Okładka książki Skreśleni: Odbieranie tytułów naukowych przez Schlesische Friedrich-Wilhelms-Universität zu Breslau w latach 1933–1945 Norbert Finzsch, Krzysztof Ruchniewicz
Norbert FinzschKrzysztof Ruchniewicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT historia
46 str. 46 min.
historia
Oficyna Wydawnicza ATUT
2017-02-01
2017-02-01
46 min.

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Akt normalizacyjny - 50 lat Układu o normalizacji stosunków PRL-RFN z 7 grudnia 1970 roku Jan Barcz, Krzysztof Ruchniewicz
Akt normalizac... Jan Barcz, Krzyszto...
Okładka książki Józef Mackiewicz 1902-1985. Świadek krótkiego stulecia. Studia i materiały Krzysztof Ruchniewicz, Marek Zybura
Józef Mackiewi... Krzysztof Ruchniewi...

Bardzo ciekawa, a jeszcze ważniejsza z pobudek moralnych, właściwie broszura na temat uczonych pozbawionych tytułów naukowych zdobytych na Uniwersytecie w Breslau.
Z racji tego, że jest to dzieło powstałe po uroczystym spotkaniu mamy też tutaj przemowy polityków (moim zdaniem zbędne). Meritum, czyli biogramy poszczególnych uczonych są interesujące, choć prezentują różny poziom (minusy pracy zbiorowej).
Zastanawiające jest dla mnie kryterium stosowania nazw miejscowości. Słusznie dla okresu sprzed 1945 roku używane jest Breslau, ale znajdziemy też Aachen (czemu nie Akwizgram?) czy nawet Mieroszów - trochę niekonsekwentne.

W 2015 z inicjatywy Krzysztofa Ruchniewicza i Norberta Finzscha - historyków partnerskich uniwersytetów z Wrocławia i Kolonii (...) dokonano symbolicznego aktu przywrócenia tytułów doktorskich osobom, którym ów stopień naukowy w latach 1933-1945 odebrano na podstawie kryteriów rasistowskich i politycznych, wynikających z tzw. ustaw norymberskich. Takich osób na samym UWr było ponad 250. Pomysł wyszedł od młodego naukowca z Drezna, Kaia Kranicha, który wcześniej napisał pracę doktorską o Friedrich-Wilhelm-Universität zu Breslau w latach 1933-1945 i o jego uwikłaniu w ideologię nazistowską (Anpassung im Nationalsozialismus. Die Universität Breslau und die Aberkennung von Doktortiteln, 2012). Nie było takiej konieczności prawnej, ponieważ polski Uniwersytet Wrocławski nie jest formalnie związany ze swym poprzednikiem, rozwiązanym w 1945 roku.

Cała recenzja na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/skreslenia-uznane-za-niebyle-skresleni-odbieranie-tytulow-naukowych-przez-schlesische-friedrich-wilhelms-universitat-zu-breslau-w-latach-1933-1945

• Wratislaviana
  • Nauki społeczne - historia