Młodzik. Tom 1

Okładka książki Młodzik. Tom 1 Fiodor Dostojewski
Okładka książki Młodzik. Tom 1
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Arcydzieła Literatury Rosyjskiej klasyka
klasyka
A. Grodt
Literatura rosyjska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Jest to zdecydowanie najsłabsza pozycja z tego 5-księgu, ostatniego okresu twórczości autora. Wyniosłem, z niego jedynie młokosa, który odznacza się niebywałym charakterem pisma i pantyk na zakończenie, jaśniejące słońce, morze, i skały. Uwieńczony wyjazd za granicę.

Powieść przegadana i wymęczona. Główny wątek, czyli trudna relacja ojca z synem rzutująca na jego późniejsze życie, to wątek, który daje dużo pole do popisu, ale wydaje mi się, że jego ujęcie mogło być lepsze.

Dużo niepotrzebnych wtrętów i pobocznych wątków, które niestety nie ułatwiają interpretacji całości.

Raczej nie polecam.

Raczej nie polecam.

Nie rozumiem czemu niektórzy hejtują tę książkę. Z książek Dostojewskiego czytałem też "Braci Karamazow" (niestety okrojoną wersję tłumaczenia Barbary Beaupre) i wydaje mi się, że "Młodzik" (czy też "Młokos") jest na równie dobrym poziomie. W zasadzie to było świetne że mimo braku "akcji" powieść wciągała i trzymała w pewnym napięciu plus zawierała wiele ciekawych monologów dialogów i przemyśleń.

Zdecydowanie nie jest to porywająca książka. Sam styl Dostojewskiego nie jest zbyt porywczy, tutaj dodatkowo rozwój akcji jest bardziej melancholijny niż zwykle.
Przede wszystkim odniosłem wrażenie, że książka jest przestarzała i to o dobre 100 lat!

Dla dzisiejszego czytelnika książka jest po prostu obca; obca kultura (choć niby znana, bo rosyjska),obcy nam współczesnym katalog zachowań, sposobu rozmów (wtrącenia francuskie) a przede wszystkim już dawno nie egzaltujemy się sposobem bycia i życia jak tytułowy bohater Dostojewskiego prezentuje na ponad 600 stronach.

Dostojewski w pełnej krasie.

Opowieść o rozterkach młodości, o dokonywaniu wyborów i ponoszeniu za nie konsekwencje.

Ciekawe oddanie osobowości głównego bohatera młodego Arkadiusza Dołgorukiego, który spędziwszy większość życia w Moskwie, postanawia wybrać się na dłużej do Petersburga z zamiarem poznania swojego prawdziwego, biologicznego ojca, niejakiego Andrzeja Pietrowicza Wiersiłowa, który stanowi postać z pewnością bardzo zagadkową. Mimo swojej nieobecności w życiu syna zdaje się świetnie rozumieć jego intencje, w mig odgaduje zamiary Arkadiusza, ma nawet niemałe pojęcie o jego "idei".

Jak to bywa w przypadku ludzi dopiero co wkraczających w dorosłość i dojrzałe życie, tytułowy Młokos (czy też Młodzik) popełnia wiele błędów, jest zmienny, chwiejny emocjonalnie, niestały w swoich postanowieniach, nawet na pewnym etapie swojej petersburskiej przygody zapomina o swoich misternie zaplanowanych celach, o wspomnianej wyżej idei, którą dokładnie definiuje w swoich "notatkach" (bo w ten sposób w książce prowadzona jest narracja, ma niejako formę pamiętnika głównego bohatera, który wspomina ubiegły niezwykle emocjonujący i przełomowy rok swojego życia).

Bardzo szczegółowe i ciekawe przedstawienie obrazu rosyjskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, pełnego wątpliwości o przyszłość narodu, poddającego nawet w wątpliwość dotychczasowe przeświadczenie o wielkości narodu rosyjskiego, jego wpływu na losy innych narodów. Pojawiają się bowiem nawet wzmianki, wśród żywo dyskutujących młodych myślicieli Petersburga (tutaj zwracam uwagę na świetne przedstawienie jednego z takich "tajnych" spotkań u Diergaczowa...) o "drugorzędności" Rosji w relacji do losów ludzkości, narodów. Wychodzenie ze schematów, buntownicze i oryginalne podejście (jak na tamte czasy i panujące nastroje) do zajmujących ówczesną młodzież tematów na temat znaczenia ich kultury, narodu jako całości wobec dynamicznie rozwijającego i zmieniającego się świata.

Arkadiusz, jako narrator powieści, zdaje relacje z burzliwych miesięcy swojego życia, robi to z wielką drobiazgowością, sprawiedliwie oddaje swoje ówczesne emocje, relacje łącznego go zarówno z rodziną, jak i obcymi, aczkolwiek ważnymi dla przebiegu opowieści, mieszkańcami XIX-wiecznego Petersburga.

Książka ta, jak większość powieści Dostojewskiego, daje również wyraz temu, jak silnie odczuwający, pełni często sprzecznych emocji, potrafiący zarówno namiętnie kochać, jak i namiętnie nienawidzić, byli Rosjanie tamtych czasów.

Zawsze podoba mi się ten kulminacyjny moment w książkach Dostojewskiego, gdy już nie ma absolutnie żadnej wątpliwości co do tego, kto jest kim, co reprezentuje swoją postawą, jak najprawdopodobniej postąpi i w jakim stosunku pozostaje z resztą bohaterów.

