Grający las i inne nowele

Okładka książki Grający las i inne nowele Henryk Zbierzchowski
Okładka książki Grający las i inne nowele
Henryk Zbierzchowski Wydawnictwo: Armoryka literatura piękna
130 str. 2 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Grający las i inne nowele
Wydawnictwo:
Armoryka
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
130
Czas czytania
2 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379507986
Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 7,8
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Edward Balcerzan, Józef Birkenmajer, Andrzej Braun, Ernest Bryll, Jan Brzechwa, Mieczysława Buczkówna, Józef Bursewicz, Józef Czechowicz, Maria Czerkawska, Stanisław Dąbrowski, Bolesław Fac, Franciszek Fenikowski, Teresa Ferenc, Stefan Fiukowski, Zbigniew Herbert, Leon Heyke, Tadeusz Hollender, Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Jankowski, Zbigniew Jasina, Anna Kamieńska, Wanda Karczewska, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Zygmunt Krasiński, Tadeusz Kubiak, Czesław Kuriata, Antoni Lange, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Jan Lemański, Leopold Lewin, Ryszard Liskowacki, Jacek Łukasiewicz, Aleksander Majkowski, Eugeniusz Małaczewski, Krzysztof Mętrak, Bronisław Miazgowski, Adam Mickiewicz, Ludwik Hieronim Morstin, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Bronisława Ostrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Władysław Perkowski, Stanisław Piętak, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Przyboś, Zuzanna Rabska, Helena Raszka, Wacław Rolicz-Lieder, Tadeusz Różewicz, Jerzy Bohdan Rychliński, Lucjan Rydel, Nina Rydzewska, Aleksander Rymkiewicz, Marek Skwarnicki, Włodzimierz Słobodnik, Anna Słonczyńska, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Leopold Staff, Artur Maria Swinarski, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Mariusz Zaruski, Henryk Zbierzchowski, Juliusz Żuławski
Ocena 6,0
Poeci i morze.... Adam Asnyk, Krzyszt...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1031
202

