Listy, dzienniki i pamiętniki

Okładka książki Listy, dzienniki i pamiętniki Karolina Kasprzak-Dietrich
Okładka książki Listy, dzienniki i pamiętniki
Karolina Kasprzak-Dietrich Wydawnictwo: WFW biografia, autobiografia, pamiętnik
Listy, dzienniki i pamiętniki
WFW
2020-11-02
2020-11-02

Alicja odsiaduje 5-letniej wyrok więzienia za to, że nie powstrzymała pijanego męża od kierowania autem, w efekcie czego mężczyzna zginął. W czasie jej pobytu w tamtym miejscu dowiaduje się, iż jej ojcem wcale nie był gwałciciel i morderca, ale zupełnie inny człowiek. Po opuszczeniu zakładu karnego kobieta postanawia odkryć prawdę o swoich korzeniach oraz rozprawić się z demonami przeszłości. Czy jej się to uda? Jaką przyszłość szykuje dla niej los?

Narracja prowadzona została pierwszoosobowo, fabułę natomiast wzbogacają tytułowe listy, dzienniki i pamiętniki, a także wspomnienia głównej bohaterki. Styl autorki jest lekki, a zarazem plastyczny oraz niepozbawiony humoru. Zagłębiając się w treść czytelnik może być pewny, że czeka go ciekawie skonstruowana intryga, a on sam wpadnie w sam środek tej historii i z ogromnym zainteresowaniem będzie śledził wszystkie wydarzenia, a dzieje się naprawdę sporo.

Dzięki tej pozycji możemy odczuć wiele różnorodnych emocji, natomiast tematy w niej poruszane niejednokrotnie zmuszą nas do przemyśleń. Na pierwszy ogień zostało przytoczone trudne dzieciństwo, w którym młody człowiek czuje się niekochany, odrzucany, niezaopiekowany. Pisarka pokazuje jaki ma to wpływ na jego psychikę, postępowanie czy samoocenę w dorosłym życiu. Najważniejsze, by w odpowiednim czasie zwrócić się do terapeuty, gdzie uzyska się skuteczną pomoc.

Drugą ważną kwestią przedstawioną w tej książce jest poszukiwanie własnej tożsamości, odkrywanie swojego pochodzenia, a co za tym idzie próba zrozumienia swojej przeszłości. Czasem trzeba się z nią pogodzić, zostawić daleko w tyle, żeby móc iść naprzód i uniknąć podejmowania błędnych decyzji, których konsekwencje będziemy odczuwać nie tylko my sami, ale również osoby z naszego otoczenia.

Bardzo istotnym problemem, który także pojawił się w tej lekturze to sprawiedliwość, a w zasadzie jej brak. Często bywa tak, iż to nie kaci, a ofiary trafiają przed oblicze sądu. Wśród świadków panuje zmowa milczenia albo wręcz przeciwnie - oprawca wychwalany bywa pod niebiosa. Dlatego należy reagować w takich sytuacjach. Przemoc domowa jest przestępstwem, choć wielu stereotypowo myślącym ludziom ciężko ten fakt dopuścić do świadomości.

Karolina przytacza też mnóstwo innych zagadnień, z jakimi warto się zapoznać. Aż ciężko uwierzyć, że w sumie na nie tak dużej objętości udało się je zmieścić tyle ważkiej treści. Polecam wszystkim, którzy oprócz rozrywki szukają w lekturze nie tylko miłego spędzenia czasu, ale również ogromnego ładunku przeżyć bądź motywów do refleksji.

To była niezwykle przejmująca książka. Była też smutna, ale wartościowa. Ta powieść to historia kobiety, która ma za sobą trudne doświadczenia. Los nie był dla niej łaskawy. Od dziecka traktowano ją jak człowieka gorszego sortu. Ojciec seryjny morderca z dożywotnim wyrokiem, obojętna i chłodna matka, toksyczny i przemocowy mąż. Tak wyglądało życie Alicji zanim trafiła do więzienia. To nie ona zabiła swojego męża, ale jego śmierć była jej na rękę.
Świetna fabuła książki, czytałam tę powieść jednym tchem. Chwytające za serce przemyślenia głównej bohaterki, jej relacja ze współosadzoną, wspomnienia z dzieciństwa - te fragmenty bardzo dosadnie ukazywały życie Alicji i cechy jej charakteru. Pierwszoosobowa narracja poprowadzona została w ciekawy sposób, pojawiły się interesujące dialogi, dobrze napisane postaci. Ta książka ma w sobie naprawdę całe mnóstwo zalet. Na kartach tej powieści śledzimy losy bohaterki po wyjściu z więzienia. Na jaw wychodzą okoliczności wskazujące na jej niewinność. Spotka się z nią też tajemniczy człowiek, który diametralnie odmieni jej myślenie o swoim dzieciństwie. Czy będzie miał dla Alicji dobre wieści? Czy los choć raz uśmiechnie się do kobiety? Mega polecam tę książkę. Jest to lektura pełna bólu, cierpienia i rozpaczy. Skłania do wielu refleksji o życiu. Nie spodziewałam się tak mocnej i wstrząsającej książki po tej niepozornej i delikatnej okładce. Na pewno jeszcze przez długi czas będę myśleć o tej historii.

