Necronomicon

2020-11-20
Tadeusz Wirski
horror weird fiction Lovecraft

Okładka książki W górach szaleństwa - Tom 2 François Baranger, H.P. Lovecraft
W górach szale... François Baranger,&...
Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Zew Cthulhu François Baranger, H.P. Lovecraft
Zew Cthulhu François Baranger,&...

Trochę jak mitologia grecka.

Trochę jak mitologia grecka.

Zdecydowanie nie to czego się spodziewałam. Książka mega słaba

Zdecydowanie nie to czego się spodziewałam. Książka mega słaba

"Necronomicon" znany w popkulturze (i tak samo reklamowany) jest jako tajemnicze dzieło o nieznanym autorze, choć wiemy, że napisał je H. P. Lovecraft na potrzeby swoich opowiadań, w których jawi się jako mroczna księga, zawierająca niebezpieczną i zakazaną tajemną wiedzę magiczną. I jako koncept jest genialna. Niestety jako utwór sam w sobie... nieszczególnie się broni. Nie powiem, momentami była inspirująca do stworzenia swojej wersji takiej fikcyjnej księgi magicznej, ale poza tym nie znalazłam w niej nic interesującego. Dzięki pięknej okładce świetnie prezentuje się na półce i w gruncie rzeczy to tyle. Nie wiem szczerze powiedziawszy, czego się spodziewałam... Że faktycznie poczuję jakiś dreszczyk? Że faktycznie będzie sprawiała wrażenie tejemniczej, zakazanej księgi? A tymczasem bardziej to uczucie zaniepokojenia mieszającego się z zaciekawieniem wywołują u mnie bardzo oczywiście fejkowe filmiki z poszukiwania duchów na youtube... 😬

Marna próba monetaryzacji mitu, który dużo większą grozę budzi jako coś nieosiągalnego i bliżej nieznanego.

Trochę się rozczarowałem. Tyle się człowiek o tym nasłuchał w różnych filmach.
Na swój sposób jednak ciekawe i co ważniejsze spójne.

Trochę się rozczarowałem. Tyle się człowiek o tym nasłuchał w różnych filmach.
Na swój sposób jednak ciekawe i co ważniejsze spójne.

Książkę traktować można bardziej w formie ciekawostki dla świata stworzonego przez Lovecrafta , książka jak i jej rzekomy autor często się przewijają w tytułach Lovecrafta . Fani tego uniwersum na pewno powinni spróbować przeczytać choć nie jest to łatwa lektura.

Necronomicon – czyli według H.P Lovecrafta, to tajemnicza Księga Umarłych napisana przez Szalonego Araba Abdul’a Alhazred’a. Ci, którzy czytali opowiadania mistrza grozy, nie raz natchnęli się na ten napawający niepokojem tytuł. Zapewne tak samo jak mnie, wielu z Was zaintrygował. W końcu Lovecraft ciągle ją nam podsuwał pod nos, budując wokół tego „mrocznego” dzieła nadprzyrodzoną wręcz aurę grozy.

Jako, że jestem fanem tajemnic i niedopowiedzeń, postanowiłem zmierzyć się z tą pozycją. Nie czytałem wcześniej żadnych recenzji ani nie szukałem żadnych dodatkowych informacji na jej temat. W zasadzie rzadko czytam recenzje, bo wiem, że nie zawsze odzwierciedlają one moim wymagań. Tym razem jednak tego żałuję.

Necronomicon. Coś co miało mnie porwać w otchłań mroku sprawiło, że po 60 stronie, wylądowała na półce w dziale ksiąg niedoczytanych. Oczekiwałem wiedzy tajemnej, która sprawi, że uniwersum Lovecrafta stanie się wręcz mistyczne.

Otrzymałem:

masę rycin z których żadnego pożytku ( na paint’cie pewnie narysowałbym podobne)
Niezliczone nazwy bogów/demonów/duchów, których i tak nie da się zapamiętać
Opisy rytuałów i sam nie wiem co jeszcze.
Po przekartkowaniu, widziałem, że nic więcej nowego nie znajdę w jej zawartości.

Oczywiście było kilka stron wprowadzających, które zapowiadały dobry wstęp do historii Necronomiconu, ale poza tym nic więcej mnie nie porwało.

Komu polecam Necronomicon?
Tylko zagorzałym fanom, którzy chcą na wskroś poznać twórczość Lovecrafta.
Poszukiwaczom twórczych inspiracji. jakby nie patrzeć, to jest masa historycznych odniesień do starożytnych cywilizacji i sporo numerologii, więc jak są tacy, co interesują się takimi klimatami, to pewnie znajdziecie się na właściwym gruncie.
Komu nie polecam?
Wszystkim, którzy liczą na wędrówkę po świecie grozy i czekają na nieziemską fabułę – tu zwyczajnie nie ma żadnej fabuły.

Ocena:
Mimo ,że to nie dla mnie to jednak nie mogę ocenić negatywnie. Daje 5 jako notę neutralną.

Nie miałam jakichś specjalnych wyobrażeń o czym będzie ta książka i jak będzie wyglądać. Muszę przyznać, że jest ciekawie skonstruowana, tajemnicze ilustracje i inkantacje w niemożliwym do wymówienia języku dodają jej smaczku. Momentami jest to zwykłe opowiadanie, potem pojawiają się zaklęcia, sposoby na przeprowadzanie prastarych rytuałów, opisy niektórych demonów i bogów, a także coś na kształt historii powstania świata według mitologii, która jest głównym tematem książki.

Dopiero zaczynam poznawać twórczość Lovecrafta, w którego dziełach pojawiają się przedstawione w Necronomiconie bóstwa, więc ta lektura może mi pomóc w rozumieniu niektórych jego dzieł. Necronomicon zresztą jest przypisywany właśnie Lovecraftowi, dlatego po niego sięgnęłam. To dziwny, ale bardzo ciekawy twór.

„Necronomicon” to lektura niełatwa. Więcej z niego odczytają osoby zaznajomione z podobnymi tematami, a przede wszystkim fani H. P. Lovecrafta. Niemniej warto zapoznać się z tym dziełem nieznanego autora - oficjalnie nie wiemy, kto stworzył Necronomicon, niektórzy twierdzą, że sam Lovecraft. Znajdziemy w nim odniesienia do mitologii sumeryjskiej i jej wpływu na dzisiejsze religie monoteistyczne, czasów przed czasem czy okultystyki i ezoteryki. Dowiemy się co nieco o Prastarych, bogach i boginiach, początkach stworzenia i przywoływaniu demonów, o samym Cthulhu i jego mitologii, zaklęciach, inwokacjach i rytuałach dających nie tylko moc, ale i szaleństwo.
Cykl Lovecrafta jeszcze przede mną; dlatego zapewnie wiele kwestii zawartych w Necronomiconie jest dla mnie niezrozumiałych. Może dlatego, że ponoć w VIII wieku napisał ją w Damaszku Abdul Al Hazzared, zwany Szalonym Arabem :)

Pierwszy raz opis na lubimyczytać.pl okazał się być ciekawszy niż pozycja, ktòrej dotyczył.

• Na półce
  • 1. Książki