Wojsko polskie na Pomorzu w roku 1807

Napoleon V
2020-01-01
2020-01-01
wojskowość powszechna wojny napoleońskie 1807

Autor był przedwojennym historykiem i żołnierzem (poległ podczas kampanii wrześniowej),więc jest to książka z kategorii tych pisana przez wojskowych dla wojskowych. Jest tu więc sporo manewrów, ale też trzeba oddać, że Staszewski sięgał i cytował pamiętnikarzy jak Białkowski czy Dalek, co wpływa na trochę przystępniejszy odbiór dzieła. Autor skupił się na walkach o Gdańsk, Słupsk, Kołobrzeg, Grudziądz, Tczew, opisał też walki Polaków nad Narwią, Omulwią czy pod Frydlandem. Dziś może książka już nie robi takiego wrażenia, ale warto pamiętać, że Staszewski korzystał z materiałów, które zostały utracone podczas Powstania Warszawskiego, więc choćby z tego powodu wartość publikacji Staszewskiego jest nieoceniona.

Zwięźle przedstawione dzieje pierwszych walk powstającej armii Ks. Warszawskiego. Od starć pikiet, przez bitwę o Tczew i zdobycie Słupska, po oblężenia Gdańska, Grudziądza i Kołobrzegu. Oprócz zapowiadanych w tytule starć na Pomorzu znalazło się też miejsce na działania nad Narwią i udział Polaków w bitwie pod Frydlandem. Napisana w interesujący sposób, choć po wojskowemu dość skrótowa. Z racji zniszczenia dokumentów z epoki w czasie powstania warszawskiego, praca ma unikalny charakter. Raczej dla fascynatów epoki, ale ustępy o oblężeniu Gdańska powinny zainteresować również miłośników tematyki lokalnej.

• 15 Historia: XIX w.
  • 19 Historia Polski