Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944–2019

Okładka książki Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944–2019 Janusz Górski
Okładka książki Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944–2019
Janusz Górski Wydawnictwo: Karakter albumy
412 str. 6 godz. 52 min.
Kategoria:
albumy
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2020-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-25
Liczba stron:
412
Czas czytania
6 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366147447
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1956
1154

Na półkach: , ,

Mam z tą pozycją kilka problemów. Momentami jest zbyt przegadana - Górski poświęca samemu ustaleniu definicji okładki literniczej i typograficznej dobre sto stron (trzeba powiedzieć, że bez sukcesów),momentami zaś ma się wrażenie, że idzie na skróty (niektóre bardziej zawiłe terminy powiązane z żargonem branży trzeba sobie samemu googlować). Serce cieszy się, że tyle miejsca autor poświęca dokładnemu określeniu, bo każdy, kto się tematem interesuje, wie, że to pojęcie niezwykle szerokie, ale nie zdziwię się, jeśli dla wielu laików okaże się to zbytnio zawiłe.

Problemem są dla mnie także rozmowy z wybranymi projektantami - mam wrażenie, że Górski nie dopuścił do głosu swoich rozmówców, że udziela im lekcji historii, a nie prowadzi z nimi rozmowę. Wywiady idą dodatkowo dziwnym torem, tak że pod koniec człowiek zastanawia się, jaki właściwie był ich cel (ani to rozmowa o pracy, ani to o doświadczeniu, dziwnie to jakoś idzie).

Praca jednakże ta - choć niezwykle subiektywna, do czego wielokrotnie przyznaje się Górski - jest ewenementem, jeśli chodzi o Polskę, pracą przełomową, która może pozwoli czy otworzy drogę dalszym pracom. I na to trzeba liczyć.

Mam z tą pozycją kilka problemów. Momentami jest zbyt przegadana - Górski poświęca samemu ustaleniu definicji okładki literniczej i typograficznej dobre sto stron (trzeba powiedzieć, że bez sukcesów),momentami zaś ma się wrażenie, że idzie na skróty (niektóre bardziej zawiłe terminy powiązane z żargonem branży trzeba sobie samemu googlować). Serce cieszy się, że tyle...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
10

Na półkach:

Jest mi niezmiernie miło, że mogę być tutaj pierwszą pisemną opinią o tej książce, ale niestety nic szczególnego o niej nie napiszę. Jak zostało wspomniane na końcu – jest to tak naprawdę pierwsza, tak wyczerpująca książka na temat polskich okładek, obwolut, liternictwa, typografii. Z jednej strony lektura bardzo szybka, z drugiej strony nie do końca. Ta książka to nie ściany tekstu, to wnikliwa lektura i analiza samych zdjęć, które autor ze szczególną uwagą wybierał i opisał. Niesamowicie dobrym są definicje umieszczone na samym początku, bardzo jasne, bardzo potrzebne. Tak naprawdę ciężko i po tej lekturze jest mi odpowiedzieć na pytanie czym jest szata graficzna i tego raczej się dokładnie nigdy nie dowiemy. Dużo zależy od subiektywnego spojrzenia autora na poruszane kwestie, można dopasować je do własnych preferencji – może właśnie to w tym wszystkim jest takie cudowne?

Jest mi niezmiernie miło, że mogę być tutaj pierwszą pisemną opinią o tej książce, ale niestety nic szczególnego o niej nie napiszę. Jak zostało wspomniane na końcu – jest to tak naprawdę pierwsza, tak wyczerpująca książka na temat polskich okładek, obwolut, liternictwa, typografii. Z jednej strony lektura bardzo szybka, z drugiej strony nie do końca. Ta książka to nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    74
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    9
  • Teraz czytam
    2
  • Grafika
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Typografia
    2
  • Sztuka, sztuczka, sztukateria
    1
  • Chce przeczytać (i mam)
    1
  • Projektowanie graficzne
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także