na temat zwierząt. Nie podoba mi się również narracja tej książki: wywyższanie jednych, poniżanie innych; jedni są lepsi, drudzy gorsi. Nie brak tutaj wyzwisk i ubliżania innym. Świetny przykład dla dziecka, świetny...

Śmieszą mnie komentarze typu kolonializm brutalność. Uważam że jest naprawdę ciekawa książka która można czytać dzieciom to raz a dwa dla oburzonych że brutalna no niestety zwierzątka przede wszystkim jedzą siebie nawzajem lub co innego rozmnażają się walczą między sobą co zresztą Kipling to ładnie opisał. A co kolonializmu fakt obcy mi jest angielski kolonializm i rasizm ale prawdą jest że ludy tubylcze bardzo często były lub naprawdę dzikie a myślę że każdy człowiek zasługuje na lepszy los niż darwinizm społeczny .A literacko co tu się rozwodzić XIX wiek to był złoty wiek dla literatury.

Książka przeczytana z sentymentu do czasów dzieciństwa. Niektóre opowiadania ciekawe dla młodego czytelnika, inne mniej. Wszystkie jednak barwne i pełne zwierząt. Trzeba niestety przyznać, że momentami ta pozycja źle się zestarzała, jest kilka brutalnych scen, które zmieniłam czytając/opowiadając swojemu dziecku. Przebija tutaj też mocno kolonializm i poczucie wyższości człowieka, szczególnie białego człowieka. Nie są to treści, które chcę przekazywać kolejnemu pokoleniu. Niech każdy wie oczywiście, że tak było, ale uważam, że warto by dziecko znało szerszy kontekst. Zachęcam by omawiać te opowiadania i dodatkowo wyjaśniać pewne kwestie, jeśli ktoś czyta je z dziećmi.

Po kilkunastu latach, postanowiłam odświeżyć sobie znajomość tej książki. Nie pamiętam jakie uczucia pozostawiła we mnie, gdy byłam w piątej klasie podstawówki, jednak teraz, gdy jestem dorosła i zapoznałam się wielokrotnie z jej interpretacjami w formie animacji czy filmów, czuję się lekko...zawiedziona? Może być to spowodowane rozmachem adaptacji z 2016, która otrzymała Oscara. Zatem jest mi bliższa filmowa inspiracja historią przedstawioną w książce. Niemniej, lektura jej to ciekawe porównanie środków stylistycznych, motywów zastosowanych w tej opowieści, zwłaszcza, że książka ta pisana za czasów wiktoriańskiego kolonializmu, pokazuje jak Hindusi pojmowali zjawiska z natury, jako akty nadprzyrodzone(a może dalej pojmują?).

Na powieść składają się opowiadania, których akcja rozgrywa się w indyjskiej dżungli, a głównymi bohaterami są dzikie zwierzęta zamieszkujące te tereny. Opowiadania łączy postać przewodnia - Mowgli, czyli chłopiec wychowany przez wilki, który nauczył się języka zwierząt i przyswoił sobie prawa rządzące dżunglą. Trzeba podkreślić, że postać Mowgliego nie pojawia się we wszystkich opowiadaniach.
Bardzo ciekawa jest w tej powieści osoba Mowgliego. Chłopak jest "inny" zarówno w oczach ludzi, jak i w oczach zwierząt, jest odrzucany przez jednych i drugich. Książka jest pisana w duchu wiktorianizmu, a wtedy temat "inności" był często poruszany. To sprawia, że ta powieść mnie przygnębiła, bo czytałam o chłopaku nieprzystosowanym i przez to nie do końca szczęśliwym, który sam nie wie kim jest.
Plus dla Kiplinga za znajomość tematu, jakim są bezkresne obszary indyjskich dżungli.
Powieść warta przeczytania i bez względu na to, czy się komuś spodoba czy nie, to i tak nie da się o niej zapomnieć.

Czuć, że pisana w czasach angielskiego kolonializmu. Zwierzęta przedstawiane jak w Indyjskiej klasie identyfikacyjnej. Człowiek jako król przerażający szkarłatnym berłem. Świetne epizody, jak ,,wygoniono'' dwunoga ze stada, jak inność omamia i prowokuje do ucieczki. Strach przed obcością w formie dziecięcej blizny. Z czasem słabnie zainteresowanie, z dwóch powodów: mocny początek jest za ostry, i artysta nie potrafi podkręcić wrażeń z wcześniejszych epizodów. Po drugie - epizodyczna narracja nie potrafi już nic nowego przygotować dla czytelnika. Czytasz tę opowieść, jak mało zajmujący program przyrodniczy. Nomen omen przesyt zwierzętami kosztem ludzkiej stopy nadmiernie sprowadza lekturę do niepoważnych problemów osobistych. Zamiast uwieść człowieczymi uczuciami, gnije w dżungli z pierwotnymi czworonogami bez emocji. Dlaczego Tarzana czytało się wybornie, a ,,Księga Dżungli'' jest przezroczysta? Właśnie dlatego, że człowiek został skazany na bycie ,,nigdzie''. Nigdy nie należąc do klanu ludzi, ani do spuścizny prymitywnych małp, które, nie mając świadomości - nie udźwigną surrealistycznej duszy małpiego króla. Ów impas decydował o wielkiej wrażliwości autora, tymczasem ,,Księga Dżungli'' opowiada nie zajmujące historyjki z dusznej Azji Południowej.

„Księga dżungli. Historia Mowgliego” Rudyarda Kiplinga to klasyka literatury dziecięcej.

Książka przedstawia chronologicznie ułożone opowieści, których głównym bohaterem jest Mowgli. Chłopiec, który w dzieciństwie znalazł się w dżungli i zostaje uratowany przed tygrysem Shere Khanem przez wilki. Wilki postanawiają wychować go jak swoje własne szczenię. Rodzina i przyjaciele uczą go zasad panujących w dżungli. Nadchodzi jednak moment, w którym Mowgli musi wyruszyć do ludzi..

Cieszę się, że Wydawnictwo MG wznawia takie klasyki i to jeszcze w tak pięknej ilustrowanej wersji, a ja mogę poznać oryginały historii, które kojarzę z dzieciństwa. Bardzo lubię to, jak natura i świat zwierząt zostały przedstawione w tej pozycji. Autor przekazał nam tutaj sporo cennych myśli, do których z pewnością będę jeszcze wracać. Jeśli kojarzycie tę historię tylko z wersji Disneya, to polecam sięgnąć również po tę Kiplinga, ponieważ znacznie się różnią. Ten klasyk jest zdecydowanie bardziej mroczny i smutny niż zapamiętałam to z wersji poznanej w dzieciństwie.

Polecam poznać tę książkę, jednak jej język jest na tyle trudny, że polecałabym ją jednak starszym osobom, a nie dzieciom, do których pierwotnie była kierowana. Starsi z pewnością wyciągną z niej dla siebie o wiele więcej.

• Lektury
  • Dzieciństwo