WARSZAWA Opowieść o gotyckim mieście. TOM I Rezydencja książąt mazowieckich

Przede wszystkim książka pomimo tematu, którym nie każdy może się interesować, jest napisana lekkim językiem. Każdy, ale to każdy, kto przeczyta opowieść o gotyckim mieście, już nie spojrzy na zamek z tej samej perspektywy co wcześniej !

Polecam w 100%

Polecam w 100%

"Warszawa. Opowieść o gotyckim mieście" Marcina Rafała Kudłacika, czyli bardzo przyjemna podróż w czasie

"Warszawa. Opowieść o gotyckim mieście" Marcina Rafała Kudłacika to pierwsza w cyklu czterech mini-kompendiów napisanych przez przewodnika po Warszawie, zatem przez osobę, która zna wszystkie miejsca, które - z punktu widzenia historii stolicy - warto zobaczyć. Można by powiedzieć zatem, że to przewodnik napisany przez przewodnika. W tomie pierwszym opowieści autor prowadzi nas zaułkami miasta, które było siedzibą książąt mazowieckich. Przyglądamy się warszawskiemu gotykowi

Zawód twórcy książki widać w języku. To ładna polszczyzna, gawędziarska, płynie jak nurt Wisły i czasem się pieni, czasem się burzy i skręca, ale nie nudzi. Jeśli będziecie mieć tę książkę w ręku zróbcie pewien eksperyment: zacznijcie ją czytać na głos. Usłyszycie tę erudycyjną melodię języka właściwą ludziom, którzy sporo mówią i którzy lubią to, o czym opowiadają.
Może nie jest to najłatwiejszy styl przy pierwszym spotkaniu, zwłaszcza, gdy spodziewacie się (jak ja) suchego opracowania naukowego, ale po dwóch - trzech stronach książka Was chwyci i - mam szczerą nadzieję - zachwyci.

Pierwsza część "Warszawy. Opowieści o gotyckim mieście" Marcina Rafała Kudłacika, to rys historyczny osadnictwa warszawskiego. Brzmi to paskudnie, wiem! Ale to moje słowa, nie autora:) Autor po prostu zabiera nas na Bródno, Solec, Kamionek i pokazuje (są zdjęcia!) jak zaczynało się osadnictwo. Tu wioska, tu gród, tu bród i magazyny. Dobrze napisana, krótka, treściwa i potrzebna.

Kolejna część to opis zmian samej siedziby książęcej

Owszem, nie była to skromna chata, nawet na początku, ale jednak nie był to zamek, który znamy dziś. Więc jak doszło to tego, że mamy zamek na Placu Zamkowym? Od razu powstał w tym kształcie? Jeśli nie, to jak do tego doszło?
Marcin Rafał Kudłacik prowadzi nas krok po kroku, opisując zmiany, nadbudowy, katastrofy budowlane itp. Jeśli macie mało czasu - tę część możecie odłożyć na później, kiedy już zrobicie spacer śladami gotyku, którego śladami prowadzi nas autor w rozdziale trzecim.

To piękna część książki. Nie dość, że mamy trasę zwiedzania, z mapkami, zdjęciami i ich szczegółowymi opisami, to jeszcze mamy anegdotki, które sprawiają, że zwiedzanie jest po postu ciekawsze. Dużo wiedzy, dużo szczegółów, trasa bardzo ciekawa, nawet jeśli zwiedza się tylko to, co nad ziemią i powszechnie dostępne.

Ostatnie części książki to rzut oka na genealogię Piastów mazowieckich oraz na Syrenkę, która nie była tak dorodną dziewoją jak na zdjęciu poniżej. O nie...

Wszędzie znajdziecie anegdoty historyczne, wydobyte z tekstu książki, oznaczone specjalnie, dodające kolorytu. Fajna rzecz!

Co warto podkreślić szczególnie na plus?
Rzetelność przygotowania książki - fakty, fakty, fakty. Jeśli autor podaje hipotezę, która nie cieszy się powszechną akceptacją w świecie naukowym, pisze to i podaje inne hipotezy.
Przypisy - porządne, zgromadzone na końcu książki, idealny start do dalszej eksploracji
Mapki, plany i szkice sytuacyjne - pozwalają dobrze się zakotwiczyć w rzeczywistości i obecnej geografii
Zdjęcia - autor umieścił w książce mnóstwo zdjęć, tak że nawet nie spacerując po miejscach, o których pisze, widzimy, co ma na myśli, co nam pokazuje.
Słowniczek - nie każdy siedzi w historii, wiele słów wyszło z użycia, żeby pomoc czytelnikowi autor uzupełnił "Warszawę. Opowieść o gotyckim mieście" w słownik.

Czy książka ma wady?

Tak! Jest za ciężka. Wydano ją pięknie, na kredowym papierze, ale - mimo iż jest to cienka pozycja - swoje waży. Nie przeszkadza to w odbiorze oczywiście.

Jeśli wybieracie się do Warszawy, teraz lub w spokojniejszym czasie, to pomyślcie, może warto pospacerować po Starym Mieście z "Warszawa. Opowieść o gotyckim mieście" Marcina Rafała Kudłacika?

