The Song of Achilles

Okładka książki The Song of Achilles Madeline Miller
Okładka książki The Song of Achilles
Madeline Miller Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing literatura obyczajowa, romans
The Song of Achilles
Bloomsbury Publishing
2019-04-10
2019-04-10
achilles patroclus mitologia grecka romans lgbt+
Inne

Wyróżniona opinia i

Pieśń o Achillesie

przeczytanych książek 2317 napisanych opinii 2315

,,Pieśń o Achillesie" autorstwa Madeline Miller to opowieść o życiu jednego z najbardziej znanych greckich bohaterów, Achillesie, opowiedziana przez Patroklosa, który odegra w tej historii ważną rolę. Dodam, że autorka powieści inspirowała się ,,Iliadą" Homera, a nie późniejszymi przekazami ustnymi mitów, co ma wpływ na postrzeganie pewnych wydarzeń.

Achillesa poznajemy jako chłopca budzącego wśród innych podziw i sympatię. Któregoś dnia drogi jego i Patroklosa krzyżują się i od tego momentu są niemal nierozłączni, co nie podoba się matce Achillesa, Tetydzie. W obliczu przepowiedni oraz zbliżającej się wojnie trojańskiej Tetyda pragnie uchronić syna przed losem, jednak czy jej działania mogą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia?

Mit o Achillesie poznałam jeszcze w szkole, w związku z czym znałam bieg wydarzeń i wiedziałam, że zakończenie mnie nie zaskoczy. Z tego powodu w czasie lektury skupiałam się bardziej na emocjach i motywacjach bohaterów oraz na warstwie językowej powieści. Madeline Miller zachwyciła mnie sposobem opisania tej historii - chociaż jest to także zasługa lektora, Filipa Kosiora.

Powieść budzi emocje. O ile na początku byłam zachwycona zachowaniem Achillesa wobec innych, o tyle potem nie mogłam ich zrozumieć, chociaż przyjmuję jego motywację. Na kartach powieści przewijają się imiona znanych greckich postaci, ale najbardziej urzekła mnie postać Bryzejdy i jej niezwykle smutnej historii. Niestety, jak podkreśla autorka powieści, kobiety mieszkające w starożytnej Grecji nie miały łatwego losu. Na szczęście wiele się w tej kwestii zmieniło.

[opinia także na moim Instagramie]

Achillesa poznajemy...

Ciekawa, ale bez szału. Zupełnie nie rozumiem ogólnych zachwytów.

Ciekawa, ale bez szału. Zupełnie nie rozumiem ogólnych zachwytów.

"Pieśń o Achillesie" autorstwa Madeline Miller to wyjątkowe spojrzenie na jedną z najbardziej epickich historii starożytności, które odmalowuje znane wydarzenia wojny trojańskiej w niezwykle osobisty sposób. Ta powieść, będąca debiutem Miller, zaskakuje głębią emocjonalną i świeżością interpretacji, skupiając się na relacji między Achilles'em i Patroklosem.

Miller, która jest znawczynią klasyki, z niesamowitą precyzją i wrażliwością rewitalizuje postacie, które często były przedstawiane w sposób jednowymiarowy. Przez jej pióro Achilles nie jest tylko niezwyciężonym wojownikiem, ale również skomplikowaną postacią, rozdartą pomiędzy obowiązkiem a pragnieniem serca. Patrokles, często marginalizowany w innych adaptacjach, tutaj staje się głosem narracji, przez co historii nadaje się głęboko ludzki wymiar.

Styl pisania Miller jest zarówno poetycki, jak i dostępny. Jej zdolność do budowania intensywnych, emocjonalnie naładowanych scen jest godna podziwu. Opisy bitew są równie sugestywne co momenty spędzone na rozmowach między bohaterami, co sprawia, że książka ma charakter zarówno epicki, jak i intymny.

