Miasto pamięci

literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2020-10-16
2020-10-16

Ci którzy próbowali o Cmentarzu Powązkowskim pisać przewodniki lub opracowania popularnonaukowe z pewnością zmierzyli się z niemożnością dokładnego opisania tego miejsca. Powierzchnia przeszło 43 ha (czyli prawie tyle ile ma Watykan),ok. 70 tys. grobów i ponad milion pochówków. A oprócz tego nieregularny kształt założenia i nie do końca zrozumiały dla zwiedzającego system oznaczeń.

Wymienione powyżej fakty powodują, że każda publikacja poświęcona Starym Powązkom jest w ten czy inny sposób niepełna i wymaga licznych uzupełnień. Autorzy natomiast muszą dokonywać selekcji, czy pisać o historii rozwoju tego miejsca od momentu powstania w 1790 r., sztuce sepulkralnej, czy może bardziej o życiorysach pochowanych tam osób?

Trudno tworzyć dla ludzi dorosłych, ale jeszcze bardziej wymagającymi odbiorcami literatury są dzieci, do których nie jest łatwo dotrzeć, poruszając bardzo poważną tematykę. Autorka książki "Miasto Pamięci", Zuzanna Orlińska, udowadnia jednak, że można. Jej bogato ilustrowana publikacja to przewodnik po Cmentarzu Powązkowskim, w którym w przystępnej formie została zaprezentowane dość duża porcja wiedzy o tym ważnym dla polskiej stolicy miejscu.

Bohaterem książki jest dziadek, który dwójce swoich wnucząt pokazuje podczas spacerów najurokliwsze i najbardziej tajemnicze zakątki Powązek. Wraz z głównymi bohaterami odbywamy więc czternaście podróży tematycznych, podczas których coraz lepiej poznajemy cmentarz, jego otoczenie i historie pochowanych na nim osób.

Bez wątpienia książkę można polecić także dorosłym, bowiem większość zawartych w niej informacji nie jest powszechnie znana i z pewnością zaciekawią one nawet tych, którzy warszawską nekropolę znają jak własną kieszeń.

Ze swej strony zachęcam, żeby czytać „Miasto Pamięci” całą rodziną, być może wspólna lektura zainspiruje do zaplanowania własnej trasy zwiedzania.

Warszawski cmentarz „Stare Powązki”, to perła wśród polskich nekropolii. Błądząc między grobami poznacie historię Polski, zarówno tę nowszą jak i przedwojenną. Autorka proponuje 14 spacerów po tym niesłychanym miejscu.
Książka ma formę albumu, ale także opowiadania. Dziadek wraz z wnuczkami wędruje alejami Starych Powązek sumując ciekawe i tajemnicze historie.
Znajdziecie tutaj bardzo wiele zdjęć i grafik, mapki i trasy, które pozwolą wam zaplanować spacer. Ale co najcenniejsze, poznacie niesłychaną historię ludzi pochowanych na Powązkach i samego cmentarza.
Po dziś dzień jest wiele nieodkrytych tajemnic, które wiążą się z tą nekropolią…

Znajdziecie...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Ech, chciałabym odbyć spacer z Zuzanną Orlińską po warszawskich Powązkach. Lub mieć takiego dziadka 😛
Piękna i klimatyczna książka, chyba najlepsza tej autorki. I chyba trafi na tegoroczną listę top 10.
To książka dla dzieci, ale i nie tylko. Niewielu dorosłych zna historię Powązek, czy wie coś o ludziach tam pochowanych. Jest tu dużo niesamowitych historii, na przykład historia grobowcu rodziny Herse.
W czasie powstania warszawskiego ukrywało się w nim około 13 osób, między innymi Eugeniusz Konopka.
Książka podzielona jest na 14 tematycznych spacerów - dziadek opowiada o Powązkach i ludziach tam spoczywających swoim wnukom i robi to w arcyciekawy sposób.
Z książką można z nią samemu zwiedzać Powązki, tym bardziej, że są tam umieszczone plany poszczególnych kwater.
Ostatni rozdział dotyczy Alei Zasłużonych. Spoczywa tam między innymi Stefan Starzyński, prezydent Warszawy do 1939 roku.
Jest dużo pięknych zdjęć, więc lepiej fizycznie mieć książkę w ręce. Niestety, książki nie ma w bibliotece, więc musiałam zadowolić się apką 🙁
Jest to także smutna książka, bo na Powązkach, jak na każdym cmentarzu grasują hieny cmentarne.
Wiele zabytkowych elementów z nagrobków zaginęło i niekoniecznie z powodu wybuchu wojny.
Polecam wziąć książkę i udać się „za bramę wielkiej ciszy”, jak Powązki określił Jerzy Waldorff (o nim również jest w książce). Może uda wam się spotkać Króla Powązek?

Książka wypożyczona przez przypadek. Moje siostrzenice wybierały książki dla siebie, a mi ta wpadła w oko.
Super książka - świetnie opisany 14 tras po Cmentarzu Powązkowskim. I, nie ukrywam, że planuję z nich skorzystać. Książka do czytania z Wikipedią - tak wiele postaci i ciekawostek z nimi związanych chce się poznać lepiej.
Gdyby nie to, że jest przepięknie wydana (ale przez to całkiem ciężka) - byłaby świetnym przewodnikiem. Prawdą jest, że kierowana jest do młodego odbiorcy - ale osoby młode duchem też się liczą.
Polecam!

Gdyby nie to, że jest przepięknie wydana (ale...

• Biblioteka
  • LEGIMI
  • Z polecenia
  • Varsaviana
  • Warszawa da się lubić ;)
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Miasto pamięci