Rozważania o rewolucji we Francji

Okładka książki Rozważania o rewolucji we Francji
Edmund Burke Wydawnictwo: Fundacja im. Stefana Batorego, Znak Seria: Demokracja. Filozofia i praktyka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Demokracja. Filozofia i praktyka
Reflections on the Revolution in France
Fundacja im. Stefana Batorego, Znak
1994-01-01
1994-01-01
Dorota Lachowska
Francja XVIII w. rewolucja Francuska idee oświeceniowe oświecenie

więcej Więcej

Lektura momentami toporna i przedłużona (dałoby się ją skrócić o 100 stron i miała by ten sam przekaz), co nie zmienia szczególnie mojego odbioru tej książki.
Edmund Burke, twórca konserwatyzmu (konkretnie wersji ewolucjonistycznej) przedstawia w tejże pracy argumenty przeciwko szaleństwu tłumu Rewolucji Francuskiej i swoje poglądy polityczne.
Jego koncepcja...

1937
1922

Edmund Burke. Ojciec współczesnej myśli konserwatywnej. Uważał, że wobec tak szybko zmieniającego się świata, człowiek musi mieć jakieś kotwice, które dawałyby mu opokę, na której będzie stał. Te kotwice to m.in. rodzina, religia, język, tradycja... Wybitne, choć niełatwe w odbiorze dzieło. Warto!!

Lektura nie jest łatwa, publicystyka na najwyższym poziomie stylistycznym i językowym (wyrazy szacunku dla tłumacza). Na pewno jedno z dzieł, które należy przeczytać dwa razy - po raz pierwszy, by oswoić się z całością, drugi, aby dane ustępy rozłożyć na czynniki pierwsze i dotrzeć do sedna rozważań. Momentami być może zbyt szczegółowa (poruszane zagadnienia z dziedziny...

• Historia
  • Kindle