"Pieśń o Achillesie" to także nowoczesne przemyślenia na temat honoru, miłości, straty i tożsamości, które rezonują z czytelnikiem długo po zakończeniu lektury. Miller udało się stworzyć dzieło, które jest jednocześnie hołdem dla Homera, jak i zupełnie oryginalną opowieścią, której głębia i piękno zapadają w pamięć.

Dla tych, którzy kochają mitologię, ale szukają świeżych interpretacji, jak również dla tych, którzy pragną zanurzyć się w emocjonalnie bogatą opowieść, "Pieśń o Achillesie" jest lekturą obowiązkową.

Miller, która...

Nie wiem jakim cudem za pierwszym podejściem w połowie przerwałam. Nie pamiętałam praktycznie niczego, bo czytając nie potrafiłam się skupić. Dzisiaj wyje, ryczę i łkam, ponieważ – damn, w końcu Iliada "Homera". Niby człowiek wiedział, ale i tak liczyłam, że będzie inaczej.

Tetyda rurą była, ale zakończenie... uwielbiam.

Tetyda rurą była, ale zakończenie... uwielbiam.

Większość zna historię o Achillesie, o wojnie trojańskiej. Na stronach tej powieści ponownie poznajemy przebieg wojny trojańskiej, wkraczamy do starożytnej Grecji, jednak historia nie skupia się tylko i wyłącznie na tym. W tej książce zostaje nam przybliżona bardziej postać Achillesa, którego w pierwszych stronach poznajemy oczami Patroklosa. Między nimi rodzi się bardzo silna więź, przyjaźń, a potem tak silne uczucie, którego sami się nie spodziewali. Powieść o miłości wytrwałości i walce z przeznaczeniem.

Powieść napisana przepięknym językiem. Wspaniałe było to, że poznaliśmy bohaterów z nieco innej strony niż z tej boskiej, którą znamy z innych źródeł. Autorka w przepiękny sposób przedstawiła bohaterów z tej ludzkiej strony, skupiła się na tym by pokazać ich charakter, emocje i uczucia. Było to zaskakujące, piękne i przede wszystkim odświeżające, zupełnie inne. Powieść nawiązuje do mitologii greckiej, jednak bardzo skupia się na uczuciach bohaterów, na walce z przeznaczeniem, na ukazaniu siły i walki z przeznaczeniem. Mimo znajomości zakończenia, praktycznie każdy wie jak to się skończy, to i tak chwyta za serce, wzrusza. Cudownie napisana na nowo, z nieco innej strony historia Achillesa i wojny trojańskiej.

Historia tak dobrze znana, przedstawiona jednak od zupełnie innej strony.
Czytało się ją niezwykle przyjemnie. Zaznaczone przeze mnie fragmenty czy wypowiedzi skutkowały przytłaczającą ilością poprzyklejanych wszędzie zakładek.
Podczas jej lektury wzruszałam się co kilka rozdziałów. Końcowe strony czytałam praktycznie chodząc po pokoju w kółko.
W przepiękny sposób pokazuje dojrzewające uczucie i wszystkie oblicza miłości.
Super pozycja dla fanów mitologii greckiej.

Historia tak dobrze znana, przedstawiona jednak od zupełnie innej strony.
W przepiękny sposób pokazuje...

Dla fanów mitologi greckiej, romansów czy też fantastyki ta powieść jest po prostu idealna. Książka jest świetnie napisana. Opowiada ona o miłości dwóch dorastających (później dorosłych) mężczyzn. Początek może trochę nieciekawy, ale z każdą stroną wciąga coraz bardziej. Przy książce tej trzeba się skupić i wtajemniczyć się w magię i zagadkowość powieści Madeline Miller.

W dzieciństwie uwielbiałem opowieści o wojnie trojańskiej, niestety ta książka jakoś mnie nie wciągnęła...

Według mnie, książka jest serio super. Przedstawienie postaci, historii wojny pod Troją, a także przyjaźni i późniejszego romansu Achillesa i Patroclosa jest absolutnie cudowna. Szczerze polecam 🩷

Piękna historia o miłości nie tak oczywistej jaką możemy spotkać w ówczesnej literaturze.