Wszyscy jesteśmy geniuszami

2020-10-05
2020-10-05
Karolina Jaszecka
Nagroda Nobla

książka dobra dla dzieci ale nie tylko pomaga zrozumieć i wogulę poznać historie noblistów różnych dziedzin nauki

Dawno, dawno temu żyły sobie zwyczajne dzieci, które nie bały się marzyć i robiły wszystko, aby swoje marzenia spełnić. Uczyły się, pracowały, ćwiczyły i często rezygnowały z mnóstwa przyjemności po to tylko, by osiągnąć wymarzony cel. Po latach już dorośli, nie ustawali w walce o spełnienie marzeń, a ukoronowaniem ich pracy i trudu stała się Nagroda Nobla. To główne przesłanie prezentowanej dziś książki skierowane do wszystkich dzieci świata – aby podążały za swoimi pasjami i nie zniechęcały się porażkami. Zawsze przecież można swoje zainteresowania przenieść na grunt zawodowy i w ten sposób odnosić sukcesy, nawet na skalę światową.
„Wszyscy jesteśmy geniuszami” to niewielka, ale ciekawie wydana przez Wydawnictwo Akapit Press książka o laureatach Nagrody Nobla. Twarda, zachęcająca okładka i jasny, przejrzysty tekst. Rozpoczyna ją niedługi wstęp dotyczący genezy tejże nagrody oraz wezwanie skierowane do młodych czytelników, by byli świadomi tego, że każde dziecko ma w sobie pewien element geniuszu. Przybliżenie im historii sławnych noblistów ma za zadanie uświadomić im, że też mają szansę na bycie wyjątkowymi. Podzielona na pięć części, z których każdą reprezentuje pięciu lub sześciu bohaterów, laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury, ekonomii, medycyny, chemii, fizyki oraz tej nazwanej Pokojową Nagrodą Nobla. Każdemu bohaterowi zostaje poświęcone cztery strony – dwie na krótki życiorys i charakterystykę, a pozostałe dwie – na ilustracje, których autorem jest Ómar Andrés Penagos. Ukazuje sławnych i znanych ludzi jako bystre, niesamowite, chociaż zwyczajne dzieciaki, co sprawia, że młodszy czytelnik z łatwością się z nimi utożsami. Jest tam wspomniana nasza poetka, Wisława Szymborska i chemiczka Maria Skłodowska-Curie. Jest Alexander Fleming, wynalazca penicyliny, pisarz Albert Camus i wiele, wiele innych. Trzydzieści dwie opisane postacie utwierdzają młodego odbiorcę tekstu w przekonaniu, że każde dziecko jest kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym, a realizując się – wnosi swój własny wkład w społeczny rozwój i edukację. Książka jest takim trochę kompendium dla młodszych, ciekawych świata dzieci, czytających już samodzielnie i pragnących dowiadywać się coraz to nowych rzeczy. Stanowi pretekst do dyskusji o przyszłości, marzeniach, cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do upatrzonego celu. Dla dzieci 7+.

,,Wszyscy jesteśmy geniuszami" to pozycja, która przez swoją przystępność jest świetną propozycją na podarunek. Nadaje się idealnie dla młodszej osoby, która nie ma wyrobionego nawyku czytania, i dopiero zaczyna zagłębiać się w literaturę. Przez swoją krótką formę, nadaje się do ,,podczytywania”, więc łatwo skupić się na jej treści. Jedynym aspektem, który mi troszkę wadzi jest niepogłębione i powieszchowne potraktowanie tematu. Choć tak jak wcześniej napisałam, dla osoby która dopiero rozpoczyna przygodę z czytelnictwem będzie to coś odpowiedniego.
Książka zawiera zwięzły wstęp, tłumaczący czym jest nagroda Nobla. Treść jest podzielona na kategorie konkursowe, a same opowieści dotyczą najpopularniejszych laureatów. Wystepuje w niej również polski akcent, ponieważ, możemy w niej przeczytać o osobach tj. Szymborska, czy Skłodowska-Curie. Ogromnym plusem są ilustracje, które przedstawiają bohaterów historii w wieku dziecięcym. Pomagają one w przykuciu uwagi czytelnika, szczególnie tego w młodszym wieku.
Książka nie tylko uczy, i dostarcza nam wiedzy o świecie, ale namawia też dzieci, aby uwierzyły w siebie. Pokazuje, że nawet wielcy nobliści, gdy byli w ich wieku, zmagali się z podobnymi problemami. Ten fakt ułatwia utożsamianie się z nimi, przez co wciąga czytelnika do dalszego zgłębiania tematu. Moblilizuje do rozwijania swoich pasji, które z czasem mogą się przerodzić w coś wielkiego.

