Elephants can remember

Okładka książki Elephants can remember Agatha Christie
Okładka książki Elephants can remember
Agatha Christie Wydawnictwo: Collins Crime Club Cykl: Herkules Poirot (tom 42) kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 42)
Elephants can remember
Collins Crime Club
1972-01-01
1972-01-01

Kto mnie zna, ten pewnie wie, że od tej pani się zaczęło. Mam całą kolekcje książek autorki. Oczywiście wszystkie przeczytane ale co jakiś czas lubię wracać. Tym razem padło na #słoniemajądobrąpamięć

Wspaniały kryminał z Herculesem Poirot w roli głównej. Uwielbiam jego drogę dedukcji, jak z jedną malutką poszlaką potrafi dojść do sedna.
Tym razem jedna ze znajomych zwróciła się do niego o pomoc. Rodzice jej chrześnicy zginęli przed laty. Policja nigdy nie ustaliła kto zabił kogo. Czy pierwsza strzeliła kobieta, czy mężczyzna? Uznali to za samobójstwo rozszerzone. Ariadnie Oliver, sławnej pisarce bardzo zależy na rozwiązaniu sprawy.
Niestety nie może podążać za dowodami. Wszystko przepadło przez te lata. Jest jedno wyjście. Rusza śladami świadków, osób powiązanych ze sprawa. Stąd powiedzenie "Słonie mają dobra pamięć."

Jak zwykle jest zawile, tajemniczo. Nie potrafiłam się domyślić rozwiązania, na które bez problemu wpadł Hercules Poirot. Jego genialne pomysły, spokój. Wszystko rozwiązuje powoli i sumiennie. U tego pana nie ma pośpiechu. Tak jak nie lubię powolnych ludzi to za tym człowiekiem wręcz przepadam.🤣.

Polecam 💪💪💪

Tym razem jedna ze znajomych...

Jestem wielką fanką kryminałów Christie, natomiast Słonie są według mnie jedną z gorszych pozycji, historia średnia, zakończenie również, nawet combo Oliwer i Poirot jakoś specjalnie jej nie ratuje. Zła nie jest, ale w porównaniu do wiekszości wypada blado. Miałam do niej 3 podejścia bo początek ciągnie się jak Moda na sukces.

"Słonie mają dobrą pamięć" Agatha Christie

Zaczęłam już się przyzwyczajać do charakterystycznego stylu Agathy Christie z wlpecioną tajemniczą zagadką. Do tego osoba pisarki kryminałów, Ariadny Oliver, która jest tu osobą rozwiązującą sprawę wraz z Herkulesem Poirot, przyciągała moją uwagę. Wydaje się, że to sama Agatha Christie pod postacią dystyngowanej pani Oliver.

Powieść, dość krótka, wyróżnia się nietypowym śledztwem, a podstawą poszukiwania prawdy jest zagadkowa śmierć małżeństwa Ravenscroft uznana za rozszerzone samobójstwo. A co z tym wspólnego mają tytułowe słonie?
W poszukiwaniu prawdy, bohaterowie zwracają się właśnie do "słoni" - ludzi, którzy pamiętają tamte wydarzenia sprzed 20 lat. Na rozmowach ze "słoniami" opiera się śledztwo, co jest niezbyt standardowe w książkach autorki, zazwyczaj śledztwa prowadzone przez Poirota są bardziej tradycyjne. Ponadto, główne postaci tragedii mogą wydawać się nieco niewiarygodne "psychologicznie".

Podobały mi się elementy humoru i delikatnej ironii, co nadało historii lekkości, pomimo mrocznej atmosfery kryminalnej.

"Słonie..." to detektywistyczna powieść z elementami tajemnicy, która podobała mi się, choć nie aż tak jak "Morderstwo w Boże Narodzenie". W planach mam kolejną książkę autorki, a obie wypożyczyłam z biblioteki.

Na koniec napiszę, że czasem warto sięgnąć po klasykę, żeby docenić kunszt języka, dedukcji, sposobu rozwiązywania zagadek i mimo tego że zagadki i tajemnice są niewspółmierne do tych wymyślanych przez dzisiejszych pisarzy, to i tak są ciekawe dla czytelnika.

"Słonie mają dobrą pamięć" Agatha Christie

Przed laty , na malowniczym klifie zostają znalezione zwłoki męża i żony. Najprawdopodobniej popełnili samobójstwo. Rzutuje to na życie ich córki , Celii. Chcąc wyjaśnić przyczynę dramatu , do śledztwa przystępują pisarka kryminałów Ariadna Oliver i jej dobry znajomy Herkules Poirot. Tytułowe słonie to ludzie , którzy pamiętają dawne czasy.
Pomysł na intrygę świetny, ale jak to często bywa, wykonanie już nie tak dobre.
Mnej więcej od połowy książki można się domyślić co się wydarzyło. Domyśla się tego również Poirot, który nie wiedzieć czemu odwodzi Celię od szukania prawdy , a powinien dla jej dobra , zachęcać ją do tego.
Detektyw zadaje wiele, wciąż tych samych , męczących pytań. Według niego ogromną rolę odgrywają 4 peruki , które miała denatka - na końcu okazuje się jednak , że peruki miały niewielkie znaczenie [ a według mnie- żadnego] .
Kobieta umierająca w dramatycznych warunkach , w jakich z cudem mogłaby wypowiedzieć jakiekolwiek zdanie- wygłasza długi , literacki monolog . Wskutek ciągłych powtórek , bohaterowie na koniec plączą się w zeznanich : to ktoś kogoś kochał , to nie kochał , to wiedział , to nie wiedział. Postaci wygłaszają teatralne kwestie , w patetycznym stylu. Nie jest dobrze .
Najbardziej podobał mi się pierwszy rozdział , gdzie Ariadna Oliver udaje się na przyjęcie literackie i jest speszona , bo nie lubi publicznych wystąpień - tak jak Agatha Christie.
Zapowiadało się bardzo dobrze , ale nie jest to najlepsze dzieło autorki.

