Srebrne skrzydła (edycja limitowana)

Okładka książki Srebrne skrzydła (edycja limitowana) Camilla Läckberg
Okładka książki Srebrne skrzydła (edycja limitowana)
Camilla Läckberg Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Faye (tom 2) Seria: Thriller psychologiczny kryminał, sensacja, thriller
Faye (tom 2)
Thriller psychologiczny
Vingar av Silver
Czarna Owca
2020-09-16
2020-09-16
Inga Sawicka

Okładka książki Miraż Henrik Fexeus, Camilla Läckberg
Miraż Henrik Fexeus, Cami...
Okładka książki Kult Henrik Fexeus, Camilla Läckberg
Kult Henrik Fexeus, Cami...

Przecież tego nie da się czytać, jakiś harlequin. Mistrzyni kryminału skandynawskiego w tej serii spadła na dno, niestety!

Nudna, odłożyłam po 1/3

Nudna, odłożyłam po 1/3

Przeczytane to szumne słowo wobec tej książki. Nudna, nic nie wnosząca. Jedna z nielicznych pozycji, której nie doczytałam do końca.

Ponownie więcej tu obyczajówki niż tego thrillera. Przez większość czasu nic się nie dzieje i mało uwagi to przyciąga. Najlepsza była końcówka, tam w końcu coś się działo. Nie bardzo chyba ta kontynuacja była potrzebna. Wystarczyłoby dopisać ten początek na koniec tamtej i cała historia zamknięta. To co się dzieje tu dalej już jest mało wiarygodne.

1977

No cóż, każdy kto poznał twórczość Camilli po lekturze tej książki, pewnie dwa razy sprawdzał, czy to na pewno ta Camilla jest autorką. Ano jest. Co nie wyszło?
W zasadzie to książka o kobiecej zemście na mężczyznach. Bohaterka, którą poznaliśmy w pierwszej części, próbuje ratować swoją firmę i robi to z pomocą kobiet. Chce zemścić się na byłym mężu, ale tak naprawdę mści się na wszystkich mężczyznach, którzy w jej życiu spowodowali wiele złego. I nie byłaby to zła książka, gdyby nie jej banalność. Naprawdę ciężko mi uwierzyć, że autorka oddała tej powieści całe swoje serce. Raczej pisała dalsze losy Faye bo musiała.
W tej historii jest za dużo sztucznego feminizmu, za dużo banału, a za mało czasu autorka poświęciła motywacji bohaterów. Za mało jest w nich prawdy, emocji, życia. Czuję sztuczność w ich postępowaniu.
No cóż, zakończyłam przygodę z tą serią z dużym niedosytem.

Duże rozczarowanie. Morderstwo nie może być karą za wyrządzone zło a tak postępuje nasza bohaterka i to od dziecka i oczywiście nie ponosi odpowiedzialności. Wydaje się, że autorka usilnie chce abyśmy ją polubili, rozgrzeszyli i podziwiali za odniesiony sukces. Powieść mocno femistyczna ociekająca seksem, szampanem obleczona w ciuchy od najdroższych projektantów mody, wszystko w sceneri bogactwa i nie wiele ma wspólnego z thrillerem, kryminałem czy sensacją, raczej z kiepskim romansidłem. Daję 4 z sympatii do Autorki

Jakie to bylo zle! Ksiazke czytalam juz z dwa lata temu ale dalej jestem zla na sama mysl.
Kiedys lubilam tworczosc Läckberg ale ostatnie ksiazki to ociekanie feminizmem w narracji facet to najgorsze co moze byc a kobiety sa niesamowicie silne i samowystarczalne.
Przedstawienie przestepstwa jako zaradnosci glownej bohaterki.
Cos strasznego ale budzila we mnie prawdziwe emocje a to sie nie zdaza zbyt czesto dletego tez wyzsza ocena o gwiazdke :)

Przedstawienie przestepstwa jako zaradnosci glownej bohaterki.
Cos strasznego ale budzila we mnie prawdziwe...

Dla mnie niestety spore rozczarowanie po pierwszej części, która mnie wciągnęła. Do tego niezbyt udane tłumaczenie, marny język.

Pierwszą część pochłonęłam, druga jest niestety o wiele gorsza. Faye,kobieta wyzwolona z okowów dominującego męża, ciesząc się odzyskaną swobodą nie zauważa, że ktoś próbuje przejąć jej firmę. Oczywiście jest wątek kryminalny i wspomnienia strasznych przeżyć bohaterki w przeszłości. Wszyscy mężczyźni w czambuł okazują się źli albo głupi (ewentualnie równocześnie źli i głupi oraz opętani chęcią uprawiana seksu),a szlachetne kobiety wznoszą się nad animozje i zgodnie walczą z męską dominacją. Mam wrażenie, że feminizm i niezależność polega na piciu szampana i uprawianiu seksu. Dużo seksu. Nie wiem, czy będę chciała przeczytać trzecią część...

Jaki macie ulubiony zapach?

Po zakończeniu toksycznego związku Faye rozpoczęła nowe życie za granicą. Jej były mąż Jack przebywa w więzieniu, a ona wreszcie może skupić się na rozwoju swojej kariery. Prowadzi firmę kosmetyczną „Revenge”, która coraz lepiej prosperuje – już niedługo jej produkty mają zostać wprowadzone na rynek amerykański. Kobieta już myślała, że najgorsze ma za sobą, tymczasem jej egzystencja ponownie zostaje zagrożona. Ktoś usiłuje przejąć jej firmę więc Faye jest zmuszona powrócić do Sztokholmu, by z pomocą kilku innych kobiet walczyć o uratowanie nie tylko majątku, ale także siebie i swoich najbliższych.

Po pierwszej względnie dobrej części, postanowiłam iść za ciosem i przeczytać kolejną. Miałam nadzieję, że będzie nieco lepsza, a bohaterka trochę dojrzalsza. Niestety, okazuje się, że jest jeszcze gorsza niż pierwsza. Faye stała się jeszcze bardziej chaotyczna. Jej mizoandryczne przekonania wciąż dominują. Z historią w tle znajduje się próba przekazywania przesłań feminizmu – co byłoby ciekawym zabiegiem, gdyby nie nachalność autorki do zawierania tych treści.

Autorka w tej części próbowała zestawić wiele wątków, co w efekcie jest chaotyczne i nieprzekonywujące. Poziom problemów napotykanych przez bohaterów oraz próby ich rozwiązania jest wyidealizowany. Lubię pióro Camilli, ale niestety tu mocno się rozczarowałam.

Jaki macie ulubiony zapach?

• Przeczytane 2020