Wyrok na Franciszka Kłosa

Okładka książki Wyrok na Franciszka Kłosa Stanisław Rembek
Okładka książki Wyrok na Franciszka Kłosa
Stanisław Rembek Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Cykl: Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 6) literatura piękna
Dzieła zebrane [Stanisław Rembek] (tom 6)
Instytut Wydawniczy PAX
1977-01-01
1977-01-01
kłof franciszek wyrok

Zapomniane arcydzieło polskiej literatury. Najdziwniejsze jest to, że Rembek był za życia praktycznie nieznany. A jest dużo lepszym pisarzem od Gombrowicza i jego "Pornografii", która też rozgrywa się w czasie wojny. Tylko Wajda potrafił z niego zrobić użytek w filmie i oczywiście Machulski w "Szwadronie".

Literacką karierę Stanisław Rembek zaczynał w dwudziestoleciu międzywojennym. Pisarz dwóch wojen, uczestnik wojny z Rosją sowiecką w 1920 roku i obrońca Warszawy w 1939 roku, okupację przeżył w Grodzisku Mazowieckim, pisząc swój „Dziennik okupacyjny”. Po zakończeniu wojny, w 1947 roku wydał „Wyrok na Franciszka Kłosa”, jedną ze swoich najbardziej chyba znanych powieści. I to był w zasadzie koniec kariery literackiej tego świetnie zapowiadającego się prozaika. Przed wojną wróżono mu błyskotliwą karierę, porównywany był do Ericha Marii Remarque’a, Ilii Erenburga czy Izaaka Babla lecz Polska Ludowa nie potrzebowała takich pisarzy a Stanisław Rembek nie potrafił nagiąć swojego charakteru do nowych okoliczności jak wielu bardziej znanych od niego autorów. Większość jego powieści objęto czasową cenzurą, nie wznawiano ich a pisarz skazany został na zapomnienie.

„Wyrok na Franciszka Kłosa” oparty został na autentycznych wydarzeniach do jakich doszło w czasie okupacji niemieckiej w Grodzisku Mazowieckim. Już sam tytuł sugeruje treść historii, którą opowiada Stanisław Rembek. Jej bohater a właściwie antybohater to granatowy policjant, który otrzymuje zawiadomienie o wydaniu na niego wyroku śmierci przez jedną z organizacji Polskiego Państwa Podziemnego za swój stosunek do społeczeństwa polskiego i uległość wobec władz okupacyjnych.

Niezwykła historia, pisana w czasie gdy wydarzenia i okoliczności jeszcze nie uległy zatarciu w pamięci a niezwykła choćby dlatego, że literatura polska przyzwyczaiła czytelników do zupełnie innych bohaterów. Patriotów gotowych w każdej chwili złożyć swe życie na ołtarzu Ojczyzny, bezkompromisowych bohaterów, czasami niemal szalonych romantyków gotowych walczyć do śmierci nawet za z góry przegraną sprawę. I te echa postaw znajdziemy również w powieści ale potraktowane zostały bardziej jako tło dla wypuklenia postawy głównego bohatera. Bo Stanisław Rembek pokazał zupełnie coś innego. Nie wszyscy w społeczeństwie są bohaterami a niezwykle łatwo jest przekroczyć granicę zza której nie będzie już odwrotu.

Bardzo realistyczna, próbująca dotknąć granicy dobra i zła drzemiącej w każdym człowieku, przypominająca miejscami niemal moralitet i odwieczną walkę człowieka o wybór tej właściwej drogi życiowej.

Jeszcze za życia autora filmowcy z Niemiec wystąpili o zgodę na ekranizację powieści co Stanisław Rembek zdecydowanie odrzucił. Dopiero po jego śmierci na ekran i deski teatru przeniósł ją Andrzej Wajda w głównej roli obsadzając Mirosława Bakę, tworząc niezwykłe wręcz widowisko.

Polecam.

