Puk puk! Widzieliście kometę?

Okładka książki Puk puk! Widzieliście kometę? Marcin Przewoźniak
Okładka książki Puk puk! Widzieliście kometę?
Marcin Przewoźniak Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Puk, puk! opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Puk, puk!
Puk puk! Widzieliście kometę?
Zielona Sowa
2020-06-17
2020-06-17
historia literatura młodzieżowa Zielona Sowa Marcin Przewoźniak Nikola Kucharska komiks przygodowa

Stanisław Bielski i jego rodzice przyzwyczaili się już do tego, że ich mieszkanie odwiedzają różne historyczne postacie. Jednak nawet spotkanie z Winstonem Churchillem czy mistrzem zakonnym nie mogło ich przygotować na to, co zdarzyło się tym razem! Gdy pewnego dnia do ich kuchni wpadło dwóch uzbrojonych po zęby piratów, wszystko zwiastowało rychłą katastrofę. Na szczęście dotychczasowe przygody z żywą historią nauczyły Stanisława jednego (no, tak naprawdę nauczyły go wielu rzeczy, ale tylko jedna z nich uratowała życie rodzinie Bielskich) – mokry proch nie ma szansy wystrzelić! Dzięki temu jedna szklanka soku wylana na piracki pistolet uratowała poranek.

Na tym jednak nie zakończyła się przygoda, którą zapoczątkowała wizyta kaprów. Uciekający w popłochu piraci pozostawili za sobą bowiem skrzynię, w której Bielscy znajdą tajemniczy list i zamkniętą na klucz srebrną kasetkę. Gdy w końcu tacie Stanisława udało się przetłumaczyć list, okazało się, że była to wiadomość do samego papieża Grzegorza XII, informująca go o nadciągającej katastrofie, której mogło zapobiec tylko… przeczytanie przeklętej księgi autorstwa samego Kopernika. A niechybny koniec świata miał być spowodowany przez kometę! Co wydarzyło się dalej? Sprawdźcie sami kto jeszcze szukał komety w mieszkaniu Bielskich i jaki związek z tym miała… cenzura!

Jak w całej serii książek o niezwykłych drzwiach od spiżarni, tak i tu rodzina Bielskich spotka się z niezwykłymi przybyszami z przeszłości. Oprócz piratów, do ich mieszkania zawita sam Józef Bem czy Ignacy Łukasiewicz. XXI wiek postanowią odwiedzić także przedstawiciele inkwizycji oraz… konstruktor pierwszej kamizelki kuloodpornej! Z resztą, w książce „Puk puk! Widzieliście kometę?” poznacie jeszcze innych słynnych wynalazców i konstruktorów. Dowiecie się także z czego zasłynął kalendarz Majów i jaki związek miała soczewica z butem przeciw Władysławowi Łokietkowi!

Muszę Wam powiedzieć, że książka „Puk puk! Widzieliście kometę?” jest póki co moim ulubionym tomem przygód rodziny Bielskich! Humor tej części zdecydowanie najbardziej przypadł mi do gustu, a i sama opowieść jest naprawdę świetnie przemyślana. Dodam, że poprzeczka była zawieszona naprawdę wysoko, bo poprzednie książki z tej serii są naprawdę bardzo dobre! Równie niezawodna jest Nikola Kucharska. Jej świetne ilustracje i komiksowe wstawki rozbawią każdego.

Polecam książkę „Puk puk! Widzieliście kometę?” wszystkim czytelnikom od 9. roku życia!

• XBiblio łopaciński - dzieci
  • Jest w bibliotece Zielona Góra
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Papierowe

Dodaj cytat z książki Puk puk! Widzieliście kometę?