Mordercza proteza

Okładka książki Mordercza proteza
Igor Frender Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Cykl: Jan Jedyna (tom 2) Seria: Nowy polski kryminał kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2020-11-11
Literatura polska kryminał kryminał retro lata 80. MO milicja PRL

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Igor Frender to autor pierwszej polskiej powieści Giallo i to dziejącej się w epoce PRLu.
Długo zastanawiałam się, żeby napisać o tej książce, bo mnie po prostu rozwaliła. Byłam zarówno zadowolona, jak i zaskoczona! Jest to druga powieść, która reprezentuje zacny nurt Gaillo i co ciekawe jest to też kryminał neomilicyjny. Akcja dzieje się także u schyłku PRLu,
Na naszym rynku rzadko a raczej w ogóle nie pojawiają się tego typu książki. Jest to bez wątpienia kryminał, jednak klimat, który panuje w powieści powiewa ( i to mocno ) groteską oraz specyficznym humorem, co czasami pobudza do dodatkowych refleksji. Rzecz w naszej rodzimej „literaturze kryminalnej” nieznana. Raz jest dramatycznie; wręcz czuje się na plecach grozę, a potem się śmiejemy! Książka jest pełna emocji. I o to chodzi!
Aktualnie powstaje mnóstwo kryminałów. Tu natomiast jak dla mnie mamy wszystko: dobrą zagadkę kryminalną, napięcie, łzy oraz śmiech, a nawet chwilę obrzydzenia (fuj). Podczas czytania autor niejednokrotnie zaskoczył mnie zawiłą intrygą kryminalną. Czasami parskałam śmiechem (takie poczucie humoru mi pasuje), wzruszałam się (wątek o nastolatkach to fajna opowieść w powieści). Końcówka, podobnie jak w Człowieku Jatce, zaskakuje chociaż tutaj jest bardziej statyczna z domieszką "logicznego" absurdu. Oczywiście książka nie jest idealna i kryją się w niej wady, czy nawet błędy. Jednak przy tego typu grotesko - kryminale w żaden sposób nie rażą. No może jest trochę zbyt zagmatwana, trochę przerysowana, ale to cechowało przecież nurt Giallo. Książki Giallo są niespotykane: niektóre filmy na ich podstawie stały się obecnie kultowe. Wreszcie w tym mroźnym zaduchu pojawia się coś nowego.
Polecam.

Na naszym...

Z  tą powieścią jest taka sprawa, że jeżeli ktoś ogląda i lubi filmy z nurtu Giallo to polubi też tę książkę. Morderczą protezę bowiem czyta się jak rasowy film Giallo. Są tam opisy brutalnych zbrodni, dużo trupów i jak na Giallo przystało zawiła intryga na granicy absurdu, a wszystko polane skisłym sosem rodem z PRL-u.  Reasumując jest to bez wątpienia nie spotykany na naszym rynku rodzaj powieści i na pewno oryginalny, a dzisiaj o to trudno.

Co za wątki w książce. A Jan Jedyna ...jedyny w swoim rodzaju.

Co za wątki w książce. A Jan Jedyna ...jedyny w swoim rodzaju.