Lider w trampkach, czyli jak być przywódcą w zgodzie ze sobą.

Okładka książki Lider w trampkach, czyli jak być przywódcą w zgodzie ze sobą. Małgorzata Jakubicz
Okładka książki Lider w trampkach, czyli jak być przywódcą w zgodzie ze sobą.
Małgorzata Jakubicz Wydawnictwo: Infor PL biznes, finanse
biznes, finanse
Infor PL
2020-09-28
2020-09-28
przywodztwo lider rozwojosobisty zarzadzanie lidersluzebny przywodztwosluzebne coaching mentoring manager menadżer biznes

Zupełnie inny od innych poradnik! Krótkie, merytoryczne rozdziały zawierające wiele teorii, ale podane w zaskakujący sposób. Autorka, mimo wagi tematu, "puszcza oko" do czytelnika i serwuje teorię w otoczeniu chociażby postaci z bajek... Do tego przerywniki na kawę z coachingiem, bezpośrednie wywoływanie czytelnika do tablicy w trakcie lektury (My I provoke you?),a także podsumowania rozdziałów (Lider przegląda się w lustrze). Wszystko te zabiegi bardzo uatrakcyjniają lekturę i sprawiają, że wiedza sama wchodzi do głowy ;)

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony wyciągnąłem z książki kilka ciekawych informacji i myśli, które chcę zabrać ze sobą i pielęgnować w dalszym procesie rozwoju, z drugiej mam wrażenie, że to książka o niczym, trochę pozbawiona myśli przewodniej, a spore fragmenty rozdziałów powstały po to aby pokazać jak wiele książek przeczytała autorka.
Trzeba uczciwie przyznać, że lista w bibliografii robi spore wrażenie, bo znajdujemy tam ponad 100 pozycji dla książki liczącej 250 stron.

Niestety poza nawiązaniami i cytatami, treść jest nieco "rozwodniona", trudno wyciągnąć z niej coś konkretnego.
Można sięgnąć w chwili wolnego czasu, choćby po to żeby tak jak ja, wyciągnąć z bibliografii ciekawe pozycje do przeczytania, ale szału nie ma.

Trzeba uczciwie przyznać, że ...

Ta książka nie jest naukowa, nie jest kanciasta ani kwadratowa...Ta książka ma duszę. To pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy po przeczytaniu zaledwie kilku pierwszych stron.
"Lider w trampkach czyli jak być przywódcą w zgodzie ze sobą" Małgosi Jakubicz to inspirująca i pełna refleksji lektura o roli lidera we współczesnej organizacji działającej w zmiennym i niepewnym otoczeniu.
Ta książka jest bardzo ludzka i osobista. Małgosia daje nam w niej spory kawałek siebie, bez obaw, z dużą otwartością.
"Lider w trampkach" jest zupełnie inny niż książki, które dotychczas przeczytałam. To lektura niezwykła i nietuzinkowa. Piękna dzięki prostocie przekazu i wzruszeniom, które momentami wywołuje. Czytając niektóre jej fragmenty miałam ciarki na plecach, bo dotknęła mnie osobiście...mnie Eweliny Jatczak. Autorka w nienachalny, ujmujący sposób i jednocześnie z dużą konsekwencją zachęca do refleksji nad sobą i do pracy nad swoim rozwojem. W prosty i przyjemny sposób przekazuje czytelnikom treści merytoryczne, które przybliżają tematykę przywódzctwa służebnego oraz uświadamiają czytelnikowi, jakie kroki warto podjąć by stać się świetnym liderem, takim jedynym w swoim rodzaju, który żyje w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. To książka, która ma szansę niejednemu liderowi otworzyć nie tylko oczy ale i serce. Serdecznie polecam.

“Liderem się jest, a nie bywa przez kilka godzin w pracy” to sentencja, która idealnie definiuje najnowszą książkę Małgorzaty Jakubicz. W swojej publikacji autorka zabiera nas w osobistą podróż w głąb własnej przemiany z lidera w szpilkach i garniturze, do tytułowego lidera w trampkach, pokazując jak różnie możemy definiować dziś pojęcie przywództwa. Kluczem do tej przemiany jest świadomość siebie i chęć poznania własnych talentów. Historii tej towarzyszy cała masa anegdot, metafor, a czasem także zaskakujących i współczesnych nawiązań do świata mediów, kultury czy literatury. Po kilku akapitach człowiek orientuje się, że jest to ciekawy splot pomiędzy osobistymi doświadczeniami autorki, które łączą się i prowadzą do wniosków popartych badaniami i naukowymi publikacjami. Tempo tej podróży i narracja są szybkie, a relacja, którą nawiązuje autorka bardzo bliska i bezpośrednia. Mimo energetycznej narracji, która czasem może prowadzić do utraty głównego wątku, na czytelnika czekają „progi zwalniające”, w postaci podsumowań na zakończenie każdego rozdziału. Ponad to każdy rozdział posiada także miejsca na uzupełnienie własnych notatek, czy też odpowiedzi na prowokacyjne pytania autorki, które skłaniają do refleksji i własnych wniosków. To wszystko sprawia, że pozycja ta to nie jednorazowa lektura, lecz początek osobistej przygody z przywództwem, do której zaprasza nas autorka.

