Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze

Okładka książki Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze Robert M. Sapolsky
Robert M. Sapolsky Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst
Media Rodzina
2021-03-10
2021-03-10
2017-05-02
Piotr Szymczak
psychologia zachowuj się sapolsky popularno-naukowe

Od agresji do altruizmu: podróż do źródeł ludzkich zachowań

2022.10.25 - 90/100%
2023.08.23 - 87,5/100%

2022.10.25 - 90/100%
2023.08.23 - 87,5/100%

Absolutne arcydzieło. Autor niesamowicie łączy neurobiologię z antropologią i socjologią, dając niesamowity obraz kształtowania się jednostek oraz społeczeństw. Ich zachowań, ich mechanizmów, tego jak mogą zareagować od okoliczności. Książka wymaga skupienia oraz pewnej wiedzy na starcie, ale autor wszystko bardzo fajnie tłumaczy, a w razie czego książka zawiera też dodatki tłumaczące podstawy. Również ukłon dla tłumacza - udało mi się wyłapać, kilka miejsc gdzie autor pewnie odwoływać się do amerykańskiej kultury, ale tłumaczowi udało się znaleźć nasz polski odpowiednik.

Bardzo ciekawa książka. Obszerna i szczegółowa. Trochę za długa. Bez znajomości podstaw neuronauki niektóre fragmenty mogą sprawić trudność.

Gdybym miał napisać w skrócie, o czym jest ta książka - napisałbym, że... o nas.

Interdyscyplinarne wyjaśnienie podstaw naszej natury, naszych najlepszych i najgorszych zachowań. Nie da się wytłumaczyć niczyjej postawy przez pryzmat jednego wycinka (geny, hormony, środowiska, kultury itd.).

Autor prowadzi czytelnika przez poszczególne etapy wstecz: przez to, co wydarzyło się sekundę, godzinę, dzień, tydzień, lata i pokolenia wstecz. Wyjaśnia zawiłości ludzkiej natury. Część książki napisana skomplikowanym, naukowym jęzkiem i cieżko zrozumieć wszystko, jeśli nie jest sie biologiem (ja nie jestem),jednak całościowo należy stwierdzić, że książka jest zrozumiała. Autor przebija się przez liczne badania przeprowadzone nad ludźmi, zwierzętami, nie stroniąc od ironii.

Warto przeczytać, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pełne zrozumienie wymaga jednak ekstremalnej uwagi i czas.

biblia dla każdego kto zapytuje "nature or nurture?"

biblia dla każdego kto zapytuje "nature or nurture?"

Jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem. Autor potrafił stworzyć, mimo prawie tysiąca stron i ogromnej ilości informacji, ciekawą i wciągającą narrację. Przytaczając różne punkty widzenia i wyniki badań, jednocześnie wielokrotnie podkreślał ich mniejszą lub większą względność oraz probabilistyczny charakter. Ta uczciwość intelektualna wobec czytelnika zachęciła mnie już na samym początku książki, a potem, w szczególności po przebrnięciu przez aneksy, było jeszcze lepiej. Książka choć nie daje prostych i pewnych odpowiedzi, to niewątpliwie może poszerzać wiedzę i horyzonty myślowe oraz ukazać złożoność tematu.

“Zachowuj się” przypomina mi trochę “Dzieje filozofii Zachodu” Bertranda Russella, może nie w kontekście aż tak subiektywnego spojrzenia, ale poprzez nieoczekiwane zwroty akcji, świetne poczucie humoru, no i oczywiście dużą objętość, która rzadko w tego typu książkach jest zaletą, a tu nie mam wątpliwości, że jest.

1933

Słaby to naukowiec jeśli za punkt wyjścia bierze dawno obaloną teorię trójpodziału mózgu i na tej podstawie tak naprawdę tłumaczy budowę jak i działanie mózgu i wyprowadza objaśnienia do całej książki. Zła jestem na siebie że się dałam nabrać.

