Dobra pani

Okładka książki Dobra pani Eliza Orzeszkowa
Okładka książki Dobra pani
Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Mała biblioteczka książki i wiedzy klasyka
46 str. 46 min.
klasyka
Mała biblioteczka książki i wiedzy
Dobra pani
Książka i Wiedza
1949-01-01
1949-01-01
46 min.
pozytywizm dobroczynność fałsz krzywda

Jestem pozytywnie zaskoczona tą lekturą. Nie sądziłam, że będzie mi się ją czytało z taką lekkością. Tytułowa bohaterka (niestety moja imienniczka) wzbudziła we mnie złość. Pod płaszczykiem dobroczynności potraktowała niewinne stworzenia (zwierzęta i kilkuletnią dziewczynkę) jak zabawki po czym, gdy się nimi znudziła to rzuciła je w kąt (dosłownie i w przenośni). Serce się krajało podczas czytania przemiany jaka zaszła w Helce po odrzuceniu ze strony "dobrej pani". Pieska i papugi też mi było żal. Zaskoczeniem była dla mnie historia panny Czernickiej. Zachowanie tytułowej bohaterki trąci egoizmem, hipokryzją i nieodpowiedzialnością. Aż mi się cytaty z "Małego Księcia" przypomniały o braniu odpowiedzialności za to, co się oswoiło. Bardzo smutne zakończenie pozostawiające czytelnika z refleksją nad otaczającym światem i m.in. bezczelnością ludzi. Dziwi mnie tak niska ocena książki na LC (który to już raz w przypadku lektur?). Ode mnie 9/10 (a co, trochę tę ocenę podwyższę!).

Ewelina Krzycka to bezdzietna wdowa, która postanawia przyjąć po swój dach pięcioletnią sierotę. Kobieta jest zauroczona ślicznym dzieckiem, ale niestety po kilku latach znudziła się dorastającą Helą i postanawia oddać ją rodzinie mularza.
Orzeszkowa kreśli obraz bogatego mieszczaństwa, które często pod pozorami hojności i filantropii spełnia swoje chwilowe zachcianki.

Jedna z moich ulubionych nowelek.

Jedna z moich ulubionych nowelek.

Audiobook.
Znakomita nowela Orzeszkowej pokazująca dwulicowość.
Główna bohaterka pod maską hojności jeśli chodzi o dobroczynność, ukrywa swoją prawdziwą twarz, łasą na pochlebstwa i wszelki splendor...
Temat którego podjęła się autorka, jest, był i będzie zawsze na czasie ale bardzo mi się podobało jak całą tą historię ubrała w słowa p. Eliza, mistrzowska robota👏
Polecam ♥️

Audiobook.
Znakomita nowela Orzeszkowej pokazująca dwulicowość.
Polecam ♥️

Jedna z lepszych pozytywistycznych nowelek, wystarczająco treściwa by nie pozostawiać uczucia niedosytu jak chociażby "A...B...C...", również Orzeszkowej. Opowiada o osieroconej dziewczynce Heli, którą przygarnia tytułowa dobra pani - Ewelina Krzycka, ze względu na swoją dobroć nazywana świętą. Jednak przedsmak tego co się stanie z Helą mamy już na początku kiedy Krzycka każe służbie zabrać psa, bo już jej się znudził. Po kilku latach bycia rozpieszczaną i Helę spotyka ten sam los. Z bajki opowiadanej przez Czernicką, garderobianą Krzyckiej, dowiadujemy się, że i ona w ten sposób została przygarnięta, by później zostać służącą i krawcową Krzyckiej. Podobny los spotkał i zwierzęta: papugę oraz wspomnianego już psa. Nowelka opowiada o źle pojętej dobroci i filantropii. Krzywicka zaspokaja w ten sposób jedynie własną próżność i czyni krzywdę tym, których przygarnia by porzucić, gdy już jej się znudzą.

Pozytywistyczna, epatująca krzywdą dziecka, nowelka. Tu krzywda opakowana w jedwabne suknie. W dzisiejszych czasach, byłaby to rzeczywistość wykreowana i polukrowana Instagramowymi filtrami, kryjąca bardziej mroczny obraz.

Nie zwróciła mojej szczególnej uwagi, taka średnia

Nie zwróciła mojej szczególnej uwagi, taka średnia

słuszny diss na dobroczynność

słuszny diss na dobroczynność

Przykre jak można zrobić tyle nadziei dziecku, a potem tak bezlitośnie porzucić, pozostawiając posmak przeszłego, wspaniałego życia.

Najlepsza nowela od tej autorki do tej pory.

Najlepsza nowela od tej autorki do tej pory.

• Lektury
  • Klasyka
  • Lektury szkolne

Dodaj cytat z książki Dobra pani