Książkę zaczęłam czytać z ciekawości... Byłam ciekawa autorki i tematyki. Nie miałam oczekiwań. Chciałam bliżej poznać temat bycia liderem. Myślałam, że to kolejny poradnik... ale nic z tych rzeczy! Książka wciąga jak najlepszy kryminał. Konfrontuje ze sobą, pomaga się zatrzymać i pomyśleć o sobie, zabrać się za swój rozwój, przemyśleć relacje. Autorka dzięki wielu historiom z własnego doświadczenia burzy dystans i wzbudza wiarygodność, a także poczucia że tworzymy relację. Wspólne spacery, pływanie łódką, picie kawy... To była piękna przygoda!

Takiej książki jeszcze nie było. I z pewnością dzięki jej unikalnej formule wiele o niej jeszcze usłyszymy. Dlaczego?
Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Z jednej strony książka ta traktuje o poważnym temacie jakim jest przewodzenie innym. Bycie liderem oznacza branie odpowiedzialności m.in. za rozwój innych. A to znowu wymaga świadomości i pomysłu na to jak chcemy to robić i po co. Z drugiej strony autorka zaprasza nas do intymnej relacji coacha i coachee.
Macie odwagę, aby skorzystać z zaproszenia i zmierzyć się ze swoim wewnętrznym ja? Odpowiedzcie sobie sami. Ale szczerze zachęcam. To bezpieczna forma - zawsze można książkę zamknąć na chwilę, odłożyć, ochłonąć i wrócić wtedy, gdy będzie się gotowym.
Z trzeciej zaś perspektywy Pani Małgorzata operuje taką mnogością metafor i anegdot, że buzia sama się uśmiecha, a podążanie za procesem transformacji jaką opisuje od razu staje się prostsze, łatwiejsze i bardziej zrozumiałe. Dzięki metaforze tak umiejętnie użytej przez autorkę, mamy pewność, że rozumiemy przekaz dokładnie tak, jak sobie to zaplanowała. Znając powołane w treści postacie i znane z bajek, baśni, filmów, książek historie nie pozwalają na naditerpretacje. Przyznam szczerze - mistrozwski zabieg!
Ta pozycja skrywa jeszcze dwa elementy, które nadają jej charakter pozycji obowiązkowej dla każdego lidera - są to badania naukowe na które autorka powołuje się praktycznie w każdym rozdziale oraz jej własne, osobiste przeżycie. Oba elementy uwiarygadniają każdą tezę.
A na deser - niespodzianka. "Lider w trampkach" to nie tylko autobiograficzny poradnik jak zostać autentycznym i skutecznym liderem - to także zestaw wielu ciekawych i pomocnych ćwiczeń, które pozwolą nam zweryfikować jak daleko jesteśmy od siebie samych, co już o sobie wiemy, a czego musimy się dowiedzieć.
To taki prezent od autorki - zaangażowanego coacha, która oddała nam część swojego warsztatu.
Ta książka pozwala nam skorzystać z bogatego doświadczenia autorki - biznesowego i rozwojowego. Dostajemy podany w bardzo przystępny sposób swojego rodzaju kurs na transformację i doskonalenie siebie.
Gorąco polecam, gdyż pomimo lekkiego języka metafor i anegdot pozycja ta kryje wielkie przesłanie.
Książka też jest przepięknie wydana - duża czcionka, podział na rozdziały i miejsce na wykonywanie ćwiczeń. Dużą wartością dodaną są też przypisy w których znajdziemy wiele przydatnych adresów i odniesień. To kopalnia wiedzy.
Zachęcam gorąco do lektury.

• Biznes
  • Chce mieć książka
  • Psychologia, poradniki, reportaże itd.
  • Praca
  • Poradnik
  • Studia

Dodaj cytat z książki Lider w trampkach, czyli jak być przywódcą w zgodzie ze sobą.