Okładka książki Zabawy i ćwiczenia na cały rok. Propozycje do pracy z dziećmi młodszymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska
Anna FranczykKatarzyna Krajewska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Oficyna Wydawnicza Impuls
2019-01-01
2019-01-01
zabawa ćwiczenia gry

Okładka książki Wybrane narzędzia do programu psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska
Wybrane narzęd... Anna Franczyk, Kata...
Okładka książki Program psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska
Program psycho... Anna Franczyk, Kata...
Zabawy i ćwicz... Anna Franczyk, Kata...
Okładka książki Skarbiec nauczyciela-terapeuty (na bazie własnych doświadczeń z pracy terapeutycznej) Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska
Skarbiec naucz... Anna Franczyk, Kata...

Będąc, obserwatorem różnego rodzaju zabaw dydaktycznych wykonywanych przez dzieci specjalnej troski uczęszczających na co dzień na zajęcia w przedszkolu zwracamy u nich szczególną uwagę na to, czy potrafią one współpracować ze swoimi rówieśnikami oraz nauczycielem.

Nie ukrywam tego faktu, że nie jest to takie proste zadanie pełnić funkcję obserwatora, gdyż musimy być bardzo czujni na zachowania dzieci oraz reagować i zwracać uwagę na to, co mówią, czy poprawnie wykonują, polecenia nauczyciela mając na względzie ich ciągły rozwój, który ulega nagłym zmianom pozytywnym lub negatywnym.

Z autorkami książki pt. ''Zabawy i ćwiczenia na cały rok. Propozycje do pracy z dziećmi młodszymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych'' Panią Anną Franczyk oraz Katarzyną Krajewską miałam okazję poznać je podczas przeczytania ich wcześniejszej publikacji.

Książka ta składa się z przedstawionych czterech obszarów pracy terapeutyczno - stymulacyjnej opracowanych uwzględniając zawodowe doświadczenie w pracy autorek.

Chciałam podkreślić to, że bardzo mocną stroną stanowi w tej książce wstęp, w którym dokładnie zostało w niej wyjaśnione, co przyczyniło się do jej powstania.

Autorki zaznaczają istotną rolę nauczyciela oraz podkreślają to, co jest najważniejsze w pedagogice ogólnej, a i również co przyczynia się do realizacji pedagogiki specjalnej. Mam tu na myśli występujące zasady takie jak: zasada aktywności, zasada samodzielności, zasada akceptacji.

Aspektem, który przykuł, moją szczególną uwagę w tej książce jest to, że potrafią się one podzielić się i wyjaśnić na podstawie własnych zawodowych doświadczeń refleksje, jak wygląda codzienna praca na bieżąco z punktu widzenia pedagoga specjalnego, jak i terapeuty.

Książka ta obrazuje nam, jak ważna jest praca i obserwacja z dziećmi specjalnej troski uczęszczających na co dzień na zajęcia w przedszkolu, aby ono czuło się bezpiecznie, ale i również podejmowało ono próby zaangażowania się w przygotowane przez nauczyciela zabawy, by móc je lepiej poznać na podstawie wykonywanych przez nie ćwiczeniach manualnych bądź zabawach ruchowych.

Elementem dodatkowym zamieszczonym w obszarze czwartym są: Scenariusz zajęcia dydaktyczno - terapeutycznego oraz Gra dydaktyczna '' Podróże małe i duże''.

Oficynie Wydawniczej ''Impuls'' dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pań Anny Franczyk, Katarzyny Krajewskiej pt. ''Zabawy i ćwiczenia na cały rok. Propozycje do pracy z dziećmi młodszymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych''.

Polecam przeczytać tę książkę.

• Oficyna Wydawnicza "Impuls"
  • Do pracy
  • Podarowana książka do recenzji od Wydawnictwa