Grabarz

Karolina Kasprzak-Dietrich Wydawnictwo: Borgis kryminał, sensacja, thriller
Borgis
2020-11-10
2020-11-10
Gniezno grabarz kobieca bohaterka romans seryjny morderca

"Oprócz seksu lubił cmentarze, tym razem zaplanował cmentarz pod mostem, tajemniczy i blisko niej. Tam jeszcze nie zabijał. Czytał o tym cmentarzu. Uwielbiał historię nekropolii, udowadniała, że śmierć leży w ludzkiej naturze. Dawała mu poczucie, że nie robi nic złego."

#grabarz jak na kryminał wydaje mi się, że był słaby, za mało w nim dochodzenia i śledztwa, ale z drugiej strony, zajmowała się nim zwykła kobieta, która szukała zabójcy swojej przyjaciółki, więc nie mogło to być profesjonalne, ale zabrakło mi tu dużego działania policji. Można powiedzieć, że autorka prowadziła czytelnika w taki sposób aby sam doszedł do tego kto stoi za tajemniczymi zabójstwami na cmentarzach.

Oprócz Kingi, jest jeszcze Janusz, którego postać od początku mnie intrygowała. Pracuje jako grabarz na cmentarzu i według kobiety, jest on najbardziej podejrzany. Nie przeszkadza jej to jednak w prowadzeniu z nim nietypowej relacji. Tylko czy nie okaże się to zbyt niebezpieczne dla niej? Kim tak naprawdę jest Janusz i jaką rolę odgrywa w całej historii?

Ciekawy jednak jest tu proces przemiany Kingi. Powoli dojrzewa do samodzielności, szuka siebie i celu w życiu. Stara się być kobietą niezależną i pewną siebie, ale nie zawsze wszystko jej się udaje.

Ta książka jest wielowątkowa, ale tego należy się spodziewać chyba po każdej pozycji napisanej przez autorkę. Nie poddaje się ona utartym schematom kryminału, zawsze coś namiesza i potrzyma w napięciu.

Grabarz autorstwa Karoliny Dietrich od wydawnictwa @wydawnictwoborgis . Dziękuję za egzemplarz do recenzji i kolejną udaną współpracę recenzencką.

Przyznajcie, że zarówno tytuł jak i okładka są bardzo oryginalne, dość tajemnicze i wywołujące gęsią skórkę.😱 Fabuła jest również bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu. Treść niepowtarzalna z zaskakującymi zwrotami akcji. Nie przypominam sobie, a przeczytałam wiele kryminałów, by jakikolwiek zawierał choć odrobinę podobne wątki do tych, które zawarte są w Grabarzu. Lektura jest przemyślana i dopracowana od A do Z.

Seria tajemniczych zabójstw kobiet w Gnieźnie. Morderca nosi przydomek Grabarz - nie bez powodu bo zwabia swoje ofiary na cmentarz. Denatek jest coraz więcej. Sprawca pozostaje nieuchwytny...

W mojej ocenie jest to jeden z lepszych polskich kryminałów na światowym poziomie. Oceniam go 5/5 i serdecznie polecam.

Grabarz" to pierwsza część kryminalnej serii Karoliny Dietrich. Książka, która obejmuje pełen wachlarz emocji, romansu wraz z tajemnicami. Trzymająca w napięciu, wciągająca fabuła, której nic nie brakuje. Na początku czytania książki byłam sceptycznie nastawiona, nie wiedziałam do końca czego się spodziewać, ale wiecie co! Z każdą kolejną stroną coraz bardziej byłam zaskoczona, oczywiście w pozytywnym słowa znaczeniu. To było tak dobre, że nie zwróciłam uwagi, kiedy nawet ja pochłonełam. Te brutalne zbrodnie były tak realistycznie opisane autorka wie jak stworzyć klimat🤭. Grabarz najpierw zabijał potem gwałcił.... Myślę, że miał nie po kolei w głowie. Nie czytałam jeszcze takiego kryminału. Dużo się w niej dzieje, ale swoim rytmem. Co jest ogromnym plusem. Każda kolejna przeczytana strona była jeszcze ciekawsza od poprzedniej. To była uczta dla moich oczu i zdecydowanie rewelacyjna pozycja dla każdego fana kryminału.

W Gnieźnie dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Ofiarami są młode kobiety. Morderca swoje " zdobycze" szuka na portalach randkowych. Umawia się z nimi, a pod byle pretekstem ściąga na cmentarz, gdzie brutalnie zabija i gwałci. Od początku historią seryjnego mordercy interesuje się Kinga młoda kosmetyczka, która życie nie rozpieszcza; przedwczesna śmierć matki i śmierć najlepszej przyjaciółki Elki. Elka to kolejna ofiara seryjnego mordercy. Młoda kobieta podejrzewa, iż mordercą jest nowo zatrudniony grabarz, którego codziennie spotyka na cmentarzu.
Jaka okaże się prawda?
Kim okaże się seryjny mordercą?

