Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno

Okładka książki Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno Sylvia Harke
Okładka książki Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno
Sylvia Harke Wydawnictwo: Feeria Seria: Jak łatwiej żyć nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Jak łatwiej żyć
Wenn Frauen zu sehr spüren
Feeria
2021-01-13
2021-01-13
Anna Opara
kobieta psychologia

Dzięki niej dostałam potwierdzenie tego,kim jestem. Zawsze mogłam do niej wrócić. Po części rozplątała węzeł gordyjski w mojej głowie. Książka warta uwagi.

Absolutnie potrzebowałam tej książki. Potrzebowałam przeczytać coś o WWO i zobaczyć, że to ja.
Nie wszystkie elementy przedstawione w niej (np te magiczne) do mnie przemawiają ale większość to było jak strzał w dziesiątkę!

Kobiecość, tożsamość w świetle Bożej miłości, w świetle wiary
Poczucie wartości pochodzi z prawdziwej chrześcijańskiej wiary
Człowiek stworzony z miłości i stworzony do miłości
Miłość Stwórcy
Największe przykazanie ~ kochaj Go i bliźniego
Stwórca uzdrawia, jest Pocieszycielem
Stworzył uczucia, emocja, są darem Bożym
Jest Dawcą, obdarza darami, talentami, drzemie w nich potencjał
Jego Mądrość, obdarzy swą mądrością, można prosić o nią
Obdarzy kreatywność, kierować to ku górze
Rozwój osiągnie się poprzez zjednoczenie z Nim, obdarzy swą mocą, połączenie własnej niemocy z mocą
Dla dobra, łaska

Miłość Stwórcy
Największe przykazanie ~ kochaj Go i bliźniego
Stwórca uzdrawia, jest Pocieszycielem
Stworzył uczucia, emocja, są darem Bożym
Jest Dawcą, obdarza darami, talentami, drzemie w nich...

Książka mocno egzoteryczna. Znajdziecie w niej tematy energii na przykład yin i yang, cytując autorkę: "czyszczenia własnego zwierciadła", "pasa mocy", "czerwonego namiotu" czy "wewnętrznej uzdrowicielki". Znajduje się w niej podział na archetypy kobiet w oparciu o baśnie i bohaterki książek (np. Ania z Zielonego wzgórza) i lista "idealnych zawodów" dla danego archetypu - to dla mnie za dużo.

Widać, że autorka mocno inspirowała się "Biegnącą z wilkami" (widać to już po okładce) - niestety ja dostrzegłam tu szkodliwy wpływ na czytelnika. Dlaczego? Książka przykleja etykietkę "wysoko wrażliwa" za czym mogą kryć się stany lękowe, traumy, niska samoocena i deficyty w wyznaczaniu granic i asertywności. Są lepsze książki dla "wysoko wrażliwych", które nie wtłaczają w ramy jakie autorka uważa za synonimy "wysoko wrażliwej".

Z dobrych rzeczy - w książce są ciekawe pytania do zadania sobie odnosnie swojego drzewa genealogicznego; autorka wspomina też podstawowo o samoocenie, wewnętrznym krytyku, asertywności, wybaczeniu czy wyznaczaniu granic. Wszystko to jednak jest dosyć uproszczone.

Książka nie jest naukowa.

Książka bliska mojemu sercu. Nie jest to typowy poradnik opierający się na faktach naukowych, a bardziej zbiór wniosków i przemyśleń wynikających z pracy z kobietami, które skłaniają do zajrzenia w głąb siebie, w swoją duchowość i do zaakceptowania, pokochania swojej wrażliwości.

Miałam ogromne oczekiwania wobec tej książki, lecz jako WWO liczyłam na więcej rzetelnych i naukowych informacji. Choć sama interesuję się tematami magicznymi, energetycznymi to natknęłam się w książce na wiele, moim zdaniem, szkodliwych terminów takich jak sztywne podziały na cechy kobiece i męskie i wiele innych. Z drugiej zaś strony książka jest kierowana zwłaszcza do kobiet.

Fajna pozycja dla kobiet, które są albo jeszcze nie są świadome swojej wysokiej wrażliwości :)

Niestety, poradnik, w którym więcej o magii niż o nauce. Mało rzetelności i budzących zaufanie faktów.

opis i okładka zachęcają ale niestety treść kiepska, marna. można wyróżnić tylko pojedyncze zdania, ale ogólnie książka niewiele wnosi. teorie niczym niepodparte, momentami lanie wody, puste frazesy
szkoda.

szkoda.

Głównym atutem tego poradnika jest styl autorki. Na szczęście książka nie składała się z samych naukowych pojęć, a wręcz przeciwnie. Była lekko napisana, dostępnym dla wszystkich językiem. Szczerze mówiąc,to nie dążę poradników wielką sympatią że względu na ten właśnie naukowy język, ale w tym przypadku było inaczej. Miałam wrażenie,że siedzę sobie z autorską przy kawie i rozmawiam na temat, któremu poświęcony jest poradnik. Lubię tego typu lektury,które udostępniają nam widzę, ale w sposób bardzo dostępny dla czytelnika.

Choć książka zyskała w moich oczach,to nie obejdzie się i bez wad. A wadami były dla mnie porady dla kobiet o wysokiej wrażliwości. Jakoś nie do końca do mnie trafiały. Ale to już raczej sparwa osobista, dlatego nie zniechęcam, a wręcz zachęcam wszystkie kobiety, które czują zbyt mocno.

• Poradniki
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Jak być silną i wysoko wrażliwą. Kiedy kobieta czuje za mocno