Polska nowoczesność. Genealogia

Okładka książki Polska nowoczesność. Genealogia Tomasz Kizwalter
Okładka książki Polska nowoczesność. Genealogia
Tomasz Kizwalter Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego historia
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2020-09-28
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-28
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323546269
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uniwersytety. 700 lat sporów Tadeusz Cegielski, Tomasz Kizwalter, Adam Kożuchowski, Piotr Majewski, Kazimierz Puchowski, Radosław Rybkowski, Katarzyna Sarek, Krzysztof Stopka, Andrzej Szwarc, Barbara Tkaczow, Lech Trzcionkowski, Piotr Węcowski, Mateusz Wilk
Ocena 0,0
Uniwersytety. ... Tadeusz Cegielski, ...
Okładka książki Autonomia jednostki w Europie i w Polsce od XVII do XX wieku Maciej Janowski, Tomasz Kizwalter, Dariusz Kołodziejczyk, Wojciech Kriegseisen, Natalia Królikowska, Włodzimierz Mędrzecki
Ocena 7,0
Autonomia jedn... Maciej Janowski, To...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Historia Polski 1586-1831 Tomasz Kizwalter, Jacek Staszewski, Janusz Tazbir
Ocena 7,0
Historia Polsk... Tomasz Kizwalter, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
156
146

Na półkach:

Czym jest nowoczesność, jakie niesie szanse, a jakie zagrożenia? To pytanie zadawali sobie Polacy przez cały wiek XIX. Większość zdawała sobie sprawę, że archaiczna struktura społeczna i gospodarcza walnie przyczyniła się do upadku państwa. Niektórzy, najbardziej radykalni, potępiali zdecydowanie całą szlachtę jako winną zacofania Polski. Inni uważali, że wciąż musi być ona stanem najważniejszym, ale tym razem w drodze do unowocześnienia chociażby rolnictwa. Tę różnorodność postaw opisuje Tomasz Kizwalter w swojej najnowszej książce. Ameryki nie odkrywa, przedstawia raczej wyniki współczesnych badań. Parę obserwacji jest jednak bardzo ciekawych: dzieje Huty Bankowej, sztandarowego przykładu odgórnego, państwowego unowocześnienia, zakończonego wielką aferą gospodarczą i aresztowaniami, są jednym z nich. Brakuje jednak ukazania roli Stronnictwa Ludowego i, szerzej, potężnego ruchu mającego na celu modernizację wsi w zakresie stricte gospodarczym, ale także stosunków społecznych i postawy obywatelskiej. Tym niemniej, dziełko warte przeczytania, bo w syntetyczny i ciekawy sposób przedstawia bardzo ważne zagadnienie.

Czym jest nowoczesność, jakie niesie szanse, a jakie zagrożenia? To pytanie zadawali sobie Polacy przez cały wiek XIX. Większość zdawała sobie sprawę, że archaiczna struktura społeczna i gospodarcza walnie przyczyniła się do upadku państwa. Niektórzy, najbardziej radykalni, potępiali zdecydowanie całą szlachtę jako winną zacofania Polski. Inni uważali, że wciąż musi być ona...

więcej Pokaż mimo to

avatar
616
70

Na półkach:

Zacznijmy od tego, że mamy do czynienia z wysokiej klasy historykiem, dziewiętnastowiecznikim, który potrafi pisać. I tu jest już plus, bo czasami polskie pisarstwo historyczne nie może być odróżnione od kopiuj-wklej.

Po drugie, metoda zwana genealogiczną. Spojrzenie na dzieje pojęcia nowoczesności przez pryzmat Polski, a właściwie historii Polski od XVIII-XX wieku daje Kizwalterowi postawić tezę o tym, że już w swej pierwszej fazie epoki nowoczesnej wykrastalizowały się problemy, struktury i postawy, które rządzą nami do dzisiaj. Takie pojęcia jak emancypcja, rozwój i zacofanie, naród i nacjonalizm, ewolucja i rewolucja, liberalizm i socjalizm stanowią tkankę metapojęcia nowoczesności, które opisywać ma zdaniem autora środowisko, w jakim żyjemy od dwustu lat. Środowiskiem tym jest zdaje się kultura europejska oparta na Oświeceniu oraz rewolucji techniczno-przemysłowej.

Środowisko zwane przez autora nowoczesnością było już przedmiotem jego badań w uroczej książeczce "Nowoczesność i rutyny", ukazującej początki kapitalizmu w Polsce przez pryzmat jednostki. "Polska nowoczesność" jest esejem, esejem polemicznym zarówno z spojrzeniem teorii krytycznej, jak i z spojrzeniem neokonserwatyzmu. Autor rekonustruuje wizję polskiego zderzenia z nowoczesnością zachodnią , wpisując się w spór z takimi filozofami i badaczami jak: Staniszkis, Sowa, Leder.

Zdaje się, że centralnym problemem książki jest kwestia zacofania i związane z tym ukształtowanie społeczeństwa. Nowoczesność zwyczajnie w świecie nie jest"nasza", jest albo narzucona, albo konieczna. Nowoczesność jest jak konstytucja księstwa warszawskiego napisana przez Napoleona na kolanie.

Klasyczny podział na przyczyny płytkie i głębokie każe stwierdzić, że "Polska nowoczesność" szuka odpowiedzi w tych drugich, dlatego jest to książka niekonkluzywna, a raczej refleksyjna. Zabrakło mi odniesienia w książce do spojrzenia na Polskę w kontekście geograficznym(coś na kształt Jareda Diamoda). Dobrze, że polska historiografia otwiera się na nauki społeczne, jeszcze lepiej gdyby otwarła się także na nauki szczegółowe.

Niemniej taka refleksja przybliża czytelnikowi nie tylko dyskurs polski, ale i spory światowe. Dzięki niej pozna, że się tak wyrażę, oporządzenie historyka tj. systemy-światy, długie trwania itp.

Czy pozycja ma wartość dodatnią nauką ? Nie mnie oceniać.
Doceniam minimalizm w szafowaniu tezami, szacunek dla stanowisk innych, a dzięki temu szacunek dla czytelnika, któremu pozwala się myśleć, a nie serwuje się gotowy posiłek.

Zacznijmy od tego, że mamy do czynienia z wysokiej klasy historykiem, dziewiętnastowiecznikim, który potrafi pisać. I tu jest już plus, bo czasami polskie pisarstwo historyczne nie może być odróżnione od kopiuj-wklej.

Po drugie, metoda zwana genealogiczną. Spojrzenie na dzieje pojęcia nowoczesności przez pryzmat Polski, a właściwie historii Polski od XVIII-XX wieku daje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    4
  • 2021
    1
  • Jest
    1
  • Koniecznie przeczytać
    1
  • Samodzielne
    1
  • 2022
    1
  • ALK
    1
  • Cały ten skarb jest MÓJ
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska nowoczesność. Genealogia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne