Najpiękniejsze opowieści. Disney Księżniczka

Okładka książki Najpiękniejsze opowieści. Disney Księżniczka praca zbiorowa
Okładka książki Najpiękniejsze opowieści. Disney Księżniczka
praca zbiorowa Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Nowe najpiękniejsze opowieści literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nowe najpiękniejsze opowieści
HarperCollins Polska
2020-10-01
2020-10-01
Disney księżniczki dla dzieci

Disney Księżniczka to zbiór dwunastu opowiadań o przygodach ulubionych bohaterek pewnie większości dziewczynek. Choć moja córka, nie oglądała za wiele animowanych bajek, chciałam dać jej namiastkę disneyowskich bajek i taka właśnie jest ta książka.

Znajdziemy tutaj historie o księżniczkach, bohaterskich dziewczynach, o sile przyjaźni i miłości, o dobroci względem drugiej osoby, o delikatności, ale także uporze, odwadze i niepoddawaniu się.

To, co mnie urzekło i spodobało się w tej książce, to ukazanie różnych bohaterek, jednakowo pod względem fizycznym, czy charakteru.

Ponieważ jest to książka głównie dla dziewczynek, poprosiłam moją córkę, by w kilku słowach opisała swoje wrażenia. Łucji spodobały się fajne są obrazki, lubi słuchać czytanych historii. Najbardziej zaciekawiły ją przygody Pocahontas, która pomogła małej sarence odnaleźć drogę do mamy. Ponadto wybrała też Roszpunkę, która zorganizowała dla dzieciaków zajęcia artystyczne.

Książka Disney Księżniczka jest wzbogacona wieloma pięknymi, bajkowymi obrazkami, które pomagają jeszcze lepiej przenieść się w wyobraźni do opisywanego świata. Czytaj dalej https://wrolimamy.pl/recenzja/disney-ksiezniczka-najpiekniejsze-opowiesci/

1970

Mam wrażenie, że w domowej biblioteczce moich dzieci przeważają męscy bohaterowie literaccy, a dziewcząt jest dużo mniej. Być może wynika to z faktu posiadania starszego syna, który lubi typowe lektury chłopięce, chociaż ja akurat tego podziału nie lubię i nie stosuję. Niemniej ze względu na to, że córka robi się coraz starsza, postanowiłam urozmaicić nasze zbiory, aby nie opierały się jedynie na męskich postaciach.

Księżniczki Disneya nie są delikatnymi, eterycznymi dziewczętami, które mdleją na myśl o jakimkolwiek wyzwaniu. To prawdziwe kobiety z krwi i kości, z jakimi możemy utożsamiać się nawet teraz, a może szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nadal musimy walczyć o swoje. Tym razem możemy powrócić do tak znanych bohaterek, jak Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Pocahontas czy Mała Syrenka, ale do tego pojawiają się tu też postacie ze współczesnych bajek - Merida Waleczna, Vaiana oraz Roszpunka z "Zaplątanych".

Książki mają format idealnie dopasowujący się do dziecięcych dłoni. To także dobra przeprawa w samodzielnym czytaniu, chociaż niewielka czcionka oraz duża ilość tekstu w serii "Najpiękniejsze opowieści. Disney" nie ułatwiają opanowania tej trudnej umiejętności, co będzie łatwiejsze w przypadku "Biblioteki bajek" (mniej tekstu na stronie). Moje serce skradły ilustracje znakomicie oddające klimat książeczek, jakie znam z dzieciństwa i jakie właśnie kojarzą mi się z konkretnymi tytułami.

Te książki to ponadczasowe opowieści, które znamy zarówno my, jak i nasi rodzice, a nawet dziadkowie. Warto zapoznać z nimi także nasze dzieci, a także w przyszłości - wnuki... Uwielbiam historie na tyle uniwersalne, że zachwycają każdego oraz zostają w pamięci na zawsze. Na pewno niejednokrotnie powrócę ze swoimi pociechami do tych lektur, które w naszej domowej biblioteczce mają specjalne, wręcz honorowe miejsce.

Każdy pewnie już poznał część księżniczek z bajek Disney’a a w tej niewielkich rozmiarów książeczce możemy spotkać je w trochę innej odsłonie. Do lektury zachęca już barwna okładka, na której widzimy między innymi Pocahontas. Kto jeszcze występuje w tej książeczce?

Książeczka podzielona jest na dwanaście historii i jak można się spodziewać w każdej z nich główną bohaterką jest inna księżniczka Disney’a. Nie chciałabym za wiele Wam zdradzać, co poszczególne rozdziały skrywają, lecz wspomnę o tych, które najbardziej mnie oczarowały. Mój wybór padł już na pierwszą opowieść, w której wita nas Vaiana. Płynie z niej radość, mądrość i po prostu pozytywna energia. Z przyjemnością spotkałam też księżniczkę Dżasminę i poznałam jej historię, która pokazuje, że warto zrobić coś dla innych. Siłą rzeczy muszę wspomnieć o niesfornej Meridzie i jej równie nieposkromionych braciach. To tylko skrawek tego, co zawiera ta niewielka książeczka.

Warto też wspomnieć, że publikacja jest barwna, zawiera piękne ilustracje i z miłą chęcią zagląda się na kolejną stronę. Jej nieduży format umożliwia łatwiejsze zabieranie jej ze sobą a jednocześnie ilustracje są tak wyraźne, że niewielki format nic im nie ujmuje. Papier jest dobrej jakości, czcionka czytelna, a tekst zrównoważony z grafiką.

„Disney Księżniczka. Najpiękniejsze opowieści” to książeczka, którą warto poznać, gdyż przedstawia dwanaście opowieści z morałem, ciekawych, a każda z nich dotyczy jednej z księżniczek Disney’a. Każda historia jest inna, chociaż łączy je pozytywna energia, dobroć i chęć niesienia pomocy innym. Pięknie przedstawiona i równie pięknie wydana.

• Rok 2020
  • Disney