Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju

Okładka książki Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Okładka książki Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju
René GoscinnyJean-Jacques Sempé Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju
Znak emotikon
2020-11-12
2020-11-12
Barbara Grzegorzewska
literatura dzieci mikołajek opowiadania goscinny sempe kolekcja psoty wybryki

Okładka książki Mikołajek. Ale się uśmialiśmy! René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Mikołajek. Ale... René Goscinny, Jean...
Okładka książki Mikołajek. Pierwsze historie René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Mikołajek. Pie... René Goscinny, Jean...
Okładka książki Wielka księga Mikołajka René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Wielka księga ... René Goscinny, Jean...

Świetna ksiazka

Świetna ksiazka

Jak zwykle ogromna porcja humoru oraz nietuzinkowych sytuacji. Goscinny ma rewelacyjny dar opowiadania historii w sposób, którym potrafi rozbawić do łez nie tylko dzieci 😅

Kochany Święty Mikołaju to historie nie tylko o świętach, choć nie zabrakło tej o przygotowaniach, choince i katastrofalnych w skutkach próbach ubierania świątecznego drzewka 🎄 Inne historie dotyczą oczywiście kolegów Mikołajka oraz sąsiada Bledurt.

Jak zawsze, warto i gorąco polecam!

#441 - Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju - Jean-Jacques Sempe - Wydawnictwo Znak Emotikon

#1/52/2021

Nowy Rok rozpoczynam recenzją bajki, aby był on cały bajkowy.

Mam do tej serii ogromny sentyment, gdyż książki o Mikołajku czzytałam także ze starszą córką.

Książka ma 160 stron, ale jest małego formatu i ma twardą okładkę. Swoją premierę miała dnia 12.11.2020 roku.

Zawiera ona dziewięć opowiadań z życia tytułowego Mikołajka. Tak jak w każdej książce o nim, także tutaj pełno jest psot, żartów i wybryków, co oznacza dużo śmiechu dla czytelnika.

Święta u Mikołaja to nasze ulubione opowiadanie z tej książki.

Dziękuję za książkę Wydawnictwo Znak Emotikon.

#1/52/2021

Nowy Rok rozpoczynam recenzją bajki, aby był on cały bajkowy.

Czy Mikołajka trzeba komuś przedstawiać? Ten niezwykle zabawny chłopiec i jego przygody po raz kolejny wywołały uśmiech na mojej twarzy. W końcu seria książek napisanych przez René Goscinny'ego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempégo budzi zachwyt odbiorców, bez względu na wiek, już od wielu lat.
Tym razem mamy wybór 9 opowiadań z życia chłopca. Pierwsze dwa dotyczą świąt Bożego Narodzenia - świetna okazja do przedłużenia świątecznego klimatu, a pozostałe to przygody Mikołajka i jego przyjaciół (Kleofasa, Alcesta, Gotfryda, Euzebiusza i Ananiasza). Oczywiście, jak to u Mikołajka nie mogło się obyć bez psot, gagów i wybryków.
Chłopiec uprzedzony przez Tatę, że w tym roku Gwiazdor miał dużo wydatków, długo zastanawia się nad podarkami. Pisząc list pamięta o wszystkich mu najbliższych ( o nauczycielu także - i prosi o odpowiedzi do testów – bo czy dla nauczyciela nie ma większej przyjemności niż stawianie dobrych stopni swoim uczniom? ;)). Z ubraniem choinki również nie jest łatwo. Trzeba nie lada pomysłowości, by ubrać drzewko w bombki, które zostały po niefortunnym upadku ze schodów. A to dopiero początek ... bo czekają na nas kolejne strony przepełnione humorem i zabawnymi perypetiami.
Lekturę tej książki polecam nie tylko dzieciom. Myślę, że także (a może przede wszystkim?) dorośli spojrzą inaczej na codzienne sytuacje, widziane oczami dziecka. Być może czytanie tych historyjek pozwoli nieco ochłonąć tym co żyją w pośpiechu lub pomóc obiektywnie spojrzeć na dzieci, szczególnie w tych dla nas nieszczególnych czasach.... Będzie to też świetna okazja do wspomnień „bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej”!
Książka jest wzbogacona także o biografie "ojców" Mikołajka - René Goscinny'ego i Jean-Jacques'a Sempégo bogate w wiele ciekawostek z życia tych osób.

