Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi

Okładka książki Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi
Michael C. Reichert Wydawnictwo: Mamania nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mamania
2020-09-30
2020-09-30
wychowanie dzieci psychologia dziecko rodzice rodzic matka ojciec dzieciństwo psycholog

Mocno osadzona w realiach zza oceanu, ale dającą do myślenia. Myślę, że pozycja warta polecania każdej młodej mamie.

Przewodnik po drodze ku wychowaniu szczęśliwych chłopców, będący świetną pozycją dla rodziców, nauczycieli i wychowawców pracujących z dziećmi. Autor zapoznaje nas z licznymi historiami chłopaków, którzy dzięki otrzymaniu wsparcia, zdołali pokonać trudności. Najważniejszym wnioskiem po lekturze jest niezwykle ważna potrzeba emocjonalności, obecna bez względu na płeć. Choć książka odnosi się do społeczeństwa Stanów Zjednoczonych, wiele kwestii można przenieść na nasze rodzime podwórko. Nie jest to pozycja wybitna ale z pewnością zwracająca uwagę na nasze zaniedbania i nieświadome powielanie krzywdzących wzorców.

poradnik oparty głownie na życiu społeczeństwa stanów zjednoczonych ale nie tylko, głównie opiera się na wychowywaniu chłopców już od najmłodszych lat, o nieszufladkowaniu ich że mają wyrosnąć na mężczyzn którzy są mądrzy, inteligentni, z sześciopakiem, a kobieta ma im służyć i najlepiej z pokerową twarzą... ten sposób gdzieś zanika, bo prowadzi do ciężkich przypadków. Chłopcy podobnie jak i dziewczynki mają potrzebę wyrażania emocji i trzeba im na to pozwolić, bo tłamszenie ich w sobie może spowodować agresję, depresję i zachowania poza granicami zrozumienia. Mając syna i córkę mogłabym zasugerować, że aktualnie dziewczyny mają podobne zachowania i również potrzebują mocnego wsparcia, a syn potrzebuje miłości.

Jest to bardzo dobrze napisany przewodnik po świecie chłopców. Widać to bardzo dobrze w treści, gdzie zamiast garści uniwersalnych rad dostajemy raczej obraz tego, jak może przebiegać proces kształtowania się psychiki chłopców, szczególnie w wieku nastoletnim. A to, jakie wnioski wyciągniemy dla siebie, to już indywidualna kwestia. Oczywiście kilka wartościowych rad również się znalazło. Jest tu także wiele przykładów podanych z doświadczeń autora tego przewodnika, którymi uzupełnia poruszane kwestie.

Nie da się ukryć, że życie chłopców (dziewczynek także) w dzisiejszych czasach nie jest proste. Młodzi ludzie obłożeni są ciężarem rodzicielskich oczekiwań, jawną presją otoczenia, a także świadomością własnych potrzeb i marzeń. Niełatwo jest być jedną nogą w domu rodzinnym, próbując dostosować się do oczekiwań przyjaciół, dziewczyny, grupy rówieśniczej. Lżej mają chłopcy związani silnymi relacjami z rodzicami, a szczególnie — co podkreśla autor — z matką. W społeczeństwie nadal pokutuje błędne przekonanie, że dla chłopca najważniejszym wzorem i partnerem jest ojciec, a mama liczy się najbardziej wtedy, gdy chłopak jest małym dzieckiem. Autor z tym i z innymi fałszywymi przekonaniami dotyczącymi procesu przeobrażania się chłopca w mężczyznę, rozprawia się właśnie w tej książce.
Więcej na https://wrolimamy.pl/recenzja/jak-wychowywac-chlopca-potega-relacji-w-ksztaltowaniu-dobrych-ludzi/

Na półkach: , , , , ,

Mój synek ma różne zabawki - samochody, klocki, układanki, zestaw do sprzątania, zestaw do gotowania, lalkę. Każdy kto pomyślał "lalka dla chłopaka?!" zdecydowanie powinien przeczytać książkę, z którą dziś do Was przychodzę. To także oczywiście świetne źródło wiedzy dla wszystkich rodziców chłopców :) "Jak wychowywać chłopca" nie jest w moim odczuciu typowym poradnikiem. Nie znajdziemy tu gotowych recept i rozwiązań. W ostatnim rozdziale autor daje kilka konkretnych wskazówek, ale całość jest raczej zbiorem rozważań o tym, jak podchodzimy do wychowywania chłopców. Cóż, nie jest najlepiej. W tym tekście nie będę pisać o dziewczynkach, bo nie taka jest tematyka książki, ale generalnie nie chodzi o to, że któraś płeć ma lepiej czy gorzej. Świadome decyzje rodzicielskie powinny odnosić się zarówno do synów jak i do córek. W książce poruszone zostały najważniejsze obszary z życia dorastających chłopców. Chociaż jest to ogólnie lektura dla wszystkich, którzy mają syna to myślę, że szczególnie przyda się rodzicom nastolatków i będzie inspiracją przy radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami. A tych przecież nie brakuje. Pierwsze miłości i doświadczenia seksualne, niechęć do nauki, niekorzystny wpływ rówieśników, zachowania agresywne, uciekanie w świat gier i mediów społecznościowych. Autor przedstawi nam aktualne badania psychologów i innych specjalistów oraz wiele historii problemów dorastających chłopców i ich rodzin. Pokaże nam zjawiska, które niekorzystnie wpływają na młodych ludzi. "Chłopaki nie płaczą"... Okropne i niestety powszechne stwierdzenie. Wiecie, że chłopcy i dziewczęta nie różnią się w doświadczaniu emocji tylko w ich wyrażaniu? Zabieramy chłopcom prawo do uczuć i zostawiamy im tylko złość... Dzieciaki, które wychowujemy prawdopodobnie kiedyś będą partnerami, mężami, ojcami. Bądźmy blisko ze swoimi dziećmi, wspierajmy je i akceptujmy. Więź naprawdę daje siłę. To nie uwarunkowania biologiczne są problemem tylko społeczne stereotypy i oczekiwania. Nie wspierajmy toksycznych wzorców męskości. Wychowujmy szczęśliwych, dobrych ludzi 💜

Ocena: 7,5/10 ⭐

Dodaj cytat z książki Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi