Krawędź wieczności

Zbigniew A. Królicki, Grzegorz Kołodziejczyk
literatura angielska powieść historyczna

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Mistrz pióra, Ken Follett, w trzecim tomie cyklu „Stulecie”, „Krawędź wieczności” po mistrzowsku przybliża nam fakty historyczne.
Opisując równoległe wydarzenia historyczne w różnych częściach Świata, przedstawia obraz zachodzących przemian, przyczyn i skutków podejmowanych decyzji przez polityków. Wiek XX był naszpikowany walkami o wolność i wyzwolenie. Mamy tu wielopłaszczyznową walkę o demokrację na poziomie państw jak i jednostki. Jej zwolennicy mają trudne zadanie, muszą przekonywać decydentów i społeczeństwo, często konspirować a nawet podporządkować swoje życie osobiste, by osiągnąć cel.
Szczerze polecam nie tylko miłośnikom książek historycznych.

Dla mnie najsłabsza z trylogii. za dużo polityki, za szybko, trochę jakby pisana na siłę..

"Krawędź wieczności" - trzecia, zamykająca część trylogii Kena Folletta, który podjął ambitny, budzący podziw wysiłek napisać powieść o XX wieku. Zależnie od oczekiwań czytelników oraz ich znajomości historii mogą różnić się oceny tej epopei.

Z jednej strony, można spojrzeć na wielką powieść Folletta jako na próbę przybliżenia czytelnikowi historii ostatniego stulecia. Ponieważ autor ani nie opowiada nam niczego takiego, czego byśmy nie wiedzieli z lekcji historii lub z własnego doświadczenia (trzeci tom kończy się wyborem Baracka Obamy na stanowisko prezydenta USA), oceniamy jakość tej opowieści, perypetie bohaterów na tle wielkich dzejowych wydarzeń.

Mozna także potraktować trylogię "Stulecie" jako opowieść o losach ludzi uwikłanych w historię; z jednej strony bohaterowie tworzą tę historię, z drugiej - są jej ofiarami. W powieści Follett stawia ważne pytania o rodzaj relacji między jednostką a historią, o autonomiczność człowieka i jego dziejową sprawczość.

Talent literacki Folletta, łatwość opowiadania czyni "Stulecie" literaturą zajmującą, przyjemną. Powieść - w sensie rozmachu, czasu akcji, liczby bohaterów, i scen - unikatowa.,

Lektura, która wspaniale zapoznaje nas z historią świata; tutaj od lat 60- tych do zwycięstwa B. Obamy w wyborach. Problem segregacji rasowej(M. L. King), afera watergate, upadek muru berlińskiego, Powstanie Solidarności w Polsce-to tylko niektóre wybrane z olbrzymiej ilości fakty przedstawione w książce. A wszystko to oplątane interesującymi wątkami obyczajowymi.

Najmocniejszą stroną tej książki (tak jak i całego cyklu) jest bez wątpienia tło historyczne; ten tom pod tym względem zachwycił mnie szczególnie i rozbudził duże zainteresowanie zamachem w Dallas, walką o prawa obywatelskie w USA, aferą Watergate, a przede wszystkim historią muru berlińskiego - z pewnością będę szukała innych opracowań na ten temat! Jestem również pod wrażeniem faktu, że cały cykl, liczący sobie solidnie ponad trzy tysiące stron, czyta się naprawdę szybko, czasem wręcz trudno się oderwać od lektury - szacuneczek! Z drugiej jednak strony jest to tom słabszy od poprzednich. Do bohaterów ciężko się jakkolwiek przywiązać; w tej części są już faktycznie głównie statystami potrzebnymi do tego, by ich oczami ukazać kolejne historyczne wydarzenia, wszyscy są wybitnie utalentowani/bogaci/zaangażowani politycznie i jedynym ich zajęciem poza pracą zawodową jest seks, swoją drogą bardzo nieciekawie opisany (ileż można czytać o sutkach i włosach łonowych? Nie wiem czy autor nie miał innego pomysłu na urozmaicenie mocno historycznej fabuły czy po prostu ma jakąś obsesję na punkcie erotyki). Z czasem ta schematyczność zaczyna coraz bardziej przeszkadzać, jednak moim zdaniem nie na tyle, by z lektury zrezygnować - plusy wciąż przeważąją nad minusami :)

Rewelacja.Historia świata pokazana w taki sposób, ze trudno sie oderwać.