Książka bardzo mi się podobała. Autorka umiejętnie opisała historię, która chwyta za serce nawet najtwardszego czytelnika. Czytając tę powieść, czułam smutek i współczułam Alicji od pierwszych stron. Historia opisana w tej książce skłania do refleksji na temat rodzinnych relacji oraz daje nadzieję nawet najbardziej nieszczęśliwym osobom. Pokazuje, że nawet po wielu latach smutku, złego traktowania i bólu możemy być szczęśliwi. Potrzebujemy tylko osoby, którą rozpali w nas tę iskierkę nadziei, dzięki której dożyjemy na nowo, przełamując męczącą nas złą passę :)

Za egzemplarz książki dziękuję autorce - Karolinie Dietrich ♥️

Druga szansa

Przyznam, że nie czytałam wcześniej powieści, której akcja częściowo działaby się za murami więzienia. Proza pani Karoliny jest bez wątpienia dramatyczna, pełno w niej smutku, cierpienia, bólu, ale pojawia się w niej też nadzieja i szansa na miłość.

Alicja odkąd pamięta miała pod górkę, nieszczęśliwe dzieciństwo, poczucie odrzucenia i bycia niekochaną, potem mało udane małżeństwo, a w końcu pobyt w więzieniu za coś, czego nie zrobiła. Paradoksalnie to właśnie za murami więzienia Alicja czuje się po raz pierwszy dobrze, ma miejsce, do którego przynależy, dobrą przyjaciółkę, Wiolę, z którą dzieli celę i to nie życia za kratkami się boi, ale tego na wolności.

Jak główna bohaterka odnajdzie się na wolności? Czy pozwoli sobie na szczęście i miłość? Czy nie powtórzy błędów matki? I czy wybaczy sobie i innym? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po książkę "Listy, dzienniki i pamiętniki".

Bez wątpienia jest to powieść z przesłaniem, by nigdy się nie poddawać, by mimo burz i niepowodzeń w życiu iść do przodu i walczyć o swoje marzenia, szczęście i miłość, a także o nauce wybaczania i zaczynania życia na nową, z czystą kartą, bez cieni z przeszłości, w zgodzie ze sobą i światem.

Jednakże czytając miałam cały czas wrażenie, że losy Alicji są przerysowane, zresztą tak jak cała fabuła. Z jednej skrajności w skrajność, najpierw Alicję spotykają same nieszczęścia, potem nagle ogrom radości i szczęścia, a potem mamy powrót nieszczęścia. Wiecie taka sinusoida. Rozumiem zamysł autorki by pokazać tę zmianę w życiu bohaterki, ale nie podoba mi się sposób jej przedstawienia. Tak samo z pasmem nieszczęść, które spadają na bohaterkę, no ile może złego spotkać jednego człowieka w ciągu całego życia? Dziwnie mi się o tym czytało.

Nie przypadł mi do gustu także męski bohater, a mianowicie Kuba, policjant, który pojawia się w życiu Alicji. Odniosłam wrażenie, że w ogóle nie stara się zrozumieć głównej bohaterki, przykładowo gdy ona chce uporać się z przeszłością, poukładać sobie wszystko, poznać zawartość pamiętnika matki i dzienników ojca, to on chce od tego ją odciągnąć, niby dla jej dobra, ale nie rozumiejąc, że inaczej Alicja nie będzie mogła iść naprzód, zanim nie upora się z przeszłością, źle ją traktuje, zmusza ją do jedzenia, bo tyle się napracował, gdy ona straciła apetyt na wieść o samobójstwie jednej z osadzonych w więzieniu, w którym siedziała, normalny człowiek by zrozumiał, że nie w głowie myśli o jedzeniu, gdy pada taka wieść. No nie podobał mi się ten Kuba, niestety. Bardziej moje serce zdobyły żeńskie bohaterki, a mianowicie Wiola, przyjaciółka Alicji, jej córka Kasia, i sama główna bohaterka, choć ona w pewnych momentach potrafiła mnie zirytować, przykładowo swoim rozchwianiem emocjonalnym, ale to akurat można zrzucić na karb tego co przeżyła.

