Sobotnia Góra

Okładka książki Sobotnia Góra Joanna Papuzińska
Okładka książki Sobotnia Góra
Joanna Papuzińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Baśnie i legendy polskie baśnie, legendy, podania
44 str. 44 min.
baśnie, legendy, podania
Baśnie i legendy polskie
Wydawnictwo Literatura
2020-10-23
2020-10-23
44 min.

W małej chatce w pewnej mieścinie mieszkała matka z trzema synami. Jeden z nich był dzielnym żołnierzem na usługach króla, drugi zaś został mechanikiem, gdyż z łatwością pojmował jak obsłużyć i naprawić każdą maszynę. Trzeci z braci, zwany przez pozostałych Głuptasiem, pracował razem z matką w gospodarstwie. Miał rękę do roślin i zwierząt, z radością został więc w domu, by pomagać matuli i doglądać upraw.

Pewnego dnia rodzinę dotknęło wielkie nieszczęście. Matka braci zachorowała i zmarła. Nie było widać końca rozpaczy synów. Nie chcieli się oni pogodzić z odejściem ukochanej matuli, postanowili więc o pomoc poprosić babkę-zielarkę. Znała ona lekarstwa na wiele chorób, może więc i śmierć potrafiła odgonić? Niestety w recepturach zielarki nie było nic, co mogłoby zmarłemu wrócić życie. Jednak babka przypomniała sobie pewną legendę o płynącej na Sobotniej Górze żywej wodzie, która potrafi cofnąć śmierć. Ostrzegła jednak chłopców, że wielu śmiałków zginęło podczas wyprawy po żywą wodę! Czy któremuś z braci uda się bezpiecznie dotrzeć na szczyt Sobotniej Góry? Sprawdźcie sami jak zakończy się ta piękna baśń!

„Sobotnia góra” to niezwykła bajka, w której nie zabraknie magii i różnych tajemniczych postaci. Wyprawa braci po żywą wodę pełna będzie czarów, pokus i niebezpieczeństw. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele pozwolę sobie jedynie dodać, że w historii pojawi się nawet smok! I jak w wielu baśniach, tak i tu pojawi się śmierć, która jednak będzie nie końcem, a początkiem niezwykłych wydarzeń!

Opowieść Joanny Papuzińskiej jest naprawdę niesamowita. Autorka z niezwykłą lekkością snuje swoją baśń i zabiera czytelników w krainę pełną cudów. Historii towarzyszą bardzo kolorowe ilustracje Anny Łazowskiej, które pomogą dzieciom przenieść się wraz z trzeba braćmi na Sobotnią Górę. Jestem pewna, że wyprawa po żywą wodę będzie dla nich niezwykłą przygodą. Szczególnie, że w tej historii nic nie jest oczywiste!

Wydawnictwo poleca tę książkę czytelnikom od 3. roku życia. W moim odczuciu jest to lektura dla ciut starszych odbiorców. Osobiście polecam ją dzieciom 5-letnim i starszym. Czytelnicy w tym wieku z większą odwagą poruszają się po świecie baśni i z pewnością chętnie wyruszą w czytelniczą podróż z bohaterami książki „Sobotnia góra”.
Czytelnicze Podwórko

• Wypożyczone z biblioteki