Rewelacja.Historia świata pokazana w taki sposób, ze trudno sie oderwać.

Można by przypuszczać, że po przebrnięciu przez trzeci, finalny już tom sagi „Stulecie”, który wieńczy tę czytelniczą podróż przez 3 tysiące stron, dominującym odczuciem będzie u mnie ulga. Jako nieuleczalna fanka sag rodzinnych, wielopokoleniowych i zagmatwanych opowieści o ludziach, których losy na każdym kroku naznacza piętno czasów, w których przyszło im żyć, po skończonej lekturze „Krawędzi wieczności” czuję jednak ukłucie nostalgii.
Ken Follett nie stworzył wprawdzie postaci, z którymi zżyłam się na tyle, by za nimi tęsknić, a jego powieści nie są pozbawione dłużyzn i wpadek, ale oceniając całokształt stworzonej przez niego trylogii, nie sposób nie oddać mu czytelniczego ‘chapeau bas!’ i nie przymknąć oka na pewne fabularne niedostatki (nawet na wołającą o pomstę do nieba pomyłkę w życiorysie Daisy, która zaprawdę nie przystoi narratorom wszechwiedzącym).
„Krawędź wieczności” zabiera nas na blisko 1000-stronicową wycieczkę po świecie w latach 1961-2008 i skrupulatnie dba o to, abyśmy zawsze znaleźli się tam, gdzie coś się dzieje. Z kolejnymi pokoleniami rodzin, którym towarzyszymy już od czasów I wojny światowej, obserwujemy zmiany, jakie zachodzą na świecie: martwimy się nuklearnym wyścigiem zbrojeń podczas zimnej wojny, walczymy o zniesienie segregacji rasowej w USA, przyglądamy się z niedowierzaniem, jak niemiecką stolicę na pół przedziela betonowy mur. Jesteśmy w Dallas, gdy umiera Kennedy i w Wietnamie, gdzie dochodzi do zbrodni wojennych. W Anglii przyglądamy się powstaniu pierwszych formacji rockowych, w Stanach obserwujemy raczkujący show-biznes. Widzimy, jak urząd traci Nixon, a w Rosji do władzy dochodzi Gorbaczow. W międzyczasie, gdzieś w tle ważkich, historycznych wydarzeń bohaterom powieści siwieją włosy, a ich twarze brużdżą zmarszczki.
Choć w powieści Folletta aż roi się od postaci – mniej i bardziej znaczących, tych istniejących naprawdę i tych będących wytworem jego wyobraźni, główna bohaterka, ta, która determinuje wszystko, jest tylko jedna. I Follett oddaje pokłon historii w sposób naprawdę unikalny.

Ostatnia część trylogii "Stulecie" oczywiście bardzo dobra, kolejny kawał naszej historii opowiedziany przystępnie, polecam wszystkim niezależnie od zainteresowań

Absolutnie genialna trylogia "stulecie". Polecam czytać po kolei. Follett pisze o tematach trudnych i ważnych z taką lekkością, że zapiera dech. Oderwać się nie można. Wszystkie wątki bardzo, bardzo interesujące. Jest w nich wszystko historia, polityka, honor, miłość.... Wątki trudniejsze i lżejsze. Żadne słowa nie opiszą tego geniuszu - Follett jest wielki! Kocham, Kocham, Kocham!!!!

Bardzo ciekawa książka, która przeplata historię powszechną z wątkami obyczajowymi. Przeprowadza czytelnika przez trudne czasy wielu problemów politycznych, segregacji rasowej, rozpadu ZSRR, polityki Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Te poważne wątki są opowiedziane przez bohaterów książki, których życie toczy się w tych trudnych czasach.