Forrest Gump

Do połowy podobało mi się, ale później książka zboczyła w kierunku Paragrafu 22 i tego było już dla mnie za dużo...

#reklama @zysk_wydawnictwo

O niezwykłym życiu Forresta. Porozmawiajmy.

Specyfika stylu prowadzenia opowieści jest wyjątkowa. Przyznaję, że miałam spory problem z przyzwyczajeniem się do czytania tekstu z błędami, niemniej uważam, że historia Forresta to synonim szczerości.

„Wiem, że je­stem idio­tem i dla­te­go nigdy nie będę miał żad­nej swo­jej filozofii, ale może tylko dla­te­go, że nikt nigdy nie miał czasu, żeby o tym ze mną porozmawiać.”

Nieprzyjemności, jakie spotykały go od najmłodszych lat, łamały serce, szczęśliwe zbiegi okoliczności wywoływały uśmiech. To połączenie przychylności i nieprzychylności losu, porażek i sukcesów, miłości i smutków.

To opowieść o osobie, która w ograniczonym stopniu mogła się sprzeciwiać, bronić i uczestniczyć w życiu towarzyskim. Niesprawiedliwie oskarżanej, wielokrotnie poniżanej, ocenianej, podatnej na wpływy.

To opowieść o osobie cieszącej się życiem, codziennością i analizującej świat na swój sposób. O ogromnej radości i docenianiu najprostszych rzeczy.

Życie Forresta było wyjątkowe, wypełnione wieloma niezwykłymi wydarzeniami. Działo się w nim wiele i wspaniale było wysłuchać jego opowieści.

Nowe wydanie papierowe jest przepiękne, a jeśli lubisz inne formy, bardzo polecam audiobook – jest świetny!

[materiał reklamowy we współpracy barterowej]

#reklama @zysk_wydawnictwo

O niezwykłym życiu Forresta. Porozmawiajmy.

Przeczytana w ramach sentymentalnych powrotów do lektur z lat młodzieńczych. Przezabawna historia pelnego szalonych przygód i zadziwiających przypadków życia uroczego idioty. Komedia przez duże k.

Życiem Forresta Gumpa rządzi przypadek. Na zaledwie dwustu stronach poznajemy szalone losy naszego głównego bohatera, który to według swojego otoczenia - jest idiotem. I chociaż jego iloraz inteligencji oscyluje w granicach siedemdziesięciu punktów, to radzi on sobie w życiu całkiem nieźle. Każdy kolejny rozdział porywa nas w coraz to bardziej zadziwiającą przygodę Forresta - najpierw przypadkowo zostaje gwiazdą futbolu, później bohaterem wojennym, odkrywa swoje matematyczne uzdolnienia, otwiera biznes z krewetkami i mało brakuje, a byłby wybrany na senatora Stanów Zjednoczonych 😀

Mimo wszystko połączenie tych niezwykłych zbiegów okoliczności daje nam całkiem udaną i uroczą mieszankę. Jesteśmy świadkami upokorzeń Forresta, ale również jego sukcesów. Wspólnie z nim przeżywałam pierwsze sukcesy i porażki. Bardzo lubię, gdy w książkach możemy śledzić losy bohatera przez całe jego życie lub jak w tym przypadku - od lat dziecięcych do dorosłości. Taki zabieg sprawia, że łatwiej mi się zżyć z bohaterem i go polubić, choć tutaj nie było o to ciężko. Nie sposób z nim nie sympatyzować, mimo że czasem postępuje, jak to idiot - głupio. Bo Forrest w całej tej historii biegnie za czymś. A raczej za kimś. Jenny jest miłością jego życia, a gdy już ma ją na wyciągniecie ręki... No cóż, jak to mówią "bycie idiotem to nie pudełko czekoladek" 🤷🏼‍♀️

Co trzeba wiedzieć przed lekturą - wersja książkowa odbiega od filmu. I chociaż Forrest wciąż jest sympatycznym bohaterem i po prostu nie da się go nie lubić, to jednak jego perypetie są zgoła inne niż w adaptacji. Dlatego jeśli znana jest Wam wersja z ekranu (pewnie część z Was widziała go już wielokrotnie 😁) to i tak książka daje powiew świeżości, pojawiają się też elementy zaskoczenia i przygody, których w filmie nie było. Zaskoczyło mnie natomiast, że książkowy Forrest pod względem fizycznym był całkowicie zdrowy, nie było słynnego "Run Forrest, run!". Ostatecznie to film bardziej przypadł mi do gustu, jednak ogromną radość sprawiło mi poznanie losów "oryginalnego" Forresta Gumpa! 💙

Po książkę sięgnąłem skuszony filmem, który mógłbym oglądać milion razy i powiem, że warto. Co do różnic to pierwsza część książki różni się detalami, a druga część książki i filmu to dwie zupełnie inne historie, co nie świadczy, że oryginał czyli ksiazka jest gorsza. Bardzo ciekawa, zaskakująca momentami fabuła. Z tą różnicą, że książka raczej mniej realistyczna i prawdopodobna, by mogła kiedyś się wydarzyć. Niektóre historie wręcz podchodzą pod fantastykę. W każdym razie mile spędzone sobotnie popołudnie z książką

“Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co dostaniesz”.