Od czego by ty zacząć. Książką "Zachowuj się" to niewątpliwie majstersztyk literatury popularnonaukowej. Po pierwsze, zawiera ogromną liczbę informacji na temat biologicznych - a więc neurologicznych, endokrynologicznych, genetycznych i ewolucyjnych - podstaw ludzkiego zachowania. Dlatego należy czytać ją małymi porcjami, te wszystkie informacje sobie dawkować, żeby nie przedawkować. Po drugie, każda informacja opatrzona jest odsyłaczem do oryginalnych naukowych publikacji. Po trzecie, luz i swoboda z jaką Sapolsky prezentuje tę równie skomplikowaną co interesującą problematykę urzekają i sprawiają, że "Zachowuj się" czyta się z wielką przyjemnością :)

Książka zdecydowanie nie łatwa w odbiorze - mimo że trochę ją meczyłem (prawie pół roku ) to nie żałuje spędzonego z nią czasu. Daje do myślenie a ostatnie 2 rozdziały są (przynajmniej dla mnie) inspirujące i motywujące. Zdecydowanie warta czasu

"Nasze najgorsze zachowania - te, które potępiamy i karzemy - są wytworami naszej własnej biologii. Ale nie zapominajmy, że to samo dotyczy naszych najlepszych zachowań."

Przyznam się, iz nie sądziłem, że lektura dzieła, neurobiologa i prymatologa, Roberta Sapolsky'iego wywoła we mnie aż tak wiele emocji. Emocji, czyli tych właśnie stanów aktywności ludzkiego mózgu wokół, których roztacza się jeden z głównych wątków książki ww. autora pt. "Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to co, najgorsze, i to, co najlepsze".

Zaczynając jednak od spojrzenia na sposób przekazywania treści przez autora to Sapolsky porusza w swoim, niewątpliwie monumentalnym, kompendium dotyczącym biologii zachowań tak wiele różnorodnych kwestii, iż wydawać by się mogło, że ogrom zdobywanej wiedzy zacznie przerastać "szarego człowieka". Nic z tych rzeczy. Pomimo, iż tematyka książki rozpościera się od kwestii związanych z budową i funkcjami mózgu, przez genetykę, endokrynologię, ewolucję, a kończy na psychologii, kulturze i społeczeństwie, które to w równie dużym stopniu wpływają na biologię zachowań jak sama biologia, to całość chłonie się niczym wielowątkową powieść kryminalną, gdzie rozwiązaniem śledztwa okazuje się być odpowiedź na pytanie: dlaczego jesteśmy zarówno tacy podli, agresywni, "krwiożerczy", a także niezwykle spokojni, mili oraz altruistyczni.

Sapolsky stara się ukazać prawdziwe światło ludzkich zachowań używając w tym celu pryzmatu "kontekstu". Stwierdza on, iż nie da się obarczyć odpowiedzialnością za ludzkie zachowania wyłącznie genów, hormonów albo "konstrukcji" mózgu, czyli mówiąc wprost - biologii. Tak samo jak nie można zrzucić wszystkiego na karb wychowania w dzieciństwie lub otaczającego środowiska, tudzież kultury i społeczeństwa czyli - środowiska. Wszystko to bowiem jest ze sobą powiązane. Geny "tworzą" ludzkie zachowania -> ludzkie zachowania "składają się" na środowisko -> środowisko wpływa na geny. Pisząc nieco inaczej, pewne zachowania mogą się "aktywować" w jednym środowisku, a w innym nie. Dodatkowo, te same poziomy hormonów albo podobne zaburzenia w układzie nerwowym (również fizyczne jego uszkodzenia) u jednych osób mogą powodować agresję, a u innych nie, gdyż inaczej wyglądają ich ścieżki aktywności, np. ciała migdałowatego czy kory czołowej. Jesteśmy w pewnym sensie niewolnikami własnej biologii. Nie zdajemy sobie czasem nawet sprawy z tego, że to nie "my" podejmujemy decyzje, a "podprogowe" reakcje układu nerwowego. Jeszcze inna sprawa to emocje i racjonalne, chłodne myślenie. Nie są od siebie niezależne. Pełną kompatybilność uzyskują dopiero, gdy "pracują zespołowo" i żadne z nich nie dąży do dominacji.

Niemniej, mimo wszystko to tylko i nie tylko biologia. "Kontekst, kontekst, kontekst" i jak to ujął autor - to skomplikowane...

"Najwyraźniej nic nie powoduje niczego, za to każda rzecz modyfikuje jakąś inną."

Reasumując - 10/10. Nic dodać, nic ująć. Zachęcam wszystkich do sięgnięcia i upojenia się tą wspaniałą książką.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • Nauki społeczne

Robert M. Sapolsky Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze Zobacz więcej