Na półkach: ,

Wzięłam się za zbiór nowel, bo miałam ochotę na krótkie opowiadania, a prawdę mówiąc Henryka Zbierzchowskiego nie znałam dotąd (wstyd!) i chciałam odetchnąć od współczesnych książek. Ten poeta, pisarz, dramatopisarz z przełomu XIX i XX wieku tworzący w przedwojennym Lwowie, nagradzany przed wojną za swoją twórczość jest dzisiaj zapomniany, a pisał ciekawie i był bardzo ceniony w swoich czasach.
Od pierwszych stron zachwyciły mnie te nowele. „Wiatr usnął, na niebie nie zoczysz ani jednej chmurki, gwiazdy wykwitają w przestworzu, jak kwiaty na łące…A bór gra… Majestatyczny to dziwny szum…Rozpoczął się on gdzieś w najtajniejszych głębiach i szerzy się aż na krańce lasu… Rozkołysały się nieruchome konary…” niesamowicie poetyckie opisy przyrody, tak sugestywne, że słyszę w wyobraźni szum lasu i zapach poszycia i liści. W fabule baśniowe zdarzenia mieszają się z rzeczywistością, ożywają posągi, bajkowe postaci mieszają się z rzeczywistymi bohaterami, jak w noweli „W tę dziwną jedyną noc”, czy w tytułowym opowiadaniu „Grający las”, w „Przygodzie małego Zbysia” świat pokazany jest z punktu widzenia kilkuletniego Zbysia, z perspektywy malucha pokazani są dorośli, autor po mistrzowsku w niewielu słowach potrafi zawrzeć charakter postaci, pokazać ich reakcje i zachowania. „Tchórz” kapitalnie oddaje zachowania ludzi w sytuacji zagrożenia, choć nierealnego. Bardzo prawdziwe są reakcje i odruchy, które ujawniają się pod wpływem emocji. W innych nowelach mistrzowsko opisana jest nieszczęśliwa miłość i nie ma tu nic z kiczu, czy taniego melodramatu, bo przecież „Niezbadane są drogi, któremi kroczy dusza kobiety”. Zawód miłosny opisany jest tak, że aż boli i zostawia pustkę w sercu czytelnika. O postaciach autor pisze ciepło, relacjonuje tylko wydarzenia, a osąd zostawia czytelnikowi. Widać, że kocha ludzi z ich różnorodnością, niedoskonałościami, wadami i zaletami, ludzi, w których zachowaniu nic nie jest tylko czarne, albo białe, ale ma oprócz tego wiele odcieni szarości.
Życie w dzisiejszych czasach pędzi na oślep, nie ma czasu na odpoczynek, zamyślenie, złapanie oddechu, gnamy przed siebie, byle dalej, byle więcej. Rzadko umiemy odetchnąć, odpocząć, czy zwyczajnie ponudzić się leniwie. Współczesna literatura, czy film też często goni do przodu i nie zostawia miejsca na zastanowienie się, a natłok informacji bombardujących nas zewsząd w telewizji i internecie nie zostawia chwili na przemyślenia. Opowiadania z tomu „Grający las i inne nowele” pozwalają zatrzymać się w czasie, oderwać się od rzeczywistości i kontemplować naprawdę dobrą literaturę, choć pisaną językiem niedzisiejszym, ale za to piękną, poetycką polszczyzną. Autor w krótkiej formie, jaką jest nowela, kapitalnie potrafi zawrzeć historie i charaktery zwykłych ludzi, a opisy miejsc są tak obrazowe, że widzimy je jak na żywo przed oczami „I tylko wodospady szumiały w dole głucho i monotonnie, a woda, rozbijając się z olbrzymią siłą o kamienie, wzbijała ku górze białe, skłębione obłoki mgły wodnej, na których wnet zachodzące słońce malowało kolorowe miraże”.
Nie spodziewałam się, że biorąc do ręki ebooka, w ciemno, bez wcześniejszego przeczytania opinii, czy recenzji trafię na tak dobrą książkę. Niezwykle mi odpowiada styl autora, bardzo lubię takie ciepłe i pełne szacunku podejście do człowieka, a opisy przyrody są genialne, ale nie nadmiernie rozbudowane. Lubię nowele i opowiadania, ale niewielu pisarzy potrafi zmierzyć się z tą formą opowieści, gdyż wymaga to niezwykłej umiejętności zawarcia w niedługim tekście zwartej, przemyślanej fabuły, z charakterami bohaterów zarysowanymi w niewielu słowach. Henrykowi Zbierzchowskiemu udało się to w stu procentach. Zostałam jego fanką.
Polecam ten tomik osobom, które cenią sobie piękny język opowieści, chcą odetchnąć czytając spokojne, ciepłe, chciałoby się wręcz powiedzieć przytulne, historie ludzi, nierzadko z elementem baśniowym. Nowele pisane prawie sto lat temu nic nie traciły na aktualności, postacie i sytuacje są żywe i mogłyby wydarzyć się obecnie i wszędzie. Ja uśmiechałam się do siebie czytając te nowele, dały mi dużo radości w moim zagonionym i zapracowanym życiu.
https://moznaprzeczytac.pl/grajacy-wiatr-i-inne-nowele.../

Wzięłam się za zbiór nowel, bo miałam ochotę na krótkie opowiadania, a prawdę mówiąc Henryka Zbierzchowskiego nie znałam dotąd (wstyd!) i chciałam odetchnąć od współczesnych książek. Ten poeta, pisarz, dramatopisarz z przełomu XIX i XX wieku tworzący w przedwojennym Lwowie, nagradzany przed wojną za swoją twórczość jest dzisiaj zapomniany, a pisał ciekawie i był bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Literatura
    1
  • 2020
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Grający las i inne nowele


Podobne książki

Przeczytaj także