Podręcznik mądrości tego świata

Okładka książki Podręcznik mądrości tego świata Józef Maria Bocheński
Okładka książki Podręcznik mądrości tego świata
Józef Maria Bocheński Wydawnictwo: Philed filozofia, etyka
filozofia, etyka
Philed
1992-01-01
1992-01-01
myśli mądrość podręcznik aforyzmy etyka moralność życie

💙 Język, logika, utylitarność, klarowność oraz kultura - ponadczasowe.

🧡 Odkrycie z pogranicza etyki - filozofii - religii oraz historii dziejów ludzkości.

💜 W równym stopniu książka niełatwa w odbiorze, co ważna i wspaniała.

❤ Perełka, do której warto często zaglądać, chłonąć i wprowadzać sens w życie.

💙 Język, logika, utylitarność, klarowność oraz kultura - ponadczasowe.

💜 W równym stopniu książka niełatwa w odbiorze, co ważna i wspaniała.

❤ Perełka, do której warto często zaglądać, chłonąć i wprowadzać sens w życie.

Jak żyć? Zapewne dobrze. Ale cóż to właściwie znaczy? Mądrość, rozumiana jako praktyczna nauka umiejętnego zmagania się z dniem codziennym, udziela odpowiedzi na to pytanie.

Józef Maria Bocheński, filozof i dominikański prezbiter, w swej książeczce zatytułowanej "Podręcznik mądrości tego świata", zbiera najważniejsze reguły odnoszące się do ludzkiej egzystencji. W interpretacji Bocheńskiego istotę człowieka najpełniej uchwycił dorobek antyku.

Jest to więc w dużej mierze kondensacja myśli Grecji i Rzymu o tym jak żyć dobrze, roszcząca sobie prawo do uniwersalności. Z tak zarysowaną tematyką można się, rzecz jasna, nie zgodzić. Nie o zgodę jednak tutaj chodzi, a o samą świadomość istnienia potencjalnego, spójnego świata wartości, który ewentualnie odrzucając - powinno się znać.

Podręcznik podzielony jest trzy sekcje. Pierwsza z nich, pod przewodnictwem stwierdzenia ""postępuj tak, abyś żył długo i dobrze ci się powodziło", traktuje o stosunku jednostki do siebie samej i życia w ogólności. Używaj życia, postępuj zgodnie z ideałem, bądź umiarkowany, dąż do autonomii. Bocheński wyprowadza kolejne zasady z prymarnego stwierdzenia, opatrując je komentarzem.

Gdy już uporamy się z sobą samym, należy przejść do innych. Najpierw indywidualność, później grupa. W tej sekcji przyświeca zasada: "uważaj twój stosunek do innych ludzi za nadzwyczaj ważny dla twojego życia". Powściągliwość, dyskrecja, posiadanie kilku oddanych przyjaciół.

Ostatni element podręcznika stanowi rozróżnienie między mądrością, moralnością, a bogobojnością (tak Bocheński określa moralność religijną). Mądrość bowiem to nie to samo co moralność. Pierwsza z nich jest opcjonalna, druga zaś kategoryczna. Można odrzucić zalecenie korzystania z chwili obecnej, trudno natomiast odwrócić się od wewnętrznego imperatywu nakazującego ratować tonącego czy nie zabijać niewinnego bliźniego. Bogobojność jest natomiast do pewnego stopnia moralnością, z tym, że jej źródła upatruje się nie w naturze, a w Transcendencji.

"Podręcznik mądrości tego świata" to książeczka do noszenia w kieszeni, do regularnego zaglądania i do ewentualnego stosowania. Bocheński wydobywa uniwersalne bogactwo przeszłości - na użytek swój i innych. Człowiek bowiem jest w dużej mierze taki sam - dąży do sensu i szczęścia, trwającego dłużej niż kilka chwil.

Porta semper aperta est.

Porta semper aperta est.

Z punktu widzenia pragmatyzmu jest to książka genialna, tak właśnie działa wredny świat ludzi. To że napisana jest przez duchownego katolickiego dodaje jej jeszcze wartości. Na pewno jest to jedna z lektur która zmienia życie, a może nawet bardziej pozwala oszczędzić rozczarowań. Każdy idealista i romantyk koniecznie powinien przeczytać, aby zakwestionować trochę swoje zapędy.

Jest ze mną od wielu lat, zaglądam często i za każdym razem odkrywam nową myśl. W chwilach emocjonalnego wzburzenia jest moim kołem ratunkowym.

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST
Jedna z tych książek, które potrafią zmienić myślenie o 180 stopni, świetne, głębokie przemyślenia, nie tylko dla filozofów. Króciutka, czyta się z zapartym tchem.
Najsmaczniejsza książka w moich krótkim (1991) życiu. Polecam!
Jeśli masz przeczytać jedną filozoficzną pozycje to sięgnij po nią.

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST
Najsmaczniejsza książka w moich krótkim (1991) życiu. Polecam!
Jeśli masz przeczytać jedną filozoficzną pozycje to sięgnij po nią.

Genialny zbiór drogowskazów

Genialny zbiór drogowskazów

Jeśli chodzi o treść, to książka nie jest łatwa. Jest to coś z pogranicza filozofii, etyki. Trzeba się więc zastanawiać o co chodzi autorowi. W książce zawarte są myśl, wskazówki, do tego, jak powinniśmy żyć. Nie są to sztywne nakazy, a raczej drogowskazy, które mogą, ale nie muszą być przestrzegane.
Ogólnie książka do przeczytania na raz, choć zawarte w niej treści powinny zostać przemyślane przez czytelnika.

Ogólnie książka do przeczytania na raz, choć zawarte w niej treści...

Dziś takich autorów już nie ma.
Język, rozumowanie, kultura - arcydzieło.

Dziś takich autorów już nie ma.
Język, rozumowanie, kultura - arcydzieło.

Rzecz antychrześcijańska i pewnym sensie antyhumanistyczna. I to jest ksiądz? Coś tu zgrzyta. Nie zmienia to faktu, że jestem zachwycony.

• Filozofia
  • Rozwój osobisty