Pomysł na intrygę świetny, ale...

Książka przyjemna, jednak schematyczna i nie wyróżniająca się na tle dorobku Christie. Zakończenie nie było zaskakujące.

"Słonie mają dobrą pamięć" to kolejne arcydzieło Agathy Christie, w którym mistrzyni kryminału serwuje czytelnikom misternie splecioną intrygę, niespodziewane zwroty akcji oraz niezawodnego Herkulesa Poirota.
Fabuła rozpoczyna się od zagadkowej sprawy sprzed lat, która dotyczy Cecil, chrześnicy pani Ariadny Oliver, popularnej autorki kryminałów. Śmierć rodziców Celii wciąż otoczona jest tajemnicą, a oficjalne śledztwo zakończyło się stwierdzeniem rozszerzonego samobójstwa. Jednak dotąd nie wiadomo, kto kogo zabił i co tak naprawdę było przyczyną tego tragicznego wydarzenia. Pani Oliver postanawia więc poprosić o pomoc swojego przyjaciela, detektywa Poirota, aby rozwikłać tę dawno zapomnianą sprawę.
Jednakże w tym wypadku dochodzenie będzie prowadzone nie tylko przez detektywa, ale również przez samą panią Oliver. Zatem pani Ariadna i detektyw Poirot poszukują świadków, którzy jeszcze pamiętają tamte wydarzenia. Ludzie mają dobrą pamięć, tak jak słonie. Poszukując tzw. „słoni” Hercules Poirot powoli odkrywa historię pełną dramatu, poświęcenia i miłości. Prawda okazuje się zaskakująca.
Christie, zgodnie ze swoim mistrzostwem w sztuce tworzenia zagadek, stopniowo układa puzzle historii, zaskakując czytelnika nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Każdy element powieści, nawet najdrobniejszy, zdaje się mieć kluczowe znaczenie, a autorka doskonale manipuluje czytelniczymi oczekiwaniami.
Wraz z wprowadzeniem Poirota do dochodzenia pojawia się delikatna ironia i subtelny humor, które są charakterystyczne dla twórczości Agathy Christie. Mistrzyni detektywistycznych intryg umiejętnie ukazuje specyficzną relację między detektywem a panią Oliver, co dodaje powieści lekkości i zabawności.
W "Słoniach mają dobrą pamięć" Agatha Christie nie tylko przedstawia niebanalną intrygę, ale również ukazuje subtelne obserwacje społeczne oraz psychologiczne portrety postaci. Elementy te sprawiają, że powieść nie tylko trzyma w napięciu, ale także stawia przed czytelnikiem głębsze pytania o naturę ludzkich działań i zawiłości emocjonalne.
Wspaniała narracja, znakomite tempo akcji oraz mistrzowskie poprowadzenie wątku detektywistycznego sprawiają, że "Słonie mają dobrą pamięć" to lektura, którą z przyjemnością się czyta. Agatha Christie, będąc królową kryminału, nie zawodzi swoich czytelników, dostarczając im kolejne arcydzie, które pozostanie w ich pamięci na długo.

Jak na Christie przystało zagadka kryminalna okazała się być bardzo ciekawa, choć po przeczytaniu przeze mnie już tyle tytułów autorki, nieco przejrzała i wtórna. Wiedziałam czego się spodziewać i w jakim stylu wybrzmi cała historia. "Słonie mają dobrą pamięć" to niemal poglądowy kryminał pisarki. Zapewne nie będę o nim długo pamiętać, ale czytało się go z dużą przyjemnością.

Ciekawa historia, jednak zakończenie mnie rozczarowało :/

Ciekawa historia, jednak zakończenie mnie rozczarowało :/

Ciekawa historia, jednak nie tak porywająca, jak inne książki tej autorki.

Ciekawa historia, jednak nie tak porywająca, jak inne książki tej autorki.

Jako fanka Agaty Christie chciałabym powiedzieć, że jest to dobra książka tyle, że nie kryminał, ale powieść detektywistyczna i że Hercules Poirot jak zwykle porywa błyskotliwą logiką. Niestety ... Rozwiązanie zagadki sprzed lat opiera się tylko na rozmowach z wieloma "słoniami", Ariadna Oliver, która gra tutaj pierwsze skrzypce ma wciąż jakiś znajomych powiązanych z zagadką, Hercules Poirot tym razem trochę mdły, puzzle z przeszłości układają się w coraz bardziej udziwniony obrazek a główne postaci tragedii są całkowicie niewiarygodne psychologicznie. Pozostaje specyficzny angielski klimat i ciepły humor Agaty Christie, ale to za mało na dobrą książkę kryminalną.

• Agatha Christie
  • Kryminały