Norwegia. #Travel&Style. Wydanie 1

Okładka książki Norwegia. #Travel&Style. Wydanie 1 Katarzyna Byrtek, Peter Zralek
Okładka książki Norwegia. #Travel&Style. Wydanie 1
Katarzyna ByrtekPeter Zralek Wydawnictwo: Bezdroża turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Bezdroża
2020-09-18
2020-09-18

Na pierwszy rzut oka Norwegia wydaje się kompletnie „nieurlopowym” miejscem, jednak coraz więcej osób wybiera ten kierunek i są oni zafascynowani tym krajem. Co oferuje turystom zimny skraj Europy? Jak przekonałam się dzięki przewodnikowi z serii „Travel & style” od wydawnictwa Bezdroża bardzo dużo.

Majestatyczne fiordy, przepiękne punkty widokowe, oryginalna flora i fauna, piękne plaże idealne do spacerów, dzikie jaskinie, ale też wspaniałe dziedzictwo kulturowe (kto z nas nie słyszał o Wikingach),które Norwedzy potrafią wyeksponować – to wszystko przyciąga ciekawskich turystów.

Autorzy przewodnika próbują wykazać, ze Norwegia to miejsce dla każdego. Że coś dla siebie znajdą w niej miłośnicy sportu, wędrowania, architektury, pięknych widoków, ale też amatorzy „gastroturystki”, a nawet rodziny z dziećmi. Co prawda na pierwszy plan wysuwają się walory przyrodnicze czy tez zabytki – i chyba amatorzy tego typu atrakcji najwięcej znajdą dla siebie – ale faktycznie dzięki tej publikacji każdy będzie mógł zaplanować wyjazd do Norwegii pod swój własny gust.

Na uwagę zasługuje konstrukcja przewodnika. Norwegia została opisana regionami. Kierujemy się od Oslo ku północy skręcając delikatnie na wschód i zaglądając w bardzie i mniej znane zakamarki kraju. W ramach poszczególnych regionów zaznaczono kolorami rożnego typu atrakcje, jakie te oferują. Przykładowo brązowy kolor odpowiada działowi kultura, zielony przyrodzie, a czerwony kulinariom. Dzięki temu szybko odnajdziemy te obiekty, które najbardziej nam odpowiadają. W przewodniku znajdziemy również gros bezcennych informacji praktycznych oraz cudowne zdjęcia. Kiedy na nie spojrzymy będziemy chcieli zobaczyć to co przedstawiają na żywo.

Mieliście już okazję zwiedzać Norwegię? A może dopiero planujecie, albo zastanawiacie się czy wato? Tego typu publikacje są bardzo pomocne przy podjęciu decyzji. Czasami człowiek nawet nie przypuszcza, że dany region oferuje coś, co może nam się spodobać. Dlatego kupujcie, pożyczajcie przewodniki, przeglądajcie je i zwiedzajcie z nimi świat.

Majestatyczne fiordy, przepiękne punkty widokowe, oryginalna flora i...

Podróże to styl życia - takie motto przyświeca obecnie wielu podróżnikom. Mam tu na myśli osoby, które wyjeżdżają w celu poznania nowych miejsc, poznania mieszkańców danego kraju, ich zwyczajów, poglądów i codziennego życia.
Uwielbiam takie podróże, przemieszczanie się z miejsca na miejsce, zwiedzanie nieoczywistych miasteczek i wsi, podglądanie ich mieszkańców, unikanie zatłoczonych przez turystów miejsc.
Mam chrapkę na coraz więcej, w głowie układają się plany na coraz dalsze wyprawy. Jednym z nich jest północ Europy, te zimne, nieskażone komercją tereny, dzika przyroda,
Dlatego, gdy zobaczyłam książkę "Norwegia" z serii travel&style od razu oczy mi się zaświeciły.
Książkę dosłownie pochłonęłam.
To nie jest zwykły przewodnik, który opowiada o miejscach, które warto zobaczyć - takich jest całe mnóstwo.
To książka opisującą całą Norwegię, zarówno jej historię, krajobrazy, przyrodę, kulturę, kuchnię oraz mieszkańców.
Czytając, nie raz odrywałam się od książki i mówiłam mężowi o kolejnych ciekawostkach, o których właśnie się dowiedziałam.
Dla nas, Polaków, wydaje się nie do pojęcia, że Norwegowie są jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie a panuje tu nieprawdopodobna inwigilacja - roczny dochód oraz wartość majątku każdego mieszkańca Norwegii są dostępne publicznie dla każdego mieszkańca, to jeden z najdroższych krajów Europy (w książce kilkukrotnie ten temat był poruszany, więc musi być naprawdę drogo) a alkohol jest sprzedawany tylko w sklepach państwowych i tylko w określonych godzinach...
Z książki dowiadujemy się też o znanych Norwegach (m.in. pisarzach),o trollach, rybach, psich zaprzęgach, zorzy polarnej, lodowych hotelach, wodnym safari, fiordach i wielu, wielu innych fascynujących rzeczach.
Dodatkowo niesamowite fotografie zachęcają do bliższego poznania tego szczęśliwego kraju.
Ale myślę, że książka ta jest również dla osób, które nie planują wyjazdu do tego kraju, a jedynie chcą się dowiedzieć o nim więcej.
My, Polacy, powinniśmy się czasem pochylić nad własnym życiem, zastanowić, czy aby nie za dużo narzekamy, czy nie musimy zacząć cieszyć się z drobnych rzeczy, więcej się uśmiechać, być dla siebie i dla innych milszym.
Polecam serdecznie.

Norwegia - kraina fiordów. Zachwyca surowością, ale jednocześnie majestatycznością przyrody. Czy wiedzieliście, że to właśnie tu znajduje się najwyższy klif morski w Europie - Hornelen, którego wysokość to aż 860m ?

Norwegia kusi i ma mnóstwo do zaoferowania.
1. Kuchnia to symfonia smaków dla przede wszystkim miłośników ryb. Nigdzie na świecie łosoś nie smakuje aż tak dobrze jak w Norwegii.
2. Bogata historia oraz pasjonujące mity nordyckie.
3. Ciekawe miasta
4. Wyjątkowa flora i fauna

W stosie przewodników w księgarniach znaleźć ten wyjątkowy i wartościowy to nie lada wyzwanie. Powyższy przewodnik to mam wrażenie najlepszy przewodnik jaki trzymałam w rękach.
-> Logicznie podzielone rozdziały. Skrupulatnie opisany każdy skrawek i zakątek Norwegii. Dołączone mapki, ilustracje oraz dobrej jakości zdjęcia. Zaznaczone ciekawostki oraz czego absolutnie nie można pominąć. Porady gdzie zabrać dzieci, pójść na ryby lub zobaczyć perełki wpisane na listę UNESCO. Zaznajomienie z kulturą, ludźmi oraz receptą na szczęście Norwegów. Opisanie zorzy polarnej. Psie zaprzęgi i wiele, wiele innych o których nawet nam się nie śniło.

Na końcu również znajdziecie standardowy rozdział z wiedzą w pigułce.

Za kilka lat planujemy zrobić trip camperem po Norwegii. Z tym przewodnikom stworzę niesamowitą trasę, a wieczory umilę rodzince ciekawostkami na temat tego wyjątkowego kraju.

Norwegia kusi i ma mnóstwo do zaoferowania.

Dodaj cytat z książki Norwegia. #Travel&Style. Wydanie 1