Dawno nie czytałem tam mocnej książki, oceniam ją naprawdę wysoko bo jest niepospolitą pozycją, ciężko jest uświadczyć czegoś równie dobrego we współczesnej literaturze. Stanisław Rembek napisał krótką, acz pełną wyrazu powieść o tym jak w człowieku rodzi się zło. U Rembeka, magnetyzuje, wojenny realizm, który obdziera z wszelkich fałszywych złudzeń prawdę o ludzkiej naturze, zmaganie się dobra ze złem. Książka stała się wyklętym tytułem, bowiem jest to nic innego jak wnikliwy wgląd do psychiki zdrajcy, porusza niewygodny temat kolaboracji z wrogiem. To co może stać się dla czytelnika odrażające, jest jednym z najlepszych aspektów tej książki. Rembek opisuje motywy działania, i wewnętrzne rozterki, z pozoru zwykłego człowieka, który nacechowany kompleksami, wadami, niespełnionymi ambicjami, z upływem kolejnych przeczytanych stron, urasta do rangi obmierzłej kreatury, aby w końcowym rozrachunku, stać się bezwzględnym katem własnych rodaków. Nie sposób zanegować po lekturze opinię, iż okrutne czasy w których moralność, zostaje zdeptana i pogwałcona stwarzają podatny grunt do wypełzania na wierzch, wszelakiego plugawego łajdactwa. Cześć upadłej natury ludzkiej dostała idealną pożywkę żeby w kolejnych etapie zatruć duszę i zadusić w nie wszelkie przejawy dobra. Proces ten jest tutaj donośnie opisany, dusza ludzka, która mota się niczym w ptak w żelaznej klatce, w końcu upada i umiera mimo prób jej wskrzeszenia, jaką jest choćby spowiedź Kłosa. Po dokonaniu pierwszej zbrodni pojawiają się nawet wyrzuty sumienia, ze zbrodniczej drogi nie ma już jednak odwrotu, granica została przekroczona, Kłos kroczy ku swojemu zatraceniu pociągając za sobą kolejne niewinne ofiary. W szpetnej i upiornej naturze głównego bohatera, momentami migota chęć pokuty, pokajania się przed, Bogiem, za swoje zbrodnie. Nie wiadomo do końca czy były to szczere intencje, czy może pokierowane czystym wyrachowaniem, trzeba jednak przyznać, że wgląd do tej ohydnej dusznej pieczary jaką jest psychika antybohatera, jest zarówno odrażającym doświadczeniem jak i budząca ciekawość ze względu na oględziny zwyrodniałej psychiki opętanego obłędem mordercy.

Nalezy zwrócić uwagę na duży talent autora do snucia opowieści, i opisywania wydarzeń w naturalistycznym sposób. Czuć że książka ta opisuje realia, w których pisarz żył, warto przeczytać i poczuć grozę okupowanej Polski. Warto również napomknąć. że S. Rembek to bardzo zdolny pisarz choćby od strony warsztatu literackiego. Dobrze, że jedno z wydawnictw wskrzesiło pamięć tego pisarza nowym wydanie jego dzieł. Świetnie byłoby odświeżyć pozostałych polskich pisarzy, którzy zostali skazani na niebyt przez PRL-owską cenzurę.

Kolejna znakomita pozycja w twórczości Rembeka, pisarza jeszcze przed wojną porównywanego do E.M Remarque'a.
Rembek jest po prostu wybitnym, ale niestety zapoznanym pisarzem, a szkoda, jego Nagan to znakomity materiał na film, gotowy scenariusz, bijący na głowę współczesne, rodzime produkcje.

[...]
dopóki niektórzy nie zrozumieją, że jedną z ról literatury jest stawianie niewygodnych pytań dotyczących etyki, moralności, wyborów ludzkich i że te są ponadnarodowe i ogólnoludzkie, tylko uparcie będą tropili przejawy antypolskości wszelka dyskusja będzie utrudniona.

W przypadku Wyroku na Franciszka Kłosa chichot historii jest niesłychanie donośny. Książka nie była dobrze widziana w PRLu. Andrzej Wajda na skrzydełku wydania, które kupiłem napisał:

Wyrok na Franciszka Kłosa był przedmiotem pożądania wielu z nas, filmowych reżyserów. Cóż z tego cenzura PRL-u pilnie strzegła poglądu, że w Polsce nie było żadnych form kolaboracji z okupantem.

całość:

[...]

Fajna ta książka. Mnóstwo okupacyjnych szczegółów, akcja prowadzona wartko. Co mnie urzeka, to prawda psychologiczna plus napady delirium tremens. Film niestety ogladałam w kawałkach. No, straszne okupacyjne historie, które warto przypominać wszystkim, z tego powodu, że w szczęśliwych czasach żyjemy.

Dla mnie Rembek to naprawdę wielki pisarz. Szkoda, że tak mało znany. Sama książka dla mnie jest genialna, w ogóle się nie zestarzała, bardzo nowoczesna fabuła. Temat... cóż... pięknie pokazany jest proces przechodzenia na ciemną stronę...

Krótka, mocna powieść o tym, że wojna niszczy wszystkich, a pozorni kaci też są jej ofiarami. Tytułowy bohater, postać odrażająca, ohydna i przerażająca, jest tragicznym przykładem takiej skrzywdzonej wojną osoby. Literacko trzyma się mocno.

Szkoda, że Stanisław Rembek jest dziś praktycznie zapomniany. Komuna zrobiła swoje. A jest to wybitny pisarz, którego koniecznie trzeba "odkurzyć". Tym większa chwała dla PIW. Przechodząc do konkretów: "Wyrok na Franciszka Kłosa" to książka przeraźliwie mocna. Nie imponuje rozmiarami, a przygniata swym ciężarem. Realizm opisów, pytania o naturę człowieka, o dobro, zło. Masowo pisane dziś powieści, które w tytule nadużywają słów "wojna", "naziści", "Auschwitz", wydają się zupełnie wyblakłe w zderzeniu z piórem Rembeka.

• Powieść historyczna
  • Proza