Gambit królowej

2003-01-01
2009-01-01
9788381911252
Hanna Pustuła-Lewicka
literatura amerykańska narkotyki obsesja poszukiwanie sensu życia rywalizacja szachy talent uzależnienie
Inne

Wyróżniona opinia i

Gambit królowej

przeczytanych książek 1965 napisanych opinii 1028

Książka ciekawie napisana i bardzo mi się podobała. Jednak po raz pierwszy to ekranizacja wprawiła mnie w zachwyt. Jednakże, polecam te pozycję.

Bardzo wciągająca historia młodej kobiety, która dzięki swojemu talentowi stała się znana na całym świecie. Trochę brutalna w swojej szczerości, trochę brudna w opisach, ale jaka fascynująca i trzymająca w napięciu. Podczas ostatnich rozgrywek czułam przyspieszone bicie serca- tak się stresowałam wynikiem!

Fabuła tak na mocne 6, słuchana w audiobooku była naprawdę przyjemną motywującą historią, nie zapamiętam, ale może kiedyś zerknę na film (co czynię rzadko).

Powieść uświadamia na czym polega genialne granie w szachy. Jak to widzą arcymistrzowie.

Fikcyjna historia o amerykańskiej szachowej mistrzyni, która w stereotypowym sierocińcu ulega fascynacji “królewską grą”.
Ośmioletnia Beth Harmon zostaje osierocona po wypadku samochodowym matki i trafia do domu dziecka w Kentucky. Dzieciom podawane są leki uspokajające, stosowana jest wobec nich przemoc fizyczna i psychiczna. Wzorowa uczennica, Beth poznaje szachy za sprawą woźnego i jest to początek jej błyskotliwej kariery.
Powieść ma zadatki na bildungsroman - bohaterka w wieku 18 lat zostaje właścicielką domu, jest zawodową sportsmenką i zmaga się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Wątek dorastania nie jest jednak należycie rozwinięty - polskie wydanie ma zaledwie 360 stron, wiele kart powieści to opisy meczów szachowych, więc “dojrzałość” to zjawisko, które manifestuje się nagle, wtedy, gdy chce tego autor, bez złożonego tła psychologicznego.
Opisy gry w szachy to najmocniejsza strona Gambitu królowej - mecze są pełne napięcia i emocji, przekazują pasję i punkt widzenia wytrawnego szachisty. O samej fabule trzeba jednak powiedzieć, że jest fantastyczna, oderwana od realiów sportowych. W historii dyscypliny najwyżej notowaną kobietą w rankingu FIDE była Judit Polgar, która osiągnęła ósme miejsce, również w turnieju o mistrzostwo świata w 2005 roku. Jednak nie była równie bliska tytułu jak Beth, co czyni fabułę niewiarygodną, szczególnie wobec rzeczywistej siły systemu szkolenia szachistów w Związku Radzieckim. Ponadto, dzieje Beth są inspirowane postacią Bobby’ego Fischera, którego losy były ciekawsze od książkowej postaci, co daje wyobrażenie o niewykorzystanym przez Waltera Tevisa potencjale.
Z przyjemnością czytałem lekturę, w której pierwszy plan stanowią rozgrywki szachowe, jednak trzeba przyznać, że to nie jest przypadek, iż Gambit królowej w Polsce zyskał czytelników dopiero po premierze serialu Netflixa. Poza interesującą dla fanów dyscypliny tematyką, jest to przeciętna, prosta konstrukcyjnie powieść.

U mnie najpierw był serial w tv.
Rzadko się spotyka, żeby serial był na poziomie książki. W tym przypadku mam wrażenie, że książka minimalnie słabsza od produkcji tv.
Mimo wszystko książka dobra.

U mnie najpierw był serial w tv.
Mimo wszystko książka dobra.

Serial oglądałem kiedyś, i cóż, był na tyle dobry, że postanowiłem zapoznać się jego źródłem. Na szachach za dobrze się znam, ale mimo tego słuchałem tej historii z przyjemnością. Fabuła jest dość dynamiczna, nie ma większych przestojów, mamy tutaj również całą galerię bohaterów, większość z nich zarysowana dość jednoznacznie. Brakuje natomiast tej otoczki, którą dopisał serial - czyli fabularne tło tamtych lat w USA (poza wtrętami na temat komunizmu). Sama postać Beth też jest jakaś płaska - szachy, nałóg, szachy, nałóg i tak w kółko. Gdzieś przewija się też temat jej trudności ze zdefiniowaniem kim właściwie jest - ale za każdym razem kończą się one tak samo - zaraz jest turniej, trzeba trenować szachy. Potencjał historii był znacznie większy - co pokazał serial. Ale jest wystarczająco dobrze, żeby nie uznać czasu z tą książką za zmarnowany.

Bardzo dobra pozycja, przyjemnie się czytało. Co prawda, gdy nie gra się w szachy opis ruchów na szachownicy absolutnie nic nie mówi, ale nie odbiera to przyjemności z lektury.

Mała Beth zostaje sierotą po tragicznej śmierci matki. Ląduje w sierocińcu, gdzie życie nie jest latwe, a przede wszystkim pozbawione rodzicielskiej miłości. Tam poznaje woźnego, który uczy ją gry w szachy. Po pewnym czasie dziewczyna zostaje adoptowana, ale jest to rodzina na pozór. Tam również nie zaznaje miłości rodzicielskiej. Berh jednak rozwija sa pasje gry w szachy. Dzięki determinacji zaczyna wygrywać Turnieje, staje się mistrzynią. Ta młoda dziewczyna przeżywa wiele rozterek, jest pogubiona, ale ma cel. Mimo, że na swej życiowej drodze spotyka różne osoby to jednak towarzyszy jej samotność. Dziewczyna jest silną i zdeterminowana. Warto przeczytać tą książkę, aby dostrzec coś więcej niż tylko ogromny talent głównej bohaterki.

Kulisy niegdysiejszego światka szachowego w rewelacyjnej formie. Serialowa wersja zrobiła zasłużoną reklamę książce i szachom. Idę zagrać pionem na e4.