Tym razem mamy wybór 9 opowiadań z życia chłopca. Pierwsze dwa...

„Mikołajek. Kochany święty Mikołaju” to książka, która przedłuży nam świąteczną atmosferę i sprawi, że nawet w najbardziej ponury dzień szeroko się uśmiechniemy. Pozycja ta stanowi zbiór przygód Mikołajka, które ze względu na swoją ponadczasowość, bawią kolejne pokolenia (sama śmiałam się przy nich jako dziecko, a dziś podczas czytania moim pociechom). Ponadto Mikołajek jako bystry obserwator, na sposób dziecięcy, a więc jednocześnie zabawny i celny, opisuje otaczającą go rzeczywistość, zarówno szkolną, rodzinną, jak i koleżeńską – od przygotowań świątecznych w domu rodzinnym, aż po zabawy z kolegami, które często kończą się nie najlepiej dla Mikołajka i jego przyjaciół. Należy również pamiętać, że autor serii przygód głównego bohatera tworzył swoje opowiadania głównie w latach 50’ i 60’ XX wieku (Mikołajek początkowo był bohaterem krótkich komiksów),które znacznie odbiegają od obecnych czasów, np. w kwestiach dotyczących wychowania i kształcenia dzieci, czy też relacjach panujących w rodzinach. W związku z tym w treści historyjek pojawiają się takie fragmenty, które mogą wymagać przybliżenia ich młodszym czytelnikom. Ale mimo upływu czasu, zmieniającej się rzeczywistości jedno jest pewne, a zarazem wspaniałe – Mikołajek zawsze będzie dzieckiem, którego przygody będą fascynować, zarówno dorosłych, jak i dzieci!

Myślę, że Mikołajka nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten zabawny i sympatyczny chłopiec zaskarbił sobie moje pozytywne uczucia już po lekturze pierwszej części dawno, dawno temu. Ta niepozorna z wyglądu książeczka potrafi wywołać uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. Seria książek napisanych przez René Goscinny'ego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempégo w niezwykle ujmujący sposób pokazuje świat widziany oczami dziecka. Przy czym pomysły tego dziecka budzą ogólny podziw i zachwyt odbiorcy bez względu na wiek…

Tym razem autor zaproponował nam 9 opowiadań z życia chłopaka, jego rodziny i przyjaciół. Pierwsze dwa opowiadania dotyczą świąt Bożego Narodzenia, a pozostałe są przygodami całej ekipy w której znajdują się znani chyba wszystkim czytelnikom: Kleofas, Alcest, Gotfryd, Euzebiusz i Ananiasz. Oczywiście jak to u Mikołajka zwykle bywa nie obyło się bez strat i ogólnego rozgardiaszu. Samo pojęcie choinki w domu wiązało się z dziurami w ścianie, mnóstwem zbitych ozdób i z przepalonymi bezpiecznikami. Z kolei wizyta w salonie fryzjerskim zakończyła się wieloma niezapomnianymi wrażeniami – pamiętnymi zwłaszcza dla pracowników salonu. A to dopiero początek J

Lekturę tej książki polecam nie tylko dzieciom, dorośli zapewne z uśmiechem na twarzy będą czytać kolejne przygody Mikołajka. A może niejeden dorosły przypomni sobie dziecięce lata - „bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej”.

A może dla kogoś przygody Mikołajka staną się jeszcze inspiracją na prezent pod choinkę??

Czytam moim córkom 5 i 8 lat. Uwielbiamy przygody Mikołajka i czekamy na więcej tłumaczeń na polski.

Fajna książka, nie tylko dla dzieci

Fajna książka, nie tylko dla dzieci

Rewelacyjna książka!! Śmieszna, ale i do namysłu. No i sami zaczynamy wspominać przygody szkolne. Do czytania bez ograniczeń wiekowych!!

Śmieszna, jak zresztą większość książek o Mikołajku.

Śmieszna, jak zresztą większość książek o Mikołajku.

• Współpraca recenzencka
  • Ulubione (przed 2023 rokiem (niekompletne))
  • Chce mieć!
  • Przeczytane w 2020 roku