"Najważniejsza nigdy nie powinna być nagroda, ale motywacja i wysiłek wkładany w osiągnięcie postawionego sobie celu."

Jeśli zastanawiacie się, jak zachęcić dzieci do podążania tropem pasji, zademonstrować, jaki ogrom szczęścia, spełnienia i satysfakcji daje w życiu, sięgnijcie z nim po tę publikację. W niezwykły sposób ukazuje, że pasja koloruje codzienność, mnoży radość i wewnętrzne bogactwo. Udowadnia, że każdy może rozwinąć zainteresowania i połączyć je z życiem zawodowym, nawet ktoś, komu nauka z początku sprawia trochę trudności. Gdyż oprócz uzdolnień intelektualnych liczy się determinacja w realizacji celów, odwaga w podążaniu pionierskim szlakiem, gotowość do poświęceń na drodze sukcesu, a także wykorzystanie cech charakteru.

Kluczowym jest, aby pozostać w zgodzie ze sobą, nie dać się odwieść od nowatorskich myśli i przełamywania schematów, bronić przekonań i wartości, w które głęboko się wierzy, nie brać na wiarę, ale poszukiwać odpowiedzi. Najważniejsze jest nasze wnętrze, a nie okoliczności, w jakich żyjemy. Oczywiście, trzeba wykazywać się dociekliwością, konsekwencją, systematycznością i wytrwałością. Pomocne okazują się pilność, pęd ku wiedzy, rzetelność i pozytywne nastawienie. Realizując marzenia nie wolno zniechęcać się, zatrzymywać się w połowie drogi. Dobrze jest pamiętać, że jeden osiągnięty cel jest zawsze początkiem kolejnego, oraz to, że wszyscy mamy smykałkę do czegoś, talent i uzdolnienie, trzeba tylko dać im szansę ujawnienia się i rozwoju.

Cenię książki wypełnione wartościowymi przekazami, zbiorem ciekawych inspiracji, atrakcyjnym duchem poznawania świata. Dopóki ludzie nie stracą chęci zgłębiania tego, co niezrozumiałe, eksperymentowania, próbowania, uczenia się na błędach, dopóty będą dynamizować cywilizację. Trzydzieści dwie sylwetki sławnych noblistów, z dziedzin chemii, fizyki, medycyny, ekonomii, literatury, pokoju, utwierdzają młodego czytelnika w przekonaniu, że każdy jest kimś szczególnym i wyjątkowym, a realizując się wnosi znaczący wkład we własną edukację i społeczne dobro.

Książka przybliża nie tylko fenomenalne dokonania, znaczące odkrycia, zmysł obserwacji i budowania skojarzeń, ale też zabawnie przedstawia dzieciństwo noblistów z perspektywy zwykłego dziecka, indywidualnej osobowości i życiowych doświadczeń. Dzięki temu powstaje więź między bohaterami a dziećmi zaglądającymi w mini życiorysy. Każdemu nobliście poświęcono cztery strony, z czego dwie wypełniono tekstem z informacjami, podanymi w skondensowany, przyjazny, lekki i wyjaśniający sposób. Pozostałą część zajmują ciepłe i sympatyczne ilustracje, zdejmujące ciężar z powagi tematyki, czyniąc ją zrozumiałą i łatwo przyswajalną. Nadmienię jeszcze o obecności polskich noblistek, Wisławy Szymborskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Uległam urokowi narracji, skwapliwie wyłapywałam nowinki i ciekawostki.

bookendorfina.pl

• Akcja 52 książki (2020)
  • Serie
  • Pożyczone (praca)

Dodaj cytat z książki Wszyscy jesteśmy geniuszami