Kropelka psychologii, odrobina thrillera, do tego nieco romansu i obyczajowego smaku, a to wszystko zanurzone w kryminalnym sosie, dzięki któremu wszystko nabiera dodatkowego smaku. Tak można by nakreślić charakter powieści „Grabarz”, w której odnajdziemy te wszystkie elementy.

Książka ma wszystko, czego potrzeba do dobrego kryminału, a to, co dzieje się na jej kartach nie pozwala czytać jej spokojnie. Jej lektura to emocjonalna huśtawka nastrojów, napięcia, wrażeń, która czasami się uspokaja, by za chwilę ponownie dostarczyć nam wzrostu adrenaliny. Sprawia to nie tylko wartka akcja powieści, ale też zachowanie głównej bohaterki, która swoimi podejrzeniami, wysnuwanymi wnioskami i działaniami wzmacnia to wrażenie. Dodatkową atrakcją były dla mnie opisy miejsc akcji, które autorka przybliża, opisując czasami ich historię, czy rzucając krótką o nich informację. Muszę przyznać, że po tej powieści nieco inaczej patrzę na znajome miejsca i zakątki Gniezna.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/10/919-grabarz-tom-i.html

"Grabarz" to pierwsza część kryminalnej serii. W Gnieźnie dochodzi do tajemniczych, brutalnych morderstw młodych kobiet, znalezionych na cmentarzach. Stąd morderca zwany grabarzem.

To dobry, wciągający i specyficzny kryminał z wielowątkową historią. Czyta się szybko, a dzięki pierwszoosobowej narracji można wczuć się w sytuację głównej bohaterki - Kingi. Często bywa na cmentarzu, gdzie jest grób jej matki, a także przyjaciółki Elki - ofiary grabarza. Kim jest poznany tam mężczyzna, pracownik cmentarza?

W kolejnej części "Rodzina" śledzimy losy Kingi już parę lat później, jako żony tajemniczego Janusza. Poznajemy też "dziwną" rodzinę jej męża. Druga część jest inna niż pierwsza, tam autorka skupiła się właśnie na członkach rodziny Janusza. W wszystko wyjaśni się w trzeciej części - "Ratunku" - poznamy sekrety tej rodziny. A kiedy Janusz zostaje aresztowany, Kinga sama postanawia szukać prawdy!

Gorąco polecam lekturę tej serii! Książki trzymają w napięciu od pierwszych stron, poznajcie przerażające tajemnice rodzinne!

Kinga to młoda kobieta, pogrążona w smutku po śmierci swojej mamy. Jej codzienne życie opiera się na pracy i coraz częstszym odwiedzaniu grobu matki. Pewnego dnia w Gnieźnie dochodzi do strasznego zabójstwa na cmentarzu. Zamordowana i brutalnie zgwałcona zostaje kobieta. Od tego momentu mieszkanki miasta boją się w pojedynkę odwiedzać groby bliskich. Kinga jest również zdruzgotana informacjami z prasy zwłaszcza w momencie gdy jej najbliższą przyjaciółka również traci życie z rąk psychopatycznego sadysty. Kobieta jednak mimo lęku i strachu nadal przychodzi na cmentarz. Jej uwagę przykuwa grabarz o imieniu Janusz. Kim tak naprawdę okaże się mężczyzna? Jakie tajemnice skrywa? Kim jest morderca i dlaczego zabija młode kobiety? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w książce do czego bardzo zachęcamy.

Autorka w pierwszej części swojej sagi odkrywa przed nami mroczne tajemnice. W książce nie brakuje trzymajacych w napięciu zwrotów akcji, a także miłosnych uniesień. Wciągająca fabuła i świetnie wykreowani bohaterowie. Wielowątkowość opisanej historii zachęca do poznania kolejnych części książki. Czytelnik nie będzie mógł się oderwać od tego kryminału o czym możemy poświadczyć na własnym przykładzie. Gratulujemy autorce napisania tak świetnej książki i zabieramy się za kolejne części!