Forrest Gump to tytułowy bohater powieści. Jest to chłopak, który od urodzenia swoim zachowaniem odstawał od reszty społeczeństwa. Jego mózg pracuje inaczej niż większości z nas. Mówi o sobie “idiot”, jest obdarzony niezwykłą inteligencją. Przede wszystkim jest dobrą, wrażliwą, szczerą, usposobioną do wszystkich życzliwie osobą. Matematyka nie ma przed nim tajemnic, uwielbia grać w szachy, jest genialny w swoim rodzaju, bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce, nie potrafi zrozumieć obowiązujących zasad, jest szczery do bólu.

Z przyjemnością oddałam się lekturze. Akcja powieści toczy się niespiesznie, intryguje, fabuła zaskakuje, niesie ogromne emocje. Narracja toczy się z perspektywy Forresta, dzięki temu lepiej, wyraźniej możemy się wczuć w jego niełatwy, czasami pokręcony sposób myślenia. Dokładnie widzimy wszystko, czego doświadcza, czujemy jego emocje, rozterki, wahania, towarzyszymy mu szkole, na studiach, na wojnie i w pracy. Od samego początku poczułam do niego ogromną sympatię i było mi go żal. To wyjątkowa postać, która zaskakuje, przełamuje stereotypy, bawi, wzrusza, uczy wrażliwości. Forrest nigdy w życiu nie miał łatwo, często to przypadek decydował o jego losie.

Fenomenalna, magiczna opowieść. Daje do myślenia, trudno przejść obok niej obojętnie. Bardzo, bardzo polecam!

“Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co dostaniesz”.

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej.
„Forrest Gump” to historia, która zna chyba każdy, ale głównie z filmu, dlatego polecam wam sięgnąć po tę książę, która czyta się dużo lepiej z jeszcze większym zaciekawieniem, poruszeniem i emocjami niż film.
Świat Forresta nie jest prosty i przyjemny, chłopak musi zmierzyć się z nadaną mu etykietą - idiot. I tak właśnie poszczegany jest przez świat. Przez bycie innym zaznał dużo przykrości i dogryzania, a nawet agresji, ale nie wszyscy traktowali go źle. Niektórzy wręcz podziwiali jego styl bycia i odmienność. Razem z nim będziemy pokonywali nowe przeciwności i trzymali kciuki, aby ... no właśnie, aby był szczęśliwy.
W książce autor pokazuje nam świat widziany bezpośrednio oczami Forresta, co jest bardzo poruszające i pouczające. Dowiemy się co czuje i jak odbiera świat, a jest to zupełnie inne patrzenie niż nasze. Inne ale szalenie interesujące.
Książa jest dla mnie taką książka, którą każdy powinien przeczytać, to obowiązkowa literatura, aby lepiej zrozumieć i pokochać świat. Z pewnością podczas czytania wywoła u was ogrom różnych emocji, ale będą to emocje, które dobrze na was wpłyną.
A co ważne, Wydawnictwo Zysk i S-ka wydało właśnie książkę w bardzo pięknej grubej oprawie z okładką, która poruszy wasze serducha. Taką książkę trzeba mieć w swojej bibliotece!

Mówili, że jestem idiotem. Zapóźnionym. Gupkiem..

Etykiety, które niczym karteczki samoprzylepne przyklejali na jego plecy.
To, jakim był wywoływało śmiech, irytację, agresję. Ale również spotkał się z podziwem, szacunkiem i miłością.

„Forrest Gump” to historia, która wywołuje tak wiele różnych emocji, że nie sposób się od niej oderwać. Choć ona sama jest momentami oderwana od rzeczywistości, przerysowana. I to jest genialne!

Kreacja głównego bohatera i jego prostota reakcji na mnogość przygód - to prawdziwy majstersztyk! Czytelnik dopinguje go, angażuje się w jego losy, zależy mu.
I od pierwszych do ostatnich stron jest rozdarty. Bo to słodko-gorzka historia. Miałam momenty, gdy śmiałam się w głos, a za chwilę łapało mnie poczucie, że tak nie wypada. Pod tą maską wesołości ukrywa się zbyt wiele bólu i smutku.

Cudowna, wielowarstwowa, skłaniająca do refleksji i pozostająca z czytelnikiem na długi czas. Książka, którą trzeba przeczytać.

Mówili, że jestem idiotem. Zapóźnionym. Gupkiem..

Etykiety, które niczym karteczki samoprzylepne przyklejali na jego plecy.

“Forrest Gump„ to książka, która miałam przyjemność czytać kilka lat temu za sprawą filmu. Od pierwszych stron się zakochałam. Książka opisuje losy tytułowego Forresta, który opowiada nam historię swojego życia. Możemy wraz z nim przeżywać przygody, miłość i porażki. Dla Forresta nie liczy się sława czy pieniądze, a przygoda i jedna dziewczyna, Jenny. Nasz Forrest przeprowadza nas przez trzy dekady swojego życia i to jest niesamowite. Od wczesnych lat dzieciństwa aż po późną dorosłość mamy możliwość poznawać tego przesympatycznego człowieka.
Na początku może razić nas sposób prowadzenia książki, w kontekście błędów językowych, ale właśnie taki jest Forrest.