Podsumowując, powieść pani Karoliny jest na pewno warta uwagi. Porusza historię kobiety o trudnej przeszłości, skazanej, potem uwolnionej, pokazuje realia życia w więzieniu, a także tego, jak łatwo jest komuś zniszczyć życie, ale niesie też nadzieję, że gdy dostajemy od losu drugą szansę to trzeba ją wykorzystać i żyć pełną piersią, zapominając o tym co złe, wybaczając tym, którzy nas skrzywdzili i godząc się z przeszłością, której nie możemy zmienić. Mimo moich osobistych odczuć, o których pisałam wyżej, myślę, że spokojnie możecie sięgać po "Listy, dzienniki i pamiętniki" by osobiście poznać losy Alicji, Wioli, Kuby i innych.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce.

Druga szansa

Według mnie najmocniejsza i najciekawszą częścią całej książki jest sam początek. Atmosfera jaka panuje w więzieniu, postać Wioli, bliższe poznanie Alicji- to było ciekawe! Są momenty kiedy fabuła zwalnia, jednak po czasie kiedy odkrywamy nowe kartki z pamiętnika, książka ponownie nabiera tempa.

„Listy, dzienniki i pamiętniki" to mocna książka, poruszająca, wzruszająca i dająca mocno do myślenia. Fabuła wciąga, a potem nawet na długo po odłożeniu książki nie daje o sobie zapomnieć. Myśli wędrują do niej i do opisanych tu wydarzeń, wielu emocji, które stały się udziałem jej bohaterów. Jeżeli lubicie powieści pełne uczuć, które bardzo udzielają się czytelnikowi, to koniecznie zajrzycie do dzieła Karoliny Dietrich.

#548 - Listy, dzienniki, pamiętniki - Karolina Dietrich strona autorska - Wfw Wydawnictwo
#108/52/2021

Książka ma 276 stron, swoją premierę miała dnia 02.11.2020 roku i należy do kategorii biografia, pamiętnik.

Główną bohaterką książki jest Alicja. Pragnie ona jak najszybciej wyrwać się z domu rodzinnego. Była ona skrzywdzona w dzieciństwie i wyśmiewana przez rówieśników.

Alicja szybko bierze ślub z poznanym chłopakiem. Jej sielanka nie trwa długo. Mąż staje się katem, a Alicjja trafia do więzienia.

Zakończenie histori ? - musicie poznać sami.

Nie jest to łatwa książka, gdyż porusza trudne tematy. Warto po nią jednak sięgnąć.

Dziękuję za możliwość jej przeczytania.

#108/52/2021

Kolejny raz trafiam na książkę której okładka nie przykuwa uwagi. Za to treść jest ciekawa. Alicja skrzywdzona w dzieciństwie i wyśmiewana przez rówieśników postanawia wyrwać się z domu rodzinnego jak najszybciej się da. Poznaje chłopaka i bierze z nim ślub. Zauroczona bo do końca nie powiedziałabym że szczęśliwa "wpada z deszczu pod rynnę". Na początku kochający ,czuły mąż powoli przeobraża się w kata. Przypadek a może wypadek sprawia,że Alicja trafia do więzienia. Biorąc pod uwagę swoje dotychczasowe życie więzienie staje się dla niej azylem. Pytanie czy jak wyjdzie kiedyś na wolność to czy da radę odnaleźć się w tej rzeczywistości? Tytułowe "Listy, dzienniki,pamiętniki" pomogą Alicji zrozumieć jej trudne dzieciństwo i zwalczyć demony przeszłości. Dzięki tej lekturze będzie mogła inaczej spojrzeć na rodziców i być może nawet im wybaczyć. Książka skłania do refleksji, momentami jest smutna. Autorka porusza w niej trudne tematy wobec których ciężko przejść obojętnie. Trudne dzieciństwo zawsze odbije się echem w przyszłości. To nie jest książka którą czyta się lekko,łatwo i przyjemnie. Ja już wiem ,że po przeczytaniu i odstawieniu jej na półkę pozostanie w mojej głowie na długo. A Ty? Polecam!