Najbardziej przejmującym przedmiotem fabuły jest między innymi sprawa nieszczęsnego "dokumentu", listu, w które posiadanie przypadkiem wchodzi młody, mało jeszcze z początku rozumiejący z całej sytuacji i jej zagmatwanych okoliczności, Dołgoruki. I jego dylematy moralne cóż to z tym listem począć? Jego posiadanie daje mu poczucie wyższości, przewagi i władzy nad zmartwioną biegiem wydarzeń i ich przyszłym rozwiązaniem Katarzyną Nikołajewną. Ze szkolnej "ofiary", prostego młodzika, mało znaczącego przybłędy, w pewnym sensie niechcianego dziecka, Arkadiusz za sprawą pieniędzy, fartu i odpowiednich koneksji staje się człowiekiem, w swoim mniemaniu, ważnym, arbitrem w sprawach sumienia innych, sędzią postępowania innych, przy czym sam w międzyczasie zupełnie zbacza z obranej sobie drogi i celu, myśl o "idei" zostaje odłożona na drugi plan, szlachetne pobudki i zamiary poddania się odosobnieniu od świata ustępują rodzącemu się uczuciu i chęci decydowania o losach ludzi jak najbardziej światowych...

Dużo w "Młokosie" również humoru, jego sprawcami są zwłaszcza takie postacie jak niezastąpiona pomoc w tarapatach rodzinnych uosabiana przez "głos rozsądku" Tatianę Pawłowną czy wprowadzona w dalszej części powieści Alfonsinka, prosta Francuzka o wcale nieprostych zadaniach wikłania wszystkiego dookoła na polecenie swojego równie śmiesznego chlebodawcy niejakiego Lamberta, "przyjaciela" z lat szkolnych Arkadiusza.

Można by było jeszcze rozpisywać się nad świetnością, wartką akcją, zajmującymi przemyśleniami bohaterów zawartymi w "Młokosie", ale powstałby z tego niemal esej, więc chcąc nie odbierać nikomu całkowitej przyjemności z osobistego poznania tej szczególnej powieści Dostojewskiego i poddania jej osobistej refleksji, szczerze zachęcam do przeczytania "Młokosa" :)

Dostojewski w pełnej krasie.

7,5/10.

7,5/10.

Bardzo dobra pozycja pokazująca, co zajmowało młodych ludzi tamtych czasów. Jednocześnie Dostojewski porusza trudne tematy postrzegania przez młodą osobę postaci jego dwóch ojców - biologicznego i przybranego, co jest jednym z najciekawszych wątków tej książki.

OCENA - 4/10 MOŻE BYĆ

W mojej ocenie powieść „MŁOKOS” Fiodora Dostojewskiego jest najsłabszą z jego literackiego dorobku. Nie zależnie od tego warto zapoznać się z tym dziełem. O czym jest ta powieść?. Najogólniej rzecz ujmując o wkraczaniu w dorosłe życie, kształtowaniu młodej osobowości, o ludzkich wyborach, marzeniach, ideach, wartościach, które przyświecają w głowie młodego człowieka, zmaganiu się z trudnościami i przeciwnościami losu, poznaniu jakie znaczenie ma dobro i zło oraz szukaniu własnej tożsamości.

Proza Dostojewskiego jest wymagająca i trudna więc czasami trudno zrozumieć co autor chciał czytelnikowi przekazać. Nie będę ukrywał, że momentami się w tym wszystkim gubiłem, więc musiałem cofać się do wątków które miałem już za sobą. Niewątpliwie na obcowanie z tą lekturą trzeba wybrać odpowiedni moment oraz czas ponieważ powieść wymaga od nas dużego skupienia. W mojej ocenie najsłabszą stroną książki są bohaterowie czyli filar wszystkich literackich historii, ich obraz niestety nie zapada w pamięci i to jest największa wada. Fani Dostojewskiego z pewnością dostrzegą zalety oraz potencjał w powieści, ja natomiast odbieram ją ambiwalentnie i szybko o niej zapomnę. Mimo wszystko polecam bo czytać zawsze warto. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 4/10 MOŻE BYĆ

Mam ambiwalentne odczucia. Jest to książka o nieco innym kalibrze psychologicznym czy emocjonalnym, niż najbardziej znane działa Dostojewskiego jak "Zbrodnia i Kara" czy "Bracia Karamazow". W moim odczuciu jest to książka łatwiejsza w odbiorze, bohaterowie są również nieco mniej skomplikowani- ich portret psychologiczny to w dalszym ciągu pokaz kunsztu i mistrzostwa, ale w przystępniejszej formie. Nie wiem czy polubiłem głównego bohatera, chyba mu nie "kibicowałem", muszę jednak przyznać z czystym sumieniem, że autorowi świetnie poszło oddanie psychiki i emocji jakie targają człowiekiem na progu dorosłości. Minusem jest dla mnie fabuła, która jest pretekstem do opisu charakteru poszczególnych postaci niż faktycznie elementem, który mógłby wciągnąć czytelnika.
Z czystym sumieniem mogę polecić.

Co za uczucie uświadomić sobie, że samemu jest się takim młodzikiem!

Co za uczucie uświadomić sobie, że samemu jest się takim młodzikiem!

• Klasyka
  • Literatura rosyjska