Ewangelia według św. Jana

Okładka książki Ewangelia według św. Jana Francis Martin, William M. Wright IV
Okładka książki Ewangelia według św. Jana
Francis MartinWilliam M. Wright IV Wydawnictwo: W drodze Seria: Katolicki Komentarz do Pisma Świętego religia
religia
Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
W drodze
2020-11-01
2020-11-01
Jolanta Czapczyk
Pismo Święte Biblia komentarze Nowego Testamentu Ewangelia wg św. Jana

Okładka książki Gdy się modlicie Francis Martin, Theo Rush OFM
Gdy się modlicie Francis Martin, The...

Zaskakujące, jak bardzo różni się ta Ewangelia od pozostałych - synoptycznych. W mniejszym stopniu jest samą relacją z życia i nauki Jezusa, po części to jednak próba wyjaśnienia, wręcz wyznaczenia linii interpretacji. Ciekawe jest to, że widać, iż powstała późno - odnosi się do różnych wydarzeń (np. rozejścia się Kościoła i Synagogi) czy opinii (np. samo zakończenie - wyjaśnienie roli św. Jana).
A z drugiej strony - zapadło mi w pamięć podkreślenie jednoczesności skazania Jezusa i rozpoczęcia ofiarowywania baranków w świątyni w Jerozolimie.

Biblia jest odpowiedzią na poszukiwanie Boga przemawiającego do człowieka poprzez swoje słowo. By mogło ono być wcielone w życie, musi zostać właściwie zrozumiane. Owego odpowiedzialnego zadania podjęło się Wydawnictwo W drodze, oddając do rąk czytelnika "Ewangelię według św. Jana", czwarty tom serii "Katolicki Komentarz do Pisma Świętego". Publikacja ta jest teologiczną interpretacją życia Chrystusa a skomponowana została w sposób ułatwiający przyjęcie przez odbiorców jej duchowego znaczenia. Skupiając się na Bogu trwającym w nierozerwalnej łączności z Synem, pokazuje odwieczną miłość do człowieka (aż po krzyż).

Analizie został poddany tekst całej Ewangelii. Schemat szczegółowy obejmuje "Prolog" oraz dwadzieścia jeden części (od Słowa do Kościoła). Każdemu elementowi schematu przyporządkowano odpowiednie sigla. Kolejno następującym po sobie fragmentom nadano stały układ. Bezpośrednio po zanotowaniu ogólnego tytułu podano siglum. Po krótkim wprowadzeniu zacytowano fragment Ewangelii (zapisano go czerwoną czcionką),a po nim zamieszczono listę odnośników do miejsc, w których dany fragment został wykorzystany (ST, NT, KKK, Lekcjonarz). Wiele miejsca zajmuje szczegółowa egzegeza, gdzie zwroty dosłowne (pochodzące z zacytowanego wcześniej fragmentu) zaznaczono wytłuszczoną czcionką. Podano również odsyłacze (zob.) do innych Ksiąg Starego- i Nowego Testamentu. Sigla biblijne zapisano na marginesach oraz u góry stron (również czerwoną czcionką). W niektórych miejscach dodano sekcję "Rozważanie i zastosowanie praktyczne", stanowiącą najlepsze przeniesienie słowa Bożego do codziennego życia. W tekstach zatytułowanych "Tło biblijne" zebrano informacje historyczne, literackie oraz teologiczne, natomiast Żywa tradycja zestawia cytaty zaczerpnięte z dokumentów kościelnych oraz pism ojców Kościoła.

Pomocą służą obszerne przypisy (wyjaśniające oraz bibliograficzne),sugerowane lektury, alfabetyczny słowniczek, indeks tematów duszpasterskich, indeks tekstów wyróżnionych, wykaz skrótów i oznaczeń, zestawienie Ksiąg Starego- i Nowego Testamentu oraz mapa Palestyny w czasach Zbawiciela. Tekst wzbogacają pochodzące z wielu źródeł, dokładnie opisane czarno-białe ilustracje (ich spis zamieszczono na końcu książki). Układ stron jest przejrzysty, łatwo znaleźć interesujący fragment. Język przekazu – choć specjalistyczny – jest całkowicie przystępny.

"Ewangelia według św. Jana. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego" spotka się z uznaniem nie tylko duszpasterzy, katechetów oraz animatorów grup biblijnych. Z radością sięgnie po nią czytelnik pragnący Boga lepiej poznać, głębiej w Niego uwierzyć i mocniej pokochać. A wszystko po to, by móc pełniej żyć w obecności Tego, który zmartwychwstał i żyje.

• Kupione-2022
  • Dusza