10/10 ⭐

"Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek. Ludzie śmieją się, nerwują, poszturchują. Teraz gadają, że trzeba być miłym dla zapóźnionych, ale powiem wam tyle - nie zawsze jest tak. W każdym razie ja się nie skarżę, bo jak to się mówi, mam kawał ciekawego życia".
Tematyka inteligentnego idioty powraca w literaturze od początków powstania. Na niedoinformowanego, niedouczonego pozował słynny filozof w kreacji Platońskiej. Sokrates dziwił się światu zadawał wiele kłopotliwych pytań. Przez wieki idiotów w literaturze i filozofii przybywało. Zawsze poruszali drażliwe tematy, pokazywali paradoksy rządzące społeczeństwo, obnażali obłudę. Jednym ze słynniejszych dzieł jest „Idiota” Fiodora Dostojewskiego, dzięki któremu zobaczymy empatycznego Myszkina. Winston Groom w „Forreście Gumpie” idzie nieco dalej i jeszcze bardziej demaskuje zasady, jakimi rządzą się współczesne społeczności. Od czasu powstania książki minęło prawie 40 lat. Wiele rzeczy się zmieniło, ciężar kreowania różnych postaw przeniósł się do mediów społecznościowych. Chociaż powstało sporo nowych bolączek to wiele z nich w książce nadal jest aktualnych.
W książce znajdziemy świat pokazany z punktu widzenia tytułowego bohatera, którego zdiagnozowano, jako „idiot”. Była to bardzo popularna diagnoza w latach 50-90 XX wieku w stosunku do osób, które nie wpisywały się w normy społeczne, nie rozwiązywały standardowych testów oraz nie wykonywały szeregu poleceń. Słowo było bardzo pojemne i mogły tu trafiać osoby o szerokim spektrum cech. Podobnie było w naszym kraju. Wówczas diagnoza „upośledzenie intelektualnego” często obejmowała też osoby ze spektrum autyzmu. Wchodząc do świata Forresta Gumpa mam wrażenie, że z takim niedomówieniem mamy do czynienia. Jest to bohater niesamowicie wrażliwy na bodźce, niepotrafiący wejść w grupę rówieśniczą, nierozumiejący zasad społecznych, nieco inaczej patrzący na różnorodne zdarzenia, bardzo szczery i dosadnie mówiący o różnych potrzebach, nawiązujących zaskakujące skojarzenia na podstawie własnych doświadczeń. Winston Groom z niesamowitą wrażliwością prezentuje nam dorastanie bohatera, rozwijanie jego umiejętności, przerzucanie go do różnych grup społecznych, wykorzystywanie jego umiejętności i zaniedbywanie innych tylko dlatego, że nie posiadł ogólnej wiedzy i umiejętności w innych dziedzinach. Forrest Gump dzieli się z nami swoimi doświadczeniami ze szkół, studiów, wojny i pracy Widzimy pierwsze próby dostosowania się do społecznych oczekiwań, dojrzewanie, pierwsze doświadczenia seksualne, jest też etap bycia studentem i kadetem, a później uczestnikiem wojny w Wietnamie oraz próby dostosowania się do rynku pracy. Widzimy bohatera, który nie rozumie zasad społecznych, jest wykluczonych przez otoczenie, nie radzi sobie z podstawowymi czynnościami, ale świetnie rozwiązuje zadania z matematyki i jest wirtuozem gry na organkach, okazuje się mistrzem futbolu czy zapasów.
Pisarz świetnie pokazuje nam świat oczami mężczyzny postrzeganego przez społeczeństwo jako idiot. Widzimy, że każdy etap jego życia pełen jest wyzwań i przeciwności. Stajemy się świadkami jak uprzedzenia prowadzą do odbierania mu kolejnych szans, edukacja dostosowana do osób znajdujących się w tzw. normie powoduje, że nie ma szansy rozwijać talentu. Mimo przeciwności Forrest pokazuje, że nie liczy się IQ oraz umiejętność dostosowania do otoczenia, podporządkowanie wymogom społecznym, ale bycie dobrym człowiekiem i próby odkrywania swoich mocnych stron, rozwijanie ich mimo różnych przeciwności losu. Obserwujemy naiwną życzliwość bohatera oraz jego dziwienie się światem. Szczególnie mocno uderza jego trzeźwe spojrzenie na kult bohaterów filmowych, których nie chcielibyśmy spotkać w życiu, ale pokazani na ekranach kin wzbudzają zachwyt tłumów. Ukazanie takich niekonsekwencji pozwala nieco inaczej spojrzeć na zasady rządzące życiem społecznym.
„Forrest Gump” to świetna i dająca do myślenia książka. Mamy tu unikatową mieszankę ironii, satyry, komedii oraz obyczajówki. Zdecydowanie polecam każdemu.

• Literatura amerykańska