Długo czekałam na książkę, która mną tak wstrząśnie, a zarazem zostawi z poczuciem nadziei, że dla każdego prędzej czy później zaświeci słońce.
Całe życie Alicji zostało naznaczone cierpieniem i brakiem poczucia bezpieczeństwa i miłości najpierw w rodzinnym domu a później w małżeństwie. Oskarżona o śmierć męża trafia do więzienia gdzie obserwuje destrukcyjny wpływ tej placówki jak i współosadzonych na życie innych.
Po czasie okazuje się, że był ktoś, kto o niej myślał i kochał, ale nigdy nie odważył się na rozmowę. Niespodziewanie wchodząc w posiadanie pewnych pamiętników i listów pisanych do niej, krok po kroku odkrywa przyczynę swego nieszczęśliwego życia...
"Listy, dzienniki i pamiętniki" to prosta, ale poruszająca wszystkie struny w sercu i duszy historia młodej kobiety, która po odbyciu wyroku musi zmierzyć się z przeszłością i zrewidować swoje całe dotychczasowe życie.
Historia Alicji to emocjonalna bomba. Pod niepozorną okładką kryje się genialna opowieść, która zostaje w czytelniku na długi czas.

Autorka pięknie opisuje proces wybaczania, nie tylko sobie, ale przede wszystkim tym którzy skrzywdzi Alicję najbardziej- rodzicom- tym którzy mieli zapewnić jej szczęśliwe dzieciństwo, ale nie poradzili sobie z powierzonym zadaniem.
Inne poruszone tematy takie jak przemoc psychiczna fizyczna czy seksualna, gwałt, odrzucenie przez najbliższych, uzależnienie... to wszystko sprawia, że książka nie jest łatwa w odbiorze, momentami realnie boli, ale zmusza czytelnika do refleksji. Wzrusza i wzburza, zapewnia olbrzymie emocje od początku do samego końca.

Książkę czyta się szybko i płynnie. Akcja może nie dzieje się jakoś zabójczo szybko, ale potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie.
Bohaterowie są ciekawi i pełni realnych emocji, można się z nimi łatwo utożsamić i "wejść" w ich skórę, by ich zrozumieć.
Styl pani Karoliny bardzo przypadł mi do gustu, z wielką przyjemnością sięgnę po inne jej książki, a do "Listów, dzienników i pamiętników" z pewnością jeszcze powrócę.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To jedna z tych historii, która zostaje w głowie przez długi czas a każde jej wspomnienie wywołuje na ciele "gęsią skórkę".

POLECAM...

Pewne osoby kumulują wokół siebie określony rodzaj energii. Niektórzy przyciągają kłopoty i nawet wyjście po bułki, w ich wykonaniu, może skończyć się skręconą kostkę. Inni mają takie pokłady entuzjazmu, że samą obecnością potrafią rozruszać najbardziej smętną imprezę. Alicję, bohaterkę książki "Listy, dzienniki i pamiętniki", otaczają negatywne emocje. Znienawidzona już w momencie poczęcia, nosi na swoich barkach, pielęgnowane przez otocznie, piętno złej.

Fabuła
Życie Alicji to ciąg upokorzeń. Dom rodzinny kojarzy się jej z ciągłymi awanturami i brakiem miłości. Ucieczka z niego nie polepsza sytuacji kobiety. Mąż traktuje ją jak przedmiot do rozładowywania swoich frustracji. O dziwo, pobyt w więzieniu pozwala Alicji odnaleźć spokój. Po odbyciu wyroku zaczyna rekonstruować przeszłość, czytając listy, dzienniki i pamiętniki swoich rodziców. Czy taka terapia pozwoli jej utrzymać psychiczną równowagę?

Gatunek
Przemierzając historię, którą opowiada nam Karolina Dietrich, wędrujemy przez trzy odmiany powieści. Początek ma charakter obyczajowy. Alicja wyrywkowo przytacza wspomnienia ze swojego dzieciństwa i małżeństwa. Jest to bardzo smutna relacja. Autorka zastosowała narrację pierwszoosobową, co pozwoliło uwypuklić, jak otocznie bohaterki książki zniszczyło ja psychicznie.