"Grabarz" Karoliny Dietrich to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Muszę przyznać, że książka mnie pochłonęła. Bardzo dużo się w niej dzialo i to mi się podobało. Nie wiało nuda ani na chwilę.
Kinga, główna bohaterka książki, ma męża, prace, rodzinę, nagle wszystko zaczyna się sypac. Jej mama umiera, z mężem jest w separacji, dowiaduje się, że może być ciężko chora. Rezygnuje z własnego salonu fryzjerskiego, który dobrze prosperował i miała wiele klientek. Zamyka się w domu i jedynym miejscem, które odwiedza to grobowiec mamy na cmentarzu. Pewnego dnia dowiaduje się, że grasuje morderca i gwałciciel, który zwabia kobiety na cmentarz. Mimo tego odważnie chodzi w to miejsce. Kinga w najgorszym momencie swojego życia poznaje Grabarza. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on może być morderca. Odrazu staje się podejrzanym Kingi. Miedzy ta dwójka zaczynają się przepychanki słowne i oskarżenia. Zwrotow akcji jest mnóstwo. Książka ma specyficzny mroczny klimat. Historię poznajemy z perspektywy Kingi i mordercy. Zagłębiamy się w umysł zabójcy i ze szczegółami czytamy o planowaniu napasci i zbrodni. Ofiar jest coraz więcej. Główna bohaterka momentami jest irytująca, ale idealnie pasuje do tej całej historii. Wraz z Grabarzem zaczynają szukać mordercy na własną rękę. Oboje skrywają wiele tajemnic, które odkrywamy w trakcie czytania książki. Z każdym rozdziałem można poczuć coraz większe zaskoczenie i poznać ich tajemnice.

Cała recenzja na blogu www.Ewelina-czyta.blogspot.com

Zachwycona poprzednimi książkami autorki ("Listy, dzienniki i pamiętniki" i "Moje córki"- recenzje znajdziecie na blogu) postanowiłam sięgnąć po jej debiutancką trylogię "Grabarz", gdzie nazwa cyklu jest równocześnie tytułem pierwszej części.

Jako że uwielbiam kryminały w których "trup ściele się gęsto" a morderca nic sobie nie robi z poszukiwań jego osoby, (znając poprzednie książki) byłam niemal od początku pewna, że się nie rozczaruję. Miałam rację, bo przepadłam w tej historii od początku.
Autorka buduje napięcie od pierwszych stron.
Wyobrażając sobie siebie na pustym, mrocznym cmentarzu w towarzystwie gburowatego nieznajomego grabarza i czytając opisy morderstw, dostawałam autentycznej "gęsiej skórki".
Tak się wkręciłam w klimat, że wystarczył jeden głośniejszy stuk, lub skrzypnięcie podłogi gdzieś za plecami i byłam autentycznie wystraszona, niemal pewna, że przyszedł po mnie "Grabarz". Klimat opiewający cmentarze, grabarzy i ofiary jest naprawdę mocny i niesamowicie mroczny.
Na szczęście pojawia się również przeciwwaga w postaci ognistego romansu. Wprawdzie pozwala on zapomnieć na chwilę o strachu, ale emocje i w tym przypadku nie mają chwili oddechu. Istny rollercoaster, a skrajnie różne charaktery głównych bohaterów sprawiają, że non stop iskrzy, a rosnące napięcie, by wybuchnąć, czeka tylko na kulminacyjny moment- który swoją drogą jest bardzo zaskakujący, bo takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam...
Na szczęście na półce czeka już drugi tom, więc będę mogła niemal bez przerwy poznawać inne tajemnice, które skrywają bohaterowie, a wierzcie, jest ich jeszcze sporo do odkrycia.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Akcja toczy się szybko, ale równo. Fabuła zaskakuje w najmniej spodziewanym momencie, a zakończenie i rozwiązanie zagadki wbija w przysłowiowy fotel.
Historia jest dopracowana w każdym szczególe, postacie wyraziste- momentami bardzo irytujące, ale dzięki temu niezwykle barwne. Dokładne opisy, pobudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się w miejsce danej sytuacji. Narracja pierwszoosobowa pozwala wczuć się w położenie głównej bohaterki, zrozumieć jej motywy, poczuć skrajne emocje. Dodatkowe "wstawki" myśli i zachowań mordercy, pozwalają zaobserwować, z jakim psychopatą mają do czynienia bohaterowie. Bardzo przypadł mi do gustu ten zabieg.
Niektórym może nie przypaść do gustu spora ilość przekleństw, ale w moim odczuciu podsycają one tylko atmosferę, a bez nich byłoby zbyt miałko i pewnie dość nudnawo.
Ja znalazłam wszystko to, czego szukam w dobrym kryminale, a Pani Karolina zostaje wpisana na moją listę autorów, po których książki będę sięgać w ciemno, bo już sam "Grabarz", który przypominam, jest debiutem, sprawił, że czułam dreszcze.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Tylko taka mała rada. Jeśli macie rozbujałom wyobraźnię, nie czytajcie "Grabarza" po zmroku ;)

POLECAM...

Cała recenzja na blogu www.Ewelina-czyta.blogspot.com

Jako że uwielbiam kryminały w których "trup ściele się gęsto" a morderca nic...

Pozytywnie oceniam pierwszą część. Zabieram się za następną👍
Ale wyżej jak na 6nie oceniłabym