A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future

Okładka książki A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future David Attenborough
David Attenborough Wydawnictwo: Ebury Press biografia, autobiografia, pamiętnik
Ebury Press
2020-10-01
2020-10-01
ochrona środowiska ekologia bioróźnorodność klimat
Inne

„(…) jeśli nie chcemy wyginąć, będziemy potrzebowali czegoś więcej niż tylko inteligencji”.
Już dawno nie czytałam książki w klimacie popularnonaukowym, a nigdy takiej nie recenzowałam i nie oceniałam. Ciężko to zrobić, bo na pewno nie posiadam aż tak szerokiej wiedzy z wielu dziedzin. Nie mniej chcę wam przybliżyć tę pozycję, bo jest ona warta uwagi.
David Attenborough to jeden z najsłynniejszych przyrodników świata. Jego kariera rozpoczęła się wraz w powstaniem brytyjskiej stacji BBC. Dzięki jego programom mieliśmy możliwość dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi oraz poznać zwierzęta, których nigdy byśmy nie spotkali. W tej książce przedstawia, jak świat zmienił się na jego oczach. David Attenborough jest świadkiem tego, jak my ludzie niszczymy swój dom prowadząc do tragedii. Jednak daje nam też nadzieje, że jeśli zaczniemy działać to możemy to odmienić.
Książka jest podzielona na kilka części. W pierwszej z nich poznajemy poszczególne lata życia autora. Opowiada on o swoich podróżach, gdzie był i co widział. Czyta się to bardzo przyjemnie, bo mamy możliwość przeniesienia się w wyobraźni do odległych krain, których być może nawet nigdy nie zwiedzimy. W drugiej części David Attenborough przedstawia nam, jak będzie zmieniał się świat w poszczególnych latach XXI i XXII wieku. Ukazuje nam, jak wielka może być degradacja naszej planety. W części trzeciej jednak autor prezentuje wizję i plan, jak uratować Ziemię. Mówi o tym, jak ważne są źródła czystej energii, zdziczenie mórz i gruntów oraz to, że wcale nie potrzebujemy aż tyle przestrzeni ile zajęliśmy. Jego wyobrażenie o tym, jak mógłby wyglądać ten świat moim zdaniem niestety momentami brzmi mało realnie a wręcz utopijnie. Ostatni rozdział zawiera wnioski i podsumowania. Całość książki jest napisana w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, aby każdy czytelnik mógł wszystko pojąć. Dodatkowo publikacja zawiera „słowniczek” z wytłumaczonymi wszystkimi potrzebnymi pojęciami. Całość opatrzona jest także wieloma grafikami i zdjęciami z podróży samego autora, więc dodaje to książce bardziej osobisty charakter. Myślę, że „Życie na naszej planecie” jest bardzo ciekawą pozycją, a że uwielbiam filmy przyrodnicze to z pewnością sięgnę po kolejne publikacje tego autora. Jeśli interesują was zagadnienia związane z ochroną naszego środowiska i planety to ta książka będzie się wam podobać.

David Attenborough to...

Bardzo ciekawa książka. Skłania do myślenia i zastanowienia się dokąd to wszystko zmierza. Polecam każdemu

Zmieniła moje życie. Ale nie tak impulsywnie, żeby rzucić wszystko i ratować kangury. Zmieniła tak, że patrzę inaczej na świat, tak całościowo. I dalej nie lubię "ekologów", tych z telewizji. Swoją 'walką" powodują, że nie przebijają się tak wartościowe treści jak ta, za to słyszymy o plastikowych słomkach, które zabijają żółwie i zamieniamy je w papierowe, owinięte w plastik i już jest eco.

Piękna i przerażająca zarazem. Zmusza do naprawdę głębokiej refleksji.

Piękna i przerażająca zarazem. Zmusza do naprawdę głębokiej refleksji.

Ta pozycja powinna być lekturą obowiązkową w liceach i technikach. Uważam, że powinien przeczytać ją każdy. Pokazuje, do jakiego stanu doprowadziliśmy naszą planetę i co możemy zrobić, żeby to odwrocić. Mnie podczas czytania towarzyszyło uczucie przygnębienia, ale na koniec pojawiła się nadzieja. Damy radę odwrócić te zmiany? Zobaczymy w niedalekiej przyszłości…

Choć książkę czyta się przyjemnie i jest cała naszpikowana ciekawymi faktami o naszej planecie, miałam jednak wrażenie, że autor maluje przed czytelnikami trochę utopijną wizję poprawy sytuacji.
Pierwsza część lektury - czyli opis życia autora na przestrzeni tak zmieniającego się świata był bardzo wartki i dobry do czytania. Druga część natomiast - sposoby na odwrócenie efektów niszczącej działalności człowieka to mocno optymistyczna wizja, miejscami jak dla mnie zbyt optymistyczna.
Niemniej, książka jest bardzo w porządku i dla osób dopiero zaznajamiającym się z tematem warta polecenia.

Książkę oceniam subiektywnie, ponieważ nie stanowi ona naukowego przestawienia status quo, ale świadectwo człowieka, który kochając swoją planetę, postanowił przelać na papier swoje przemyślenia, wspomnienia, lęki i przewidywania. Duże podziękowania dla polskiego redaktora za merytoryczną i krytyczną korektę niektórych odwołań naukowych - jednak i bez niej książka skłania do przewartościowania swojego podejścia do życia w zgodzie z odwiecznymi cyklami Natury.

Książka autobiograficzno-przyrodnicza opowiadająca o losach Davida Attenboroug, a także wpływie człowieka na Nasze wspólne dobro - Ziemię.
Całość została podzielona na części: pierwszą - historia życia autora i zmiany na planecie, których był świadkiem, druga - spekulacje co nas czeka, jeśli nie zaczniemy działać i trzecia - propozycje rozwiązań. Wszystkie teorie oparte na wiedzy naukowców. Dodatkowo dołączony słowniczek pojęć.
Książka skierowana jest dla każdego. Od nastolatków po starsze osoby. Nie trzeba być biegłym w temacie kryzysu klimatycznego- autor w prosty i przejrzysty sposób wyjaśnia z czym musimy się obecnie mierzyć. Poszczególne tematy omówione krótko, bez wdawania się w szczegóły. Ze smutkie muszę stwierdzić, że argumenty w niej zawarte nie przekonają osób negujących globalne ocieplenie. Celem autora jest raczej przybliżenie problemu, a nie walka o to, czyja racja jest prawdziwa. Dla Niego to oczywiste.
Myślę, że Książka świetnie nadałaby się na lekturę dla szkół ponadpodstawowych. Czyta się lekko (zajęła mi 2 popołudnia).
Dla osób "siedzących" w temacie kryzysu klimatycznego treść nie będzie w żaden sposób odkrywcza, jednak myślę, że dla samego autora warto zgłębić tę pozycję czytelniczą.

Książka nie tylko dla miłośników przyrody. Powinien przeczytać ją ze zrozumieniem każdy obywatel naszej planety.

Jest później niż myślisz...

Jest później niż myślisz...

• Popularnonaukowe

David Attenborough Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość Zobacz więcej