W pewnym momencie Karolina Dietrich dorzuca wątek kryminalny. Pokazuje Alicję z innej strony. Kobieta przyjmująca do tej pory biernie ciosy od życia, zaangażowała się w coś, wyszła z inicjatywą, zajęła czymś myśli. Sprawa kryminalna jest dość zagmatwana, aczkolwiek bohaterom udaje się sprawnie ją rozwiązać. Czyta się to dobrze, jednak nie jest angażujące. Nam – czytelnikom – pozostaje rola biernych obserwatorów wydarzeń i śledzenia poczynań postaci z powieści.

W książce znajdziemy też elementy romansu. Miłość pojawia się wymiarze duchowym i cielesnym. Daje bohaterce dużo radości, ale przysparza też zmartwień.

Moja opinia
Czy książka "Listy, dzienniki, pamiętniki" mi się podobała? Tak, ale nie rozumiem jej kompozycji i, w efekcie, morału. Przepełniony smutkiem, lecz fantastyczny początek, złapał mnie za serce. Miałam ochotę prześwietlić Alicję – szczegółowo poznać jej przeszłość; przeanalizować charakter; obserwować jak radzi sobie z problemami; dowiedzieć się, czy uda się jej wyjść ze skorupy. Nie spodziewałam się wątku kryminalnego. Nie mam zarzutów co do jego kreacji. Muszę przyznać, że sprawa była ciekawa, jednak sam fakt jej pojawienia się zmienił kierunek fabuły o 180 stopni. Początek książki – to jak został napisany i to co zostało w nim przedstawione – ukierunkował moje oczekiwania, dlatego nagły zakręt sprawił, że byłam zdezorientowana. Nie do tego miejsca się wybierałam, chociaż, ostatecznie, okazało się ono interesujące.

Wątek miłosny został poprowadzony w sposób charakterystyczny dla romansów, za co ode mnie mały minusik. Dlaczego? Po pierwsze, jest bardzo przewidywalny i odbiera powieści głębię, którą udało się uzyskać na początku. Po drugie, wydaje mi się, że czytelnicy dzielą się na takich, którzy lubią i na takich, którzy nie znoszą historii miłosnych pisanych na jedno kopyto – nie ma osób pośrodku. Dlatego ja wolę kiedy literatura obyczajowa i romans trafiają na oddzielne półki. Wtedy wiem z czym mam do czynienia.

Dwa ciekawe tematy
Jak już pisałam Karolina Dietrich w swojej powieści lawiruje w obrębie gatunku. Ja chciałabym zwrócić uwagę na dwie kwestie, które przedstawia wyjątkowo ciekawie.

Numer 1 – rodzicielstwo. Na pewno wszyscy zgodzimy się, że dzieci należy kochać, nie krzywdzi się ich itp. Jednak już przy wychowywaniu niemowląt pojawiają się różne teorie – reagować na płacz czy nie; kiedy, jak i czy w ogóle można zacząć karać; spać czy nie spać razem itd. Bohaterka powieści miała bardzo smutne i biedne dzieciństwo. Wypowiedzi kobiety pokazują czego najbardziej jej brakowało. Nie ubrań, zabawek, biurka, ale poświęcenia uwagi i odrobiny czułości: "Nigdy nie zapytał, co mi dolega, dlaczego tak się zachowuję, jak się czuję. Nigdy nie wziął mnie na kolana i nie przytulił."[*]

Numer 2 – pieniądze a kultura. Temat ten wyskoczył trochę przy okazji. A dokładniej przy okazji trzech wątków: Alicji, jej mamy oraz jednej z więźniarek. Autorka udowadnia, że kultura, empatia, wyrozumiałość to cechy, których nie kupi się za żadne pieniądze. Na scenę wkraczają postacie majętne, dobrze ubrane, potrafiące pięknie się wyrażać, jednak przy udziale pychy i uprzedzeń, wychodzi z nich prymityw.

Podsumowanie
Przychodzi czas wystawiania Karolinie Dietrich oceny. Ode mnie dostaje 7/10. "Listy, dzienniki i pamiętniki" to powieść, którą przeczytałam szybko i z zainteresowaniem, a nawet wzruszeniem. Podobał mi się temat przewodni, czyli trudne dzieciństwo i jego wpływ na psychikę i samoocenę, oraz kreacja głównej bohaterki. Do tego stopnia, że chciałabym, aby autorka jeszcze bardziej go dopieściła – porzucając inne pomysły, które wykorzystała w tej powieści, albo uczyniła z nich użytek dopiero w kolejnych książkach.

[*] Karolina Dietrich, "Listy, dzienniki i pamiętniki", wyd. Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2020, s. 8.

• Recenzenckie
  • AUTOR DO OBSERWACJI