Konrad Wallenrod

Okładka książki Konrad Wallenrod
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Seria: Lektury dla szkół licealnych klasyka
klasyka
Lektury dla szkół licealnych
Firma Księgarska Olesiejuk
2012-01-01
2012-01-01

więcej Więcej

Po "Konrada Wallenroda" sięgnąłem po to, by sobie przypomnieć tą makiawelistyczną przypowieść poetycką. Podobała mi się ona, tak jak kiedyś. Dzieło to ma swój urok - synkretyzm gatunków i odwołania do “Księcia” Machiavellego i dzieł Schillera. Sama historia mogłaby posłużyć za historię filmową.

Zauważyłem pewien dysonans pomiędzy tym, co jest opisane w dziale, a tym co...

Konrad Wallenrod jest powieścią poetycką. Fabuła niezwykle ciekawa, a narracja rymowana świadczy o wybitnym talencie autora. Przeczytałem w jeden wieczór. Ponadto dzieło to nie jest pozbawione przekazu i głębi. Dla mnie była to ważna książka, dzięki której zmieniłem nastawienie do twórczości Adama Mickiewicza.

Boli mnie fakt, że większość ocen pochodzi od uczniów, którym,...

Entuzjazm dotyczy zarówno samego utworu, jak i wstępu Stefana Chwina (BN I/72 - odnotowuję, bo na LC nie ma tego wydania).

Pomimo faktu, że lubię rapsy, poezja jako taka słabo mnie interesuje. W szkole czytałęm większość lektur pod warunkiem, że nie były to poematy.
"Dziś sam jestem dziadkiem, i cóż innego mógłbym" spróbować, jak nie właśnie jakąś poezję, tym bardziej, że jest w kanonie lektur kształtujących naszą tożsamość, a okazja się nadarzyła, gdy, przechodząc obok publicznej biblioteki,...

Książka to krótka opowieść, którą przeczytałam jako lekturę szkolną.

Mickiewicz opowiada historię, która dzieje się w średniowiecznej Litwie zagrożonej atakiem Krzyżaków. W zakonie pod opieką litewskiego wajdeloty - śpiewaka i poety - Halbana wychowuje się Alf - młody mściciel. Mężczyzna rezygnuje z osobistego szczęścia i miłości do pięknej żony, by ratować swój kraj. Pod...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Konrad Wallenrod... Króciutka książeczka, tworząca naszą tożsamość Polską. Spoko, fajnie jak się na nią spojrzy tak bardziej socjologicznie. Jako czytadło takie o.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Kolejny utwór Mickiewicza jako lektura szkolna. Książka napisana dość trudnym i niezrozumiałym językiem. Fabuła jest pomieszana i niechronologiczna, co utrudnia rozumienie treści. Gdyby budowa utworu była inna, fabuła mogłaby bardziej zainteresować czytelnika. Zdecydowanie lektura do której nie chcę wracać.

Jak to Litwin przechytrzył Krzyżaka (nie, nie pająka).

Urzekła mnie konstrukcja fabularna i tajemnica, którą przemyka koło czytelnika w każdej części, ale dopiero na końcu się objawia w pełni.

Bardzo podobał mi się zwrot akcji na końcu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

13 644
    1 327