Książkę Marcina Rafała Kudłacika "Warszawa Opowieść o gotyckim mieście" przeczytałam jednym tchem. Jej lektura była dla mnie, przewodniczki warszawskiej, nie tylko niezwykle cenna ale też bardzo ciekawa.
Autor, kolega po fachu, w przystępny i interesujący sposób opowiada o początkach naszego miasta i jego najstarszej architekturze. Prowadzi czytelnika przez zakamarki Starej Warszawy i podziemia Zamku Królewskiego, pokazując to, co zostało z najdawniejszych, średniowiecznych czasów.
Autor dokonuje też w przejrzysty sposób rekonstrukcji dawnej siedziby książąt mazowieckich, przedstawiając krok po kroku jej rozwój i zmiany jakie zachodziły w zabudowie. Było to niewątpliwie trudne wyzwanie ponieważ niewiele wiemy o początkach naszego miasta. Marcin poradził z sobie z tym tematem wspaniale. Jego opowieść jest bogato ilustrowana świetnie opisanymi mapkami i licznymi doskonałymi zdjęciami.
Historyczna opowieść przeplatana jest wieloma ciekawostkami i anegdotami, co dodaje książce trochę pikanterii i sprawia, że czyta się ją łatwo, lekko i przyjemnie!!!

"WARSZAWA Opowieść o gotyckim mieście" Rafała Marcina Kudłacika gorąco polecam, a sama z niecierpliwością czekam na kolejne tomy :)

Tom I opowieści o gotyckim mieście - Warszawie, jest zdecydowanie taką pozycją, którą śmiało można polecić każdemu, niezależnie od upodobań literackich i stanu wiedzy na temat historii stolicy. To niezwykła gawęda przewodnika z pasją, okraszona wyjątkowym poczuciem humoru, wieloma ciekawostkami na temat stolicy i samej "Rezydencji książąt mazowieckich", a także unikalnymi fotografiami autorstwa Marcina.
Autor nawiązuje kontakt z czytelnikiem, zwracając się bezpośrednio do niego, przez co tworzy wyjątkową interakcje 🙂
Dzięki tej książce, zupełnie w inny sposób patrzę na tę wyjątkową budowlę jaką jest ZAMEK KRÓLEWSKI i całkowicie zapomniałem, że to niestety tylko replika.
Polecam książkę z czystym sumieniem!
Z Marcinem nie będziecie się nudzić 🙂
Czekam na więcej ☺️

Książę Lisioł I

Po nieudanej próbie zostanie średniowieczną kobietą, Lisioł postanowił spróbować sił jako średniowieczny książę. Jak jednak wiadomo książę bez siedziby to książę niewart książki, dlatego Lisioł postanowił poszukać dla siebie odpowiedniego zamku. Tutaj przybył mu z pomocą autor książki "Warszawa. Opowieść o gotyckim mieście". Lisioł wsadził swój ciekawski nosek głęboko w kartki i stwierdził, że zostanie księciem mazowieckim! Upatrzył sobie piękną skarpę przy Wiśle, stwierdzając, że tutaj będzie jego gród jazdowski. Ledwo się usadził, gdy odwiedził go książę ruski Ostafa i sprawdził łatwopalność grodu. Była duża. W sumie książę płocki, Bolesław II z linii książąt mazowieckich, nie był w tej kwestii lepszy, co potwierdza zdanie, że z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciach. Nie mówiąc już o tym, że gdy Lisioł zdecydował się zamienić swoją siedzibę na murowaną, zaczęło padać! Tak mu podmyło jego piękny cypelek, na którym stała lisia siedziba, że buum i połowy siedziby ni ma. Razem z drzwiami do toalety, którą Lisioł właśnie wygrzewał z gazetą w łapkach. Jak pech to pech. Trzeba było wziąć młotek i przemyśleć sprawę dogłębnie. Nie będąc dobrym w nazwach, Lisioł postawił sobie Dom Wielki, potem dodał też Dom Mniejszy, dla równowagi oczywiście, oraz Szopę Sądową wyposażoną od razu w więzienie, żeby nie trzeba było daleko chodzić. Czas płynął, a Lisiołowi coraz bardziej ten interes śmierdział (i to wcale nie chodziło o Gnojną Górę, która również śmierdziała, ale nie o ten rodzaj smrodu akurat chodziło). W lisiej siedzibie coraz częściej gościły turnieje rycerskie, alkohol i kobiety. Od patrzenia na to nawet Wieża Wielka przemianowała się na Złamaną Wieżę. W dodatku wujek Janusz III stał się jakiś taki mało rozmowny, może dlatego, że ciotka Anna go nie do końca pochowała. Takie tam problemy rodzinno-prawne, jednak Lisioł stwierdził, że może być następny, dlatego zawinął ogon i dał dyla. Jeśli jednak jesteście ciekawi, jak przebiegały perypetię rezydencji książąt mazowieckich, to z pewnością jest to książka dla Was.

Książę Lisioł I

• Podróżnicze