Cudowna podróż

2019-01-01
Katarzyna Kmieć-Krzewniak

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Mistrzowie opowieści. Skandynawska zima Hans Aanrud, Elin Bengtsson, Þórir Bergsson, Minna Canth, Stig Dagerman, Inger Edelfeldt, Karin Erlandsson, Frode Grytten, Viktor Arnar Ingólfsson, Santeri Ivalo, Roy Jacobsen, Jonas Karlsson, Malin Kivelä, Juha-Pekka Koskinen, Selma Lagerlöf, Kim Leine, Óskar Árni Óskarsson, Tiina Raevaara, Ingvild H. Rishøi, Raija Siekkinen, Hjalmar Söderberg, Britta Stenberg, Laila Stien, Tarjei Vesaas, Elin Wägner, Charlotte Weitze
Mistrzowie opo... Hans Aanrud, Elin B...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. Święta, święta... Hans Christian Andersen, Paul Arène, Lucia Berlin, Elizabeth Bowen, Truman Capote, Angela Carter, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, O. Henry, Langston Hughes, Tove Jansson, Selma Lagerlöf, Laurie Lee, Joaquim Maria Machado de Assis, Irène Némirovsky, Frank O’Connor, Grace Paley, Damon Runyon, Saki, Wolfdietrich Schnurre, Dylan Thomas, Mário de Andrade
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...

Super idealna dla dzieci.

Super idealna dla dzieci.

Przeglądając moje książki natrafiłem na "Cudowną podróż". Książkę, która dla mnie jest bardzo ważna - była to moja pierwsza książką, którą dostałem, od której zaczęła się moja przygoda z czytelnictwem i "podwójnym" życiem.
Wróciłem do niej po około 25 latach, tak jak wtedy, tak i teraz wywarła na mnie wielkie wrażenie.
Opowiada losy chłopca - wielkiego nicponia, dziecko, nie szanujące nikogo i niczego, które strasznie traktowało zwierzęta, nie spodziewał się nigdy, że od tych zwierząt będzie uzależniony i to jak będzie je traktował może uratować mu życie. Pokazuje siłę przyjaźni i to, że nawet w najgorszym momencie,jakim się wydaje dana chwila możemy poznać osobę, która zmieni nasze życie na lepsze.
To opowieść o poświęceniu, przyjaźni, oraz poszukiwaniu właściwej drogi (fakt, faktem gdyby nie krasnoludek, to nic by się nie zmieniło i dalej Niels byłby złym ancymonkiem).
Do tego barwne opisy pięknej Szwecji, dodatkowym smaczkiem są przygody Nielsa.
Uważam, że jest to świetna książka na prezent tak i dla najmłodszych jak i tych starszych czytelników, każdy znajdzie coś dla siebie.
Przesłanie jest aktualne na wszystkie czasy, jeżeli będziesz dobry dla innych, inni będą dobrzy dla Ciebie.

Opowiada losy chłopca - wielkiego nicponia, dziecko,...

Czternastoletni chłopiec, Nils, jest bardzo krnąbnym, nieposłusznym i leniwym nastolatkiem. Pewnego dnia za sprawą skrzata, zostaje zamieniony w krasnoludka i na grzbiecie gąsiora Marcina udaje się wraz z dzikimi gęśmi w podróż po Szwecji.
Jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa. Każdy rozdział to swoista perełka literacka. Są tu realistyczne opisy życia narodu szwedzkiego z całego obszaru Szwecji, jak również fantastyczne obrazy krasnoludków, olbrzymów, czy innych baśniowych stworzeń i zdarzeń. W bardzo umiejętny sposób rzeczywistość miesza się z legendą. Cudowne. Polecam nie tylko dzieciom.

Epicka opowieść z mnóstwem przyrodniczych opisów - kojąca.

Epicka opowieść z mnóstwem przyrodniczych opisów - kojąca.

Przeczytane, piękna opowieść o podroży po Szwecji. Żałuję, że moje wydanie nie posiadało mapy. Wtedy lepiej śledziłabym podróż Nielsa.

To była Cudowna Podróż w czasy dzieciństwa :-D

To była Cudowna Podróż w czasy dzieciństwa :-D

Ta książka została napisana jako podręcznik do geografii Szwecji. Zaskoczyłam się, że to w ogóle przetłumaczono. Nic dziwnego, że się wiele osób w komentarzach zanudziła opisami krajobrazów.:)

Historia młodego nicponia, Nilsa Holgerssona, który za to, że obszedł się w bardzo nieuprzejmy sposób ze skrzatem domowym opiekującym się gospodarstwem jego rodziców, został zamieniony w takiego właśnie skrzata. Na dodatek przeganiany przez zwierzęta domowe, które dręczył, przez przypadek dołącza na grzbiecie uciekiniera, białego, domowego gąsiora Marcina, do stada dzikich gęsi lecących do Laponii...

Ile tam przygód! Powieść pełna baśni i legend szwedzkich opowiadanych na przemian z opisami pięknej i dzikiej przyrody krain zimnej północy. Stado razem z Nilsem i Marcinem zwiedza całą Szwecję, a czytelnik jest świadkiem niemal magicznej przemiany głównego bohatera nie tylko na powrót w człowieka, ale także w użytecznego młodzieńca, który będzie dumą i pociechą dla rodziców na przyszłości. I wielkim przyjacielem zwierząt.

Polecam.

PS: Nobel literacki 1909 i jeden z moich ulubionych seriali animowanych czasów dzieciństwa...

Cudowna historia, dzięki której poznamy Szwecję, jej geografię i kulturę dosłownie z lotu ptaka. Niestety przez przypadek zakupiłam wersję okrojonej lektury szkolnej, mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się nadrobić pozostałą część.

Niestety 2 razy poległam i nie przeczytałam do końca.
Kilka lat temu skończyłam ją czytać w połowie.
Nie dawno chciałam przeczytać ją synowi do poduszki i znów niestety poległam mniej więcej w połowie.
Niby ładnie napisana książka, ciekawy pomysł, ale niestety tego typu książki chyba nie są dla mnie.
Za dużo opisów przyrody przez które przysypiałam z książką w dłoni.

Niestety 2 razy poległam i nie przeczytałam do końca.
Kilka lat temu skończyłam ją czytać w połowie.
Za dużo opisów przyrody przez które przysypiałam z książką w dłoni.

• Dzieciństwo
  • Literatura skandynawska
  • Dla dzieci
  • Literatura szwedzka
